rozwiń zwiń

Po złej stronie pożegnania

Okładka książki Po złej stronie pożegnania
Michael Connelly Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Harry Bosch (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 19)
The Wrong Side of Goodbye
Sonia Draga
2020-08-12
2020-08-12
Data 1. wydania:
2016-01-01

Detektyw Bosch prowadzi równolegle dwa śledztwa, z których bardziej zainteresowało mnie to, w którym szuka spadkobiercy multimiliardera. Drugie śledztwo dotyczy seryjnego gwałciciela i zawiera sporo elementów sensacyjnych. Audiobook w wykonaniu Janusza Zadury – mistrza wśród lektorów.

Coraz bardziej podoba mi się seria książek o detektywie Harrym Bosch’u, choć to zaledwie druga książka z tej serii przeczytana przeze mnie. Bardzo wciągająca fabuła. Postaci głównych bohaterów, których trudno nie lubić. Szef naszego detektywa jest porządnym i rozsądnym człowiekiem, co wyróżnia tę powieść od innych książek kryminalnych, w których zazwyczaj pokutuje stereotyp, w którym na szefach wieszane są psy. Bosch nie jest popapranym alkoholikiem z kompleksami, tylko uporządkowanym człowiekiem z silnym imperatywem dążenia do sprawiedliwości i dobra. To dla mnie kolejny plus. Żeby było ciekawiej, to w książce prowadzone są równolegle dwa wątki – dwa śledztwa. Oba są ciekawe i dużo się w nich dzieje. Nie brakuje dobrej akcji i zaskoczeń. Ktoś dostaje w tej opowieści to, na co zasługuje. Nienawidzę gwałcicieli i ich kastracja z użyciem dwóch ciężkich kamieni jawi mi się jako sprawiedliwy wymiar kary, najłagodniejszy, jaki mógłby zostać zastosowany, choć terapia ołowiem w kulkach odpowiada mi jeszcze bardziej. Rozwiązanie zawarte w książce jest jeszcze ciekawsze i w zasadzie karmi moje wredne poczucie sprawiedliwości.
Książka warta polecenia dla wielbicieli porządnych kryminałów z dobrym sensacyjnym wątkiem.

Totalny brak rozczarowania. Dawno fabuła, od pierwszych stron, tak mnie nie wciągnęła. Connelly i Bosch w doskonałej formie. Harry Bosch ma do rozwiązania dwie sprawy, znaleźć spadkobiercę bogatego biznesmena oraz odkryć tożsamość wielokrotnego gwałciciela zwanego Siatkarzem. Autor bardzo sprawnie lawiruje między obiema sprawami serwując czytelnikom z każdą stroną rosnące napięcie. Zakończenie zaskakujące jak w porządnych tytułach tego gatunku. Bardzo podoba mi się także jak autor przedstawia czytelnikom miejsca w których rozgrywa się akcja. Fajnie juz przez tyle lat wraz z Boschem poznawać Kalifornię. To już 19 część z Harrym Boschem, a ja czekam na więcej. I polecam serdecznie!

Moim zdaniem , to jeden z lepszych tomów serii z detektywem Boschem . Sam pomysł wydaje się niezupełnie świeży , bo motyw bogatego starca poszukującego spadkobiercy dla swojej fortuny był wielokrotnie wykorzystywany . Drugie śledztwo w sprawie gwałciciela również nie "pachnie nowością" , a jednak autorowi z tych dwóch wątków udało się stworzyć bardzo interesującą i wciągającą powieść . W warstwie obyczajowej również wiele się dzieje , nie brakuje dramatycznych scen , postaci są realistyczne i zróżnicowane . W powieści nie ma fajerwerków , opisów okrutnych zbrodni i gwałtownych zwrotów akcji , tylko dobrze opowiedziane dwie , a raczej trzy historie , które wzajemnie przeplatają się . "Po złej stronie pożegnania" to klasyczny kryminał , w którym istotą jest dochodzenie prawdy , a nie epatowanie czytelnika okrucieństwem , wymyślnymi dewiacjami i zagmatwaną fabułą .
Mnie książka podobała się i wciągnęła , ale zdaję sobie sprawę , że amatorom tak zwanych mocnych wrażeń może wydawać się trochę nudna i nijaka .

Sprawne połączenie kryminału i sensacji. Książka warta uwagi miłośników gatunku. Już dawna żadna powieść tak mnie nie wciągnęła.
Po stronie plusów mamy wartką akcję, realistyczną intrygę i główną postać - w końcu bohaterem jest normalny człowiek. Szczerze, to już jestem zmęczony stereotypem detektywa-alkoholika i neurastenika. Bosch ma problemy, jak każdy, nie jest supermenem, ani nawet geniuszem. To facet, który ma doświadczenie i jest dobry w tym co robi.
Akcja składa się z dwóch głównych wątków: jako policjant Bosch pracuje nad sprawą seryjnego gwałciciela, a jako prywatny detektyw szuka spadkobierców pewnego miliardera.
Ta dwuwątkowość z jednej strony dodaje książce realizmu, bo rzadko kiedy ktoś zajmuje się tylko jedną sprawą, ale z drugiej strony utrudnia odbiór. Watki nie są powiązane. Mamy długie sekwencje jednej opowieści, by za czas jakiś przejeść do drugiej historii. To nieco wybija z rytmu, tak jakby się czytało jednocześnie dwie różne książki.

Connelly w formie. Bosch w formie. Zgrabna intryga, sprawne wątki. Szkoda tylko, że w pewnym momencie autor ani chybi zaczął gdzieś się śpieszyć. Elegancko i dość nieoczekiwanie rozwiązał jeden wątek, nazwijmy go, zbrodniarza prymitywnego. A gdy czytelnik szykował się na poznanie niebezpiecznych meandrów drugiego wątku, śmiertelnie niebezpiecznego zagrożenia ze strony chciwych bogaczy, którym wymykał się łakomy kąsek fortuny - po kilku stronach znaleźliśmy się na spokojnych już wodach celebrowanego triumfu sprawiedliwości. Jak to osiągnięto - ani słowa choć ta rozgrywka mogłaby być samodzielnym motywem osobnej opowieści. Trochę szkoda.

Po kilku słabszych tomach Autor znacząco (ale nie do końca) wrócił warsztatowo do wysokiej formy, ale niestety także do mocno wyeksploatowanych przez siebie fabularnych i psychologicznych ścieżek, które "wzbogacił" o silne elementy politpoprawnościowe. I w sumie tak wyszła całość: bardzo poprawne, nic ponadto.

bardzo przyzwoita ale bez fajerweków

bardzo przyzwoita ale bez fajerweków

„Po złej stronie pożegnania” to już dziewiętnasty tom tej serii. Tym razem główny bohater w charakterze prywatnego detektywa świadczy swoje usługi na rzecz pewnego bogatego i samotnego starca, który po latach próbuje odkupić swoje winy. Jako młodzieniec spotykał się bowiem z pewną Meksykanką, która zaraz po oświadczeniu mu, że spodziewa się dziecka zniknęła, prawdopodobnie w wyniku działań podjętych przez jego ojca. Wiedziony wyrzutami sumienia w ostatnich dniach swojego życia pragnie ustalić czy jego potomek żyje, by choć finansowo wynagrodzić mu dzieciństwo spędzone bez ojca.

#pozłejstroniepożegnania to #książka prowadzona dwutorowo. Z jednej strony śledzimy działania głównego bohatera mające na celu realizację zlecenia, o którym mowa wyżej. Z kolei z drugiej poznajemy okoliczności sprawy Siatkarza, seryjnego gwałciciela, który według ściśle określonego schematu wybiera swoje ofiary.

Oba przedstawione tutaj wątki są ciekawe, ale to właśnie za sprawą seryjnego gwałciciela ta książka nabiera rumieńców. Gdyby nie ten wątek, to myślę, że najnowsze przygody Harry’ego mogłyby mnie znudzić. To właśnie sprawa Siatkarza dodaje tej lekturze smaczku i pikanterii. Pomysł na motywację sprawcy, jego tożsamość, jak i zwroty akcji bardzo przypadły mi do gustu. Wątek ten mógłby śmiało stanowić samoistną fabułę książki. Choć okoliczności ustalenia i odnalezienia spadkobierców miliardera nie były jakość szczególnie porywające, bowiem nie dostarczyły mi większych emocji, a samo tempo wydarzeń było dość wolne, to ciekawość jak potoczy się ta historia nie opuszczała mnie do ostatniej strony #książki . Finalnie oceniałbym tę książkę na 7,5/10. W każdym razie po kolejne części tej serii chętnie sięgnę.

Dwa równoległe śledztwa w jednej książce, Harry jak to Harry, przykłada się do roboty, więc jest co czytać. Uczciwy porządny kryminał.

Dodaj cytat z książki Po złej stronie pożegnania