Po złej stronie pożegnania

Okładka książki Po złej stronie pożegnania Michael Connelly
Okładka książki Po złej stronie pożegnania
Michael Connelly Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Harry Bosch (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
Harry Bosch (tom 19)
The Wrong Side of Goodbye
Sonia Draga
2020-08-12
2020-08-12
2016-01-01
Magda Kurylak

Harry w bardzo dobrej formie. Dobrze się czyta jak autor ma coś więcej do powiedzenia, a na dodatek wie co i jak to przekazać w fabule, nie robiąc czytelnikowi wykładów, dając mu przestrzeń na własne wnioski i refleksje.

Emerytowany policjant, Harry Bosch, podejmuje pracę prywatnego detektywa. Ma trzydziestoletnie doświadczenie i jest po prostu dobry. Jego najnowsze zlecenie to odnalezienie, w tajemnicy przed światem, spadkobiercy bardzo ważnego człowieka. Zgrabnie odkrywa kolejne fragmenty rodzinnej tajemnicy. Bardzo dobrze napisany kryminał. Drobiazgowy, owszem, ale logicznie wyprowadzona każda myśl i teoria. Podobnie w drugim wątku gdzie policjant ściga gwałciciela zwanego Siatkarzem. Powolutku, ale skutecznie kojarzy fakty i zbiera informacje. Do tego piękne, bo zaskakujące, zakończenie tomu dziewiętnastego. Oczywiście sprawiedliwość zwyciężyła. Może pokuszę się i serial obejrzę? Może.

Pomimo smutnej tematyki, bardzo dobrze słuchało mi się audiobooka. Nieźle napisany kryminał.

Kolejny strzał i to bardzo dobry. Polecam. Żadnych dłużyzn, gęgania czy bajdurzenia. Lektor na piątkę.

Wolę serial, choć utknęłam jakiś czas temu na piątym sezonie. To moje drugie spotkanie z książkowym Boschem - za mną część druga i dziewiętnasta. Tym razem mamy dwie niezależne sprawy, choć opis wskazuje na jedną, której autor poświęcił chyba jednak mniej miejsca.

Kolejny Bosch, kolejny raz poziom policyjnej opowieści zachowany. A może poprzeczka została nawet nieco podniesiona. Nie ma tu praktycznie żadnych dłużyzn i darowany nam został wciskany tu i ówdzie we wcześniejszych pozycjach wątek romansowy.
Polecam ponownie serial na amazon prime, z tym, że ten tom zaadaptowany już został pod Bosch: Legacy, gdyż sam serial "Bosch" został już zakończony.

Detektyw Bosch prowadzi równolegle dwa śledztwa, z których bardziej zainteresowało mnie to, w którym szuka spadkobiercy multimiliardera. Drugie śledztwo dotyczy seryjnego gwałciciela i zawiera sporo elementów sensacyjnych. Audiobook w wykonaniu Janusza Zadury – mistrza wśród lektorów.

Coraz bardziej podoba mi się seria książek o detektywie Harrym Bosch’u, choć to zaledwie druga książka z tej serii przeczytana przeze mnie. Bardzo wciągająca fabuła. Postaci głównych bohaterów, których trudno nie lubić. Szef naszego detektywa jest porządnym i rozsądnym człowiekiem, co wyróżnia tę powieść od innych książek kryminalnych, w których zazwyczaj pokutuje stereotyp, w którym na szefach wieszane są psy. Bosch nie jest popapranym alkoholikiem z kompleksami, tylko uporządkowanym człowiekiem z silnym imperatywem dążenia do sprawiedliwości i dobra. To dla mnie kolejny plus. Żeby było ciekawiej, to w książce prowadzone są równolegle dwa wątki – dwa śledztwa. Oba są ciekawe i dużo się w nich dzieje. Nie brakuje dobrej akcji i zaskoczeń. Ktoś dostaje w tej opowieści to, na co zasługuje. Nienawidzę gwałcicieli i ich kastracja z użyciem dwóch ciężkich kamieni jawi mi się jako sprawiedliwy wymiar kary, najłagodniejszy, jaki mógłby zostać zastosowany, choć terapia ołowiem w kulkach odpowiada mi jeszcze bardziej. Rozwiązanie zawarte w książce jest jeszcze ciekawsze i w zasadzie karmi moje wredne poczucie sprawiedliwości.
Książka warta polecenia dla wielbicieli porządnych kryminałów z dobrym sensacyjnym wątkiem.

Totalny brak rozczarowania. Dawno fabuła, od pierwszych stron, tak mnie nie wciągnęła. Connelly i Bosch w doskonałej formie. Harry Bosch ma do rozwiązania dwie sprawy, znaleźć spadkobiercę bogatego biznesmena oraz odkryć tożsamość wielokrotnego gwałciciela zwanego Siatkarzem. Autor bardzo sprawnie lawiruje między obiema sprawami serwując czytelnikom z każdą stroną rosnące napięcie. Zakończenie zaskakujące jak w porządnych tytułach tego gatunku. Bardzo podoba mi się także jak autor przedstawia czytelnikom miejsca w których rozgrywa się akcja. Fajnie juz przez tyle lat wraz z Boschem poznawać Kalifornię. To już 19 część z Harrym Boschem, a ja czekam na więcej. I polecam serdecznie!

Moim zdaniem , to jeden z lepszych tomów serii z detektywem Boschem . Sam pomysł wydaje się niezupełnie świeży , bo motyw bogatego starca poszukującego spadkobiercy dla swojej fortuny był wielokrotnie wykorzystywany . Drugie śledztwo w sprawie gwałciciela również nie "pachnie nowością" , a jednak autorowi z tych dwóch wątków udało się stworzyć bardzo interesującą i wciągającą powieść . W warstwie obyczajowej również wiele się dzieje , nie brakuje dramatycznych scen , postaci są realistyczne i zróżnicowane . W powieści nie ma fajerwerków , opisów okrutnych zbrodni i gwałtownych zwrotów akcji , tylko dobrze opowiedziane dwie , a raczej trzy historie , które wzajemnie przeplatają się . "Po złej stronie pożegnania" to klasyczny kryminał , w którym istotą jest dochodzenie prawdy , a nie epatowanie czytelnika okrucieństwem , wymyślnymi dewiacjami i zagmatwaną fabułą .
Mnie książka podobała się i wciągnęła , ale zdaję sobie sprawę , że amatorom tak zwanych mocnych wrażeń może wydawać się trochę nudna i nijaka .

• E-booki

Dodaj cytat z książki Po złej stronie pożegnania