Dziecko z Auschwitz

W.A.B.
2020-03-11
2020-03-11
Maria Zawadzka-Strączek
Auschwitz-Birkenau głód II wojna światowa literatura wojenna nadzieja obóz koncentracyjny odwaga relacje międzyludzkie strach śmierć terror walka o przetrwanie

Czuję się źle oceniając tak nisko historię opartą na tak dramatycznych faktach, ale chcę być szczera. Książka nie jest zła, ale też i z pewnością nie zachowa mi się jakoś szczególnie w pamięci. Nie wyróżnia się z pośród wielu innych pozycji o tej tematyce. Nie specjalnie trafił do mnie styl autorki, a sama fabuła zawiera zbyt wiele mało istotnych, interesujących wątków. Nie powiem iż czytałam ją bez jakichkolwiek emocji, ale przez dłuższą część czułam znużenie i chciałam ją już po prostu skończyć. Opowieść o miłości bohaterów zamiast wzruszyć nudziła, gdyż ciągnęła się zbyt długo i przerywała wątek obozowy. Tytułowe" Dziecko z Aushwitz" pojawia się pod koniec historii, co moim zdaniem nijak ma się do tytułu. Bardziej pasowałaby "Miłość w Aushwitz". Podsumowując - nie zniechęcam, ale bez żalu można pominąć. Choć przeczytałam już bardzo dużo powieści o tematyce obozowej nie zdarza mi się oceniać je poniżej 6...

Tematyka "obozowa" zdecydowanie przyciąga kontrastami: miłość-nienawiść, dobro-zło, odwaga-strach, życie-śmierć...

Mimo okrucieństwa, przerażających scen, negatywnych emocji, które biją z każdej kolejnej przeczytanej strony książki, jest to powieść piękna, bo przepełniona nadzieją, miłością i niezwykłą siłą walki.

W przedstawionej historii najwspanialej ukazana została siła kobiecej przyjaźni, która w ostatnich opowiedzianych wydarzeniach targa emocjami, chwytając mocno za serce czytelnika.
Niewyobrażalne, wielokrotnie powielane świadectwa poświęceń dla innych, niegasnący płomień nadziei, niesamowita wola przetrwania - Polecam 🖤

W przedstawionej historii najwspanialej ukazana została...

Trudno czyta się książki o tematyce nawiązukącej do obozów. Jest to jedna z lżejszych. Jeśli można to tak ująć

,,Urodziłam się w świecie, który odmówił mi prawa do istnienia.” Jest to zdanie rozpoczynające książkę ,,Dziecko z Auschwitz”. Inspiracją do jej napisania były losy kobiet, które rodziły dzieci w nieludzkich warunkach. W pozycji tej poznajemy historię Evy oraz jej przyjaciółki Sofi. Kobiety poznały się w Auschwitz. Obie zgłosiły się tam dobrowolnie. Pierwsza z nich poszukiwała w obozie swojego męża, druga zaś kuzynki, by ta pomogła odnaleźć jej swojego syna. Jednak szybko ,,Słowa obóz śmierci zawisły w powietrzu: cały ciężar, cała potworność tego miejsca.” wówczas Eva i Sofi składają sobie obietnicę: ,,- Przeżyjemy? - Przeżyjemy- powtórzyła Sofie.”
Jest to piękna, a jednocześnie łamiąca serce historia o obozowym życiu w Auschwitz. Mimo trudnego tematu jakiego podjęła się autorka książka jest napisana przystępnym językiem, choć nie zmienia to faktu, że wiele razy doprowadziła mnie do łez.
Książka ta jest fikcją literacką, ale uważam, że autorka dobrze przygotowała się do napisania tej historii. Dowiedziałam się z niej jak wyglądało życie ludzi w obozach, co robili aby przetrwać, jakie mieli obowiązki, w jakich warunkach przebywali...jaki wpływ miało to miejsce na zdrowie, fizyczne i psychiczne więźniów.
Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie jak przerażające jest to, że z dnia na dzień człowiek stawał się kolejnym numer tracąc tym swoją tożsamość. Obozowi więźniowie stracili wszystko. Żyli w ciągłym strachu, w głodzie, brudzie, chorobie, przemęczeniu.
Z biegiem stron nie mogłam się oderwać od czytania. Byłam bardzo ciekawa, a jednocześnie bałam się dalszych losów Evy i Sofi. Zakończenie książki było trudne, ale jednocześnie dało nadzieję na lepsze jutro. Zarówno w tym na pierwszy rzut oka znaczeniu, ale również tym, które jest zrozumiałe dla osób, które przeczytały tę książę. Do czego, oczywiście zachęcam.
Podsumowując; książka naprawdę piękna i poruszająca. Bardzo dobrze przedstawia obozową rzeczywistość. Myślę, że to dobra pozycja na początek z literaturą obozową ze względu na to, iż w temacie jaki przedstawia jest prosta i niewymagająca.

No dobrze, chyba znudziły mi się fabularne książki o Auschwitz "inspirowane prawdziwymi wydarzeniami" - zamiast się inspirować prawdziwymi wydarzeniami, autorka mogłaby po prostu opisać prawdziwe wydarzenia. Albo nie wspominać w ogóle o tym, że "inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami", bo raczej bardzo luźno się inspirowała. I jeszcze te dramatyczne opisy "wprowadzające" - dramatyczne chyba dla kogoś, kto nigdy nie czytał o Auschwitz albo holokauście. I obowiązkowo musi być jakiś romans/prawie gwałt... no heloł! to nie Rwanda '94 tylko tereny okupowane przez III Rzeszę '39-45, mądrze jest dostrzegać podobieństwa ale warto też znać różnice...
Ogólnie mam wrażenie, że to taka książka przygodowa dla nastolatek osadzona w realiach Auschwitz... więc trochę zęby bolą ;) Można przeczytać/przesłuchać... ale jest multum lepszych pozycji.

Aha, no i jeśli chodzi o audiobook... to lektorka powinna się nauczyć słowa "Blockalteste", bo to co wypowiada to ja nie wiem kto to przepuścił... no nie do uwierzenia (wręcz chyba nawet różnie je wypowiada w różnych miejscach).

(słuchana: 8-12.11.2021, EmpikPremium)
3/5

Przejmująca historia. Bardzo mnie wzruszyła.

Przejmująca historia. Bardzo mnie wzruszyła.

Jeśli książka o tej tematyce może być piękna, to ta właśnie taka jest...W obozowym piekle opowiada o poświęceniu, przyjaźni i cudzie narodzin. Polecam!

Jest to już kolejna książka o Auschitz, którą przesłuchałam . Bardzo wzruszająca i poruszająca. Bardzo się cieszę z zakończenia, które daje nadzieję. Polecam

Książka nie jest żadną rewelacją, oczywiście są lepsze świadectwa życia obozowego. Dziwię się tylko opiniom niektórym, że jest przekłamana, że to fikcja literacka itp. Wiadomo przecież że Żydzi mieli najgorszą sytuację w obozach, więc czego tu się doszukiwać ? Polacy to naród przeczulony na swoim punkcie, na swojej krzywdzie, choć to samo można powiedzieć o Żydach. Tylko że Żydów zginęło o wiele więcej, oni nie mieli żadnej szansy na przeżycie.

Niesamowita wola przetrwania. Trzeba przeczytać tę książkę, aby przekonać się do czego zdolni są ludzie, zarówno w sensie pozytywnym, jak i niestety negatywnym.

Dodaj cytat z książki Dziecko z Auschwitz