Kołysanka z Auschwitz

2019-03-13
2019-03-13
2018-07-07
Patrycja Zarawska
II wojna światowa literatura hiszpańska ludobójstwo obóz koncentracyjny okrucieństwo powieść wojenna relacje rodzinne rodzina strach śmierć terror tęsknota uczucie walka o przetrwanie
Inne

Kołysanka z otchłani piekła

Literatura obozowa zawsze wywołuje we mnie duży smutek. Tak było i tym razem, a może był on nawet większy, bo dotyczył obozowych dzieci.
Helene, główna bohaterka to kobieta niezwykle odważna i silna. Do samego końca walczyła w imię dobra i zachowania człowieczeństwa wśród romskich ludzi, a zwłaszcza dzieci.
Może się wydawać, że to kolejna historia o tym samym, ale ja jeszcze z takim obrazem obozu koncentracyjnego się nie spotkałam.
Stawiała czoła wszystkim niedogodnościom, mimo tego, że wcale nie musiała, bo była rodowitą Niemką. Niesamowicie podziwiam za odwagę.
I kolejny raz nachodzi myśl, że powinniśmy docenić to co mamy…

Może się wydawać, że to kolejna historia o tym samym, ale ja...

Dobra pozycja jak większość książek pisanych na faktach.
Powieść pokazuje postawę matki piątki dzieci, która została wywieziona do obozu Auschwitz. Trafia tam wraz z mężem i swoimi dziećmi, którzy są z pochodzenia są Cyganami. Ona zaś jest Niemką więc nie musiała tam jechać ale nie chciała zostawić swoich dzieci samych więc dobrowolnie się z nimi udała.
Cała książka skupia się na jej podstawie a mianowicie na ogromnej miłość i oddaniu. Po wylądowaniu w obozie z dziećmi (jej męża odseparowano) starała się ze wszystkich sił o lepsze warunki. Dzięki pochodzeniu i kwalifikacjom udało jej się stworzyć namiastkę normalnego życia. Zorganizowała dla dzieci szkółkę z dodatkową porcją żywności gdzie mogli po parę godzin siedzieć w cieple i się rozwijać. Była życzliwa dla wszystkich, pomocna i lubiana przez innych.
Mimo iż nie udało jej się przeżyć to w ostatnich godzinach była ostoja i pociechą dla innych. Do końca była pełna nadziei i zachowała spokój by w całym zamieszaniu jej dzieci nie poczuli strachu przed zbliżającą się śmiercią.
Chociaż miała możliwość wyjazdu i przetrwania przed zagazowaniem to nie zostawiła swoich dzieci. Postawa godna naśladowania choć w dzisiejszych czasach nierealistyczna.
Myślę że obecne pokolenie nie podołało by w takich warunkach jak ludzie z tamtych czasów.

Dobra pozycja jak większość książek pisanych na faktach.
Cała książka...

„Kołysanka z Auschwitz” to historia bardzo trudna nie tylko ze względu na miejsce, w jakim osadzona została fabuła, ale także na postaci, których ona dotyczy. Jak sam tytuł wskazuje, treść tej pozycji jest skupiona na dzieciach i eksperymentach prowadzonych przez Mengele’go. To dzieło oczywiście głęboko mnie poruszyło i złamało mi serce. To, co przechodzili cygańscy więźniowie było potworne. Mam jednak zastrzeżenia co do przedstawienia przez autora tego tytułu postaci doktora. Nie wiem, może ja to źle odebrałam, ale miałam wrażenie, że momentami jego mrok był umniejszany, jakby Mario Escobar chciał wydobyć z tego potwora namiastkę człowieczeństwa. Nie powinno to mieć miejsca i tylko dlatego nie dałam tej lekturze 10 gwiazdek. Na sam koniec dodam, że jest to książka bardzo krótka, ma nieco ponad 200 stron, więc czyta się ją ekspresowo. Zaczęłam ją dziś późnym popołudniem i tego samego dnia wieczorem ją skończyłam. Jeśli lubicie czytać książki z historią w tle i jakimś cudem nie znacie „Kołysanki z Auschwitz”, polecam się z nią zapoznać. Musicie jednak pamiętać, że to trudna tematyka i nie każdy da radę ją psychicznie udźwignąć.

Powieść wojenna o tematyce obozowej, oparta na prawdziwych faktach w połączeniu z fikcją literacką.

Mario Escobar przedstawił fabularyzowaną beletrystyczną biografię jednej z więźniarek obozu koncentracyjnego Helene’s Hannemann, Niemki, która poślubiła Roma.
Powieść powstała na podstawie świadectw byłych więźniów obozu, których wspomnienia o tej niezwykłej kobiecie stały się inspiracją do napisania książki.

Małżeństwo Hannemann doczekało się piątki dzieci w ciężkich czasach.
Od 1933 roku nie uznawano i prześladowano małżeństwa mieszane. Nazistom chodziło by zrobić absolutną czystkę i zostawić wyłącznie osoby z aryjskim pochodzeniem . W 1943 roku w maju, do ich mieszkania wkroczyła policja wysłana przez niemieckich SS-manów. Przyszli zabrać męża Johanna oraz ich dzieci do obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz – Birkenau.
Helene, która była Niemką i nie dotyczyło jej to , bez chwili namysłu podjęła decyzję towarzyszenia rodzinie w trudnej drodze za wrota samego piekła. Miłość do najbliższych była ponad wszystko. Poświęciła samą siebie.

Na miejscu rozdzielili ją z mężem. Została sama z dziećmi. Z uwagi na swoje niemieckie pochodzenie, wykształcenie pielęgniarskie dostała zadanie funkcyjne w obozie przez dr Josefa Mengele. Powierzono jej organizację przedszkola dla dzieci na części romskiej obozu. Udało jej się to utworzyć w dwóch barakach. Roztoczyła pieczę nad wszystkimi dziećmi, ze szczególną troską i miłością nad swoimi.

Josef Mengele nie kierował się żadną troską o dzieci. Przeprowadzał makabryczne eksperymenty medyczne w obozie na dzieciach i dorosłych. Jeżeli wyszedł naprzeciw organizacji dziecińca to tylko ze strony własnego ego ,powodzenia w misji dociekliwych bestialskich efektów badań nad najmłodszymi. Dzieci traktował jako materiał do badań, tak jak myszy w laboratorium medycznym.

Obozowe życie było okrutne: głód, chłód, epidemie, choroby, pasożyty, śmierć, znęcanie się i krzywdy. Najgorsze było to ,że współwięźniowie też nierzadko przyczyniali się do tego , nie tylko strażnicy.
Helene żyła miłością, heroizmem, wiarą ,nadzieją by utrzymać resztki godności człowieczeństwa. Musiała być twarda, wytrwała , odważna i silna za całą piątkę swych maluchów.

Wojna, ludobójstwo, zbrodnie, tortury. Wszyscy cierpią a najwięcej najsłabsze ogniwo : dzieci i starsi.
Inna narodowość, różny kolor skóry uznawany za ,,gorszy’’. Poniżenie człowieka, zabranie godności, maltretowanie i szydzenie.
Przejmująca książka, porusza strunami wnętrzności człowieka, chwyta za serce. Jeden konkretny przypadek na tle innych.
W całym obozie było najwięcej Żydów, potem Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i inne narodowości.

Książka jest wstrząsająca, przerażająca, wzruszająca, pobudzająca do refleksji. Napisana pięknym językiem. Im więcej czytamy tego typu lektur, tym bardziej wyostrza nam się wizerunek piekła w jakim żyli obozowicze.

Autor zebrał nawet słowniczek terminów obozowych, żeby tekst był bardziej zrozumiały. Umieścił też zdjęcia jako dokument.

Polecam! Lektura pozostaje na długo w pamięci. Tytułowa kołysanka , którą śpiewała Helene , aby uspokoić dzieci, wydaje się ,że jeszcze gdzieś brzmi w naszych uszach.

Stanowczo NIE! Wojnie, bestialstwu, ludobójstwu.
Wszyscy ludzie są równi!

Piękna opowieść o Helene Hannemann. O poświęceniu dla rodziny, ogromnej miłości do dzieci. Helene zgodziła się jechać do wraz ze swoją rodziną do Auschwitz choć wcale nie musiała. Polecam.

Kołysanka z Auschwitz to prawdziwa historia Niemki Helene Hannemann. Kobieta w maju 1943 roku wraz z mężem i piątką dzieci trafiła do obozu koncentracyjnego. Jej jedyną zbrodnią było to, że poślubiła mężczyznę romskiego pochodzenia i miała z nim dzieci. Zarówno jej mąż jak i dzieci byli cyganami a więc nieczystej krwi. Helene nie potrafiła ich opuścić i znalazła się w piekle.
Z wykształcenia była pielęgniarką, oprócz tego czystej krwi Niemką i Aryjką. Została wybrana przez doktora Mengele do otworzenia przedszkola. Było to miejsce w którym dzieci mogły chociaż na chwile zapomnieć o warunkach obozowych, głodzie zimnie i śmierci. Sam zamysł utworzenia takiego miejsca miał jednak całkowicie inne znaczenie. Z jednej strony był wizytówką na zewnątrz, gdzie można było się pochwalić, że warunki nie są takie tragiczne a z drugiej strony doktor Mengele mial bliski dostęp do dzieci, na których przeprowadzał eksperymenty.
⬇️
Książka jest bardzo mocna. Opowiada kilkanaście miesięcy z życia jednej rodziny. Daje nadzieję ale na końcu ją odbiera, gdyż wszyscy umierają. Opisane są bardzo emocjonalne sytuacje np. kiedy matce umiera dziecko ta z żalu rzuca się na ogrodzenie pod prądem a pozostałe kobiety mogą tylko patrzeć i czekać aż ta w podrygach skona. Innym mrożącym wydarzeniem jest powrót od doktora Mengele pary bliźniąt. Są połączone wzdłuż kręgosłupa. Wręcz pozszywane. On chciał ich połączyć łącznie z obiegiem krwi. Jak można się było spodziewać okaleczone dzieci umierają.
Polecam ludziom o mocnych nerwach. Warto sobie zdać sprawę, że to historia tylko jednej rodziny a w obozach było ich miliony.
⬇️

Nie wiem jak ją ocenić. Bo z jednej strony czytało mi się ją całkiem dobrze przez lekki styl autora. Jednak z drugiej strony wersja przedszkola pełnego radości, które mieści się w Auschwitz i bohaterka, mająca dość duże szczęście w obozie (poza zakończeniem) jakość średnio mi się widzi. I nawet nie chodzi tutaj o fakty historyczne, ale raczej o to, że zbyt grzecznie i miło wszystko zostało przedstawione. Jakby bohaterka z dziećmi pojechała na kolonie letnie, a nie do obozu koncentracyjnego... Nie mówiąc już, że do pewnego momentu obraz Josefa Mengele był wręcz ukazany jako nienajgorszy w obozie...
Czytałam wiele powieści fabularnych, gdzie akcja działa się w czasie II wojny, w tym w obozach koncentracyjnych. Jednak żadna nie przedstawiała tych problemów aż tak płasko. Nie wiem też w jakich momentach recenzentki płakały... chyba, że po momentach, kiedy uświadomiły sobie w jak sielankowy sposób ukazano ludzką tragedię. Tym bardziej mnie to wszystko dziwi, bo "Nauczyciel z Getta" bardzo mi się podobał.

Następna pozycja z tzw.literatudy obozowej która pokazuje nam horror życia w obozie zagłady w Auschwitz,oby nigdy te czasy nie wróciły tym bardziej teraz gdy mamy realne zagrożenie poprzez tocząca się wojnę za naszą wschodnią granicą

Na półkach: , , , , , , , , ,

Ta powieść jest moją pierwszą historyczna powieścią, dlaczego ich nie czytałam? Po prostu miałam taką blokadę wewnętrzną by nie sięgać po takie powieści.
Teraz coś czuje że to się zmieni :) Powieść mnie porwała, wywołując łzy. Nie rozumiem traktowania tak bestialsko ludzi. Książka napisana na faktach autentycznych gdzie w głowie się aż nie mieści co tysiące ludzi musiało przejść przez chore i psychopatyczne poglądy jednego człowieka. I jeszcze pięknie pokazana miłość matki do swojej rodziny do dzieci, coś niezwykłego dawno nie czytałam o takim poświęceniu przez drugą osobę.
Książka warta przeczytania i zapisania na listę czytelniczą.

Dobrze się czyta. Książka miesza w sobie fikcję literacką z pewną dawką historii. Fikcji jest dużo. Mimo, że książka jest smutna to rzeczywistość obozowa jest widziana trochę przez rózowe okulary, a niektórym oprawcom przypisywane są ludzkie porywy serca, na które więzniowie w rzeczywiatości raczej nie mogli liczyć. Na pewno nie okaże się strzałem w 10 dla osób od dawna zainteresowanych tematyką obozową, ale jest to po prostu dobra powieść. Oczywiście niezaprzeczalnie zbyt lekka jak na czas i miejsce akcji.