Kołysanka z Auschwitz

Data 1. wydania:
2018-07-07
Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Kobiece
II wojna światowa literatura hiszpańska ludobójstwo obóz koncentracyjny okrucieństwo powieść wojenna relacje rodzinne rodzina strach śmierć terror tęsknota uczucie walka o przetrwanie
Canción de cuna de Auschwitz
powieść historyczna
Patrycja Zarawska
Inne

Oficjalne recenzje i

Kołysanka z otchłani piekła

[ 26 ] Link do recenzji

Niesamowita opowieść o piekle na ziemi. Niezwykle wzruszająca, przeczytana jednym tchem, doskonale napisana. Polecam!

W jakimś opisie przeczytałam, że jest to historia niemieckiej kobiety, która dla dobra swoich pół-żydowskich dzieci zaczęła współpracę z doktorem Mengele. Josef Mengele jest postacią, która od jakiego czasu bardzo mnie interesuje i szukam właśnie takich, książek, które będą się do niego odnosiły i równocześnie nie będą to typowo historyczne biografie, bo te mnie nudzą....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Spośród wszystkich cierpień świata ból dzieci jest najbardziej przerażający. Niestety w Auschwitz był codziennym, nieodłącznym aspektem życia. Przerażające jest też to, że matki patrzyły na ból dzieci nie mogąc nic zrobić, w żaden sposób go ukoić. W takich okolicznościach nawet anioł znienawidził by Niemców.
Helene założyła przedszkole by choć na moment ukoić dziecięcy...

Wśród beletrystyki to przystępna książka, choć zawiera sporo błędów merytorycznych, co w tego rodzaju literaturze nie powinno się zdarzać. Zdecydowanie lepsza niż tragiczny Tatuażysta z Auschwitz. Wśród beletrystyki z Auschwitz w tle polecam Położną z Auschwitz i Motyl i skrzypce - w tej drugiej nie ma wiele o obozie i to jej zaleta. Pierwsza to rzetelna książka.

Wzruszająca opowieść o rodzinie, nadziei, odwadze i człowieczeństwie w tak okrutnym miejscu jak Auschwitz.

Książka jest ciekawa, warto przeczytać. Historia w niej zawarta jest piękna, ale też nie przesadzona.

Mocna, wzruszająca powieść o skromnej objętości.
Idealny przykład, że czasem mniej znaczy więcej.

Smród niemytych ciał i rozkładu otacza ich z każdej strony. Okrzyki rozpaczy, głośny dźwięk łamanych kości, łzy i ból. Kakofonia dźwięków przytłacza swoim ciężarem. Brak pożywienia i wody odbiera siły. Śmierć chucha im w kark na każdym kroku. Oni nie mieli wyboru, zostali zesłani do Auschwitz. Helene Hannemann przybyła tu z własnej woli, dla nich - pięciorga swoich dzieci,...

Może to przesyt książek o tematyce obozów koncentracyjnych pojawiających się w ciągu ostatnich kilku lat, ale ta powieść nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia. Owszem, wyzwala emocje, jak wszystko, co dotyczy Auschwitz; pokazuje z jakim zacięciem, poświęceniem i samozaparciem niektóre więźniarki walczyły o życie swoje i swoich dzieci. Jednak według mnie powieść nie...

Co jakiś czas na rynku wydawniczym pojawiają się książki nawiązujące do tematyki obozów koncentracyjnych. Mario Escobar na bazie zebranych informacji z przekazów, pamiętników, opisów i wywiadów dotyczących funkcjonowania obozu w Auschwitz, opisał autentyczną, wzruszającą historię matki pięciorga dzieci, których ojcem, a mężem Helene był mężczyzna pochodzenia romskiego.

...

Dyskusje