Kołysanka z Auschwitz

2019-03-13
Data 1. wydania:
2018-07-07
Patrycja Zarawska
II wojna światowa literatura hiszpańska ludobójstwo obóz koncentracyjny okrucieństwo powieść wojenna relacje rodzinne rodzina strach śmierć terror tęsknota uczucie walka o przetrwanie
Inne

Oficjalne recenzje i

Kołysanka z otchłani piekła

5754 656 410

Książka jest bardzo dobra - zmusza do refleksji, a historia głównej bohaterki na długo pozostaje w pamięci. Jednakże postać szalonego, złowrogiego doktora Mengele jest ugrzeczniona, a sam obóz wydaje się nazbyt delikatny.

Bardzo przejmująca, mocna powieść, zostaje w głowie.

Bardzo przejmująca, mocna powieść, zostaje w głowie.

Książka ciekawie napisana, narrator w 1-osobie. Dobra literatura, jednak po "Chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz oceniam tą pozycję jako nieco gorszą, być może również z powodu jej objętości, ale także w mojej ocenie tylko muśnięciu tematu.

Przejmująca prawdziwa historia napisana w formie powieści. Dobrze się czyta, wstrząsa i zapada w pamięci

Książka bardzo dobra, ukazująca ludzi odnajdujących radość z małych rzeczy w obliczu tragedii jaka ich spotkała. Jednakże nie podobało mi się wplecenie narracji Mengele na początku i na końcu książki. Jak ktoś wcześniej napisał jest to brak szacunku dla ofiar zagłady.

Bardzo interesująca pozycja, która pokazuję, że w podczas wojny nie byli prześladowani tylko Żydzi. Historia terror przedstawiona przez Niemkę, która pokochała Cygana. Historia silnej kobiety, która kochała swoje dzieci nade wszystko.
Bardzo poruszająca historia.

Bardzo poruszająca historia.

Książka bardzo ciekawa. Podoba mi się, że przedstawiona jest od strony Cygańskiej. Piękne wartości można z niej wynieść - miłość, oddanie, prawdziwe macierzyństwo, poświęcenie, wiara.
Mam mały niedosyt informacji - o tym co stało się z mężem, rodzicami bohaterki - zostają mi tylko przypuszczenia...
Polecam każdemu przeczytać i docenić swoje dzisiejsze życie. Bywają lepsze i gorsze dni, ale nikt by nie chciał znaleźć się w takim koszmarze w jakim musili Oni wszyscy tkwić 😭

Polecam każdemu przeczytać i docenić swoje dzisiejsze życie. Bywają lepsze i...

Nie jestem fanem literatury obozowej, bo też wszechobecną tragedię i przygnębienie jakie jej towarzyszą staram się trzymać na dystans.

W tym wypadku nie jest inaczej, a jednak może i wygląda to na szukanie tej odrobiny szczęścia w nieludzkich warunkach i stwarzaniu obozowej rzeczywistości w niejakim oderwaniu od otaczających tragedii.
Historia Helene Hanneman to właśnie taka próba zakłamywania rzeczywistości w pozytywnym znaczeniu, gdyż swoim postępowaniem starała się wprowadzić odrobinę ludzkich uczuć w ten zdehumanizowany świat nazistowskiej wizji podludzi.
Sama bohaterka to szalenie ciekawa osoba, na dobrą sprawę mogła uniknąć obozowego losu, ale ciężko porzucić rodzinę nawet w obliczu nieuniknionego. Mimo wszystko współpracuje z potworem by wydrzeć każdy dzień i każdą duszę tej machinie śmierci.

Sama narracja to właśnie takie budowanie ułudy, fabularyzowanie historii może podnosić na duchu, ale potem dowiadujemy się, że nikt z tej rodziny nie przeżył. A sama bohaterka pozostała w pamięci tylko przez wspomnienia innych.

Historia Helene Hanneman to właśnie...

Ciężko jest wystawić ocenie tej książce. Historia jest poruszająca i ważna, należało ją opowiedzieć. Mam jednak ogromne zastrzeżenia do autora książki i tonu jakiego obrał opowiadając historię Heleny. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że autor ustami bohaterki próbuje na każdym kroku moralizować czytelnika, powodując że książka wydaje się być pretensjonalna.
Od około 10 lat możemy zaobserwować wysyp książek typu "X z Auschwitz", mam już tego dość. Niezaprzeczalnie najlepszą literaturę obozową stworzyły osoby, które obozy zagłady przeżyły i same opisały swoją historię. Książki autorów, którzy nie przeżyli nawet II wojny światowej, a piszą w pierwszej osobie, są w moim odczuciu sztuczne.
Zdecydowanie wolę wspomnienia byłych więźniów, są prawdziwe, nieprzekłamane, nie koloryzowane.
Oddanie głosu doktorowi Mengele na początku i końcu książki jest moim zdaniem policzkiem dla ofiar zagłady.

Od około 10 lat...

Jak już sami pewnie zauważyliście, literaturę obozową bardzo lubię (jakkolwiek by to nie zabrzmiało). Fascynuje mnie człowiek w sytuacjach ekstremalnych. Siła w bezsilności. Nadzieja w sytuacjach totalnie beznadziejnych. Są to opowieści inspirowane prawdziwymi historiami, w których bohaterowie musieli przejść przez prawdziwe piekło.
Literatura obozowa należy zdecydowanie do ciężkich lektur, wzbudza u czytelnika ogromne emocje, potrafi wstrząsnąć do głębi, ale przypomina o strasznych wydarzeniach, które nie mogą się już powtórzyć, dlatego warto po nią sięgać.
"Kołysanka z Auschwitz" - to wytrwałość, nadzieja i siła w jednym z najbardziej przerażających miejsc na ziemi.
Nie jest to historia lekka. Bo jak mogłaby być... Na każdej stronie widać głód, brud, choroby, cierpienie fizyczne jak i psychiczne oraz śmierć. Jest to opowieść smutna od początku do końca, bez litości dla czytelnika. Okrutna. Ale przez to naprawdę niesamowita – bo prawdziwa. Tak było naprawdę. Polecam 👍

W.

Literatura obozowa należy...