rozwiń zwiń
Nekomata

Profil użytkownika: Nekomata

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 49 tygodni temu
62
Przeczytanych
książek
75
Książek
w biblioteczce
60
Opinii
173
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Sprawa Dreyfusa była we Francji bardzo głośna i żywo dyskutowana, i należy do tych spraw, które nie milkną, mimo że działy się sto z okładem lat temu. A ta sprawa okazała się niesamowicie aktualna, niestety, co doskonale pokazuje tu autorka.
Należy podkreślić, że ten esej, który czyta się bardzo dobrze, choć temat lekki nie jest, oparty jest na oryginalnych materiałach źródłowych, do których dotarła autorka - artykułach prasowych przełomu XIX i XX wieku, listach, dyskusjach, nawet rysunkach satyrycznych. Co uderza? Ogrom nienawiści, jaki wylał się w prasie na wieść o skazaniu, a potem ułaskawieniu niewinnego (!) oficera pochodzenia żydowskiego. Prasowy i społeczny lincz bez względu na prawdę i fakty, "hate speech" sprzed stulecia, postawa Kościoła jako całości i nielicznych pojedynczych duchownych, szykanowanie tych, co ośmielili się stanąć w obronie pokrzywdzonego. Wszystko to zilustrowane bardzo mocnymi cytatami, przywodzącymi na myśl nie "wolną Francję" lecz hitlerowskie Niemcy, których wówczas jeszcze nikt się nie spodziewał (a może powinien?). Bardzo dająca do myślenia książka, bo opisane tu mechanizmy są uniwersalne.

Sprawa Dreyfusa była we Francji bardzo głośna i żywo dyskutowana, i należy do tych spraw, które nie milkną, mimo że działy się sto z okładem lat temu. A ta sprawa okazała się niesamowicie aktualna, niestety, co doskonale pokazuje tu autorka.
Należy podkreślić, że ten esej, który czyta się bardzo dobrze, choć temat lekki nie jest, oparty jest na oryginalnych materiałach...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Tajwan to rzadki gość na naszych księgarnianych półkach. Na szczęście nie jest w ogóle nieobecny. "Drogie dziecko" bardzo mnie zaskoczyło. Po interesujących, ale czasem trudnych do zaakceptowania przez współczesnego mieszkańca kraju europejskiego przeżyciach i decyzjach bohaterów innego tajwańskiego dzieła ("Dzieci solnych pól"), tutaj mamy coś diametralnie innego. Mamy kobiety, które podejmują decyzje autonomicznie - czy są złe, czy dobre, czy naiwne, to Autorka pozostawia do oceny czytelnikowi. Poruszanych jest wiele aktualnych tematów - współczesne macierzyństwo, kobiecość i jej różne odsłony, problemy w relacjach damsko-męskich. Kobieta w opowiadaniach Maruli jest często niespełniona, a jej szczęście często powierzchowne. Nie jest idealna, ale jest prawdziwa. Mężczyzna, który potrafi zdradzić i kłamać bez skrupułów jest ukazany niekiedy w pełnej okazałości ze wszystkimi wadami.
Warto przeczytać!

Tajwan to rzadki gość na naszych księgarnianych półkach. Na szczęście nie jest w ogóle nieobecny. "Drogie dziecko" bardzo mnie zaskoczyło. Po interesujących, ale czasem trudnych do zaakceptowania przez współczesnego mieszkańca kraju europejskiego przeżyciach i decyzjach bohaterów innego tajwańskiego dzieła ("Dzieci solnych pól"), tutaj mamy coś diametralnie innego. Mamy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jaka to jest świetna książka! Mam nadzieję, że nie pozostanie niezauważona na księgarnianych półkach. To dzieło bardzo ważne - unikalne tłumaczenie, po raz pierwszy na język europejski z języka hausa - ale przede wszystkim dobrze się je czyta, wręcz trudno odłożyć mimo pokaźnych gabarytów. Zbiór bajek ma konwencję szkatułkową, jak "Tysiąc i jedna noc", ale zamiast Szeherezady mamy gadającą papugę, która dzięki sprytowi, mądrości i zdolnościom strategicznym została wezyrem.
Bogactwo bajek jest tu ogromne, niektóre są uniwersalnie pouczające, niektóre pozwalają odkryć różnice między jedną z kultur afrykańskich a naszym sposobem myślenia, a ciekawostkami są opowieści, które słusznie wydają się dziwnie znajome. Okazuje się, że i do Afryki zachodniej trafiły nie tylko historie arabskie, ale i te znane z gruntu europejskiego, jak "Szczurołap z Hameln" czy echa "Kota w butach". Odnalezienie takich śladów kulturowych w opowieściach zebranych z tradycji ustnej Hausa to niemałe zaskoczenie.

Poza tymi smaczkami, te historie są po prostu ciekawe i wciągające. Tłumaczenie lekkie i oddające klimat opowieści ustnej. Cudeńko!

Jaka to jest świetna książka! Mam nadzieję, że nie pozostanie niezauważona na księgarnianych półkach. To dzieło bardzo ważne - unikalne tłumaczenie, po raz pierwszy na język europejski z języka hausa - ale przede wszystkim dobrze się je czyta, wręcz trudno odłożyć mimo pokaźnych gabarytów. Zbiór bajek ma konwencję szkatułkową, jak "Tysiąc i jedna noc", ale zamiast...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Nekomata

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
62
książki
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
173
razy
W sumie
wystawione
62
oceny ze średnią 9,3

Spędzone
na czytaniu
321
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]