Wyścig do Słońca

Okładka książki Wyścig do Słońca Rebecca Roanhorse
Okładka książki Wyścig do Słońca
Rebecca Roanhorse Wydawnictwo: Galeria Książki Seria: Rick Riordan przedstawia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Rick Riordan przedstawia
Race to the Sun
Galeria Książki
2020-07-01
2020-07-01
Anna Studniarek-Więch
Mitologia

Weszłam do tej historii i przepadłam. Dosłownie nie mogłam się oderwać od przygód bohaterki, jej brata i innych postaci. Jednocześnie ta pozycja zainteresowała mnie samą kulturą Nawahów, więc postaram się dowiedzieć o niej czegoś więcej.

zarąbiste

zarąbiste

Rebecca Roanhorse
Rick Riordan Przedstawia
Wyścig do Słońca📖🦎🪶☀️💛

🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶
Nizhoni Begay jest uczennicą siódmej klasy. Dziewczynka stara się znaleźć coś w czym będzie dobra, jednak ciągle ponosi porażki. Nizhoni z bratem nie jest zbyt lubiana w szkole, ale ma jednego przyjaciela Davery'ego. To właśnie z nim dzieli się swoimi ostatnio odkrytymi zdolnościami - dostrzeganiem potworów.
Pewnego dnia, gdy Nizhoni ma okazję oddać zwycięski gol na meczu koszykówki (asysta?),zostaje rozproszona przez pewnego człowieka. Mężczyzna w garniturze wyróżnia się na tle publiczności i nie spuszcza z dziewczynki oka. Instynkt podpowiada Nizhoni, że jest on potworem. Jak się potem okazuje jest też nowym szefem ojca dziewczynki i jego porywaczem. Nizhoni, Mac I Davery wyruszają w niezapomnianą przygodę pełną niebezpieczeństw. Podróż do słońca po broń do walki z potworami to prawdziwy wyścig. Wiadomo, że przy ratowaniu świata i rodziny zawsze jest limit czasowy. W przypadku dzieciaków jest to tylko cztery dni. Czy uda im się odnaleźć ojca i powstrzymać potwora, Pana Charlesa ?

🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶
Kolejna dobra książka serii "Rick Riordan Przedstawia". Tym razem zetknęłam się z podaniami plemienia Nawahu. Szybkie tempo akcji, brak nudy i barwne postacie. Bardzo przyjemna i ciepła książka. Skupia się na znaczeniu rodziny i przyjaciół w życiu każdego z nas. Chociaż powieść mi się podobała, to jednak niektórych nazw i imion nie byłam w stanie przeczytać i w momencie, gdy zaglądałam do słowniczka pamiętałam jak je wymówić ,lecz gdy znowu wracałam do lektury od razu zapominałam, gdy ponownie widziałam jak są napisane. Brat Nizhoni zachowywał się zbyt dziecinnie jak na swój wiek, a przynajmniej tak mi się wydaje. Było też trochę za mało mitologii rdzennych amerykanów. Myślę, że"Posłaniec burzy" przy tej książce wypada o wiele lepiej pod względem podań. Ale już bez narzekania! Naprawdę dobrze się czytało "Wyścig do Słońca" i nie była to strata czasu 💛☀️

Rebecca Roanhorse
Rick Riordan Przedstawia
Wyścig do Słońca📖🦎🪶☀️💛

🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶🪶

Całkiem fajna książka z ciekawą fabułą. Podobała mi się mimo, że nie mam pojęcia czym charakteryzuje się lud Nawaho. Polecam.

A gdybyś miał zostać bohaterem?

Wydawnictwo Galeria Książki po raz kolejny daje nam możliwość przeczytania pozycji z serii 'Rick Riordan przedstawia'. Tym razem udajemy się do rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, aby razem z nimi poznać język Nawaho i ich bogów.

Nizhoni Begay jest uczennicą siódmej klasy. Dziewczyna bardzo chciałaby być popularna w swojej szkole, jednak jej wysiłki spełzają na niczym, gdyż w każdym ważnym momencie ma ona towarzystwo. Nizhoni od niedawna widzi potwory czające się zaraz obok niej. Na meczu koszykówki, w którym Begay chciała oddać ostatni, finałowy rzut pojawił się pan Charles –mężczyzna odziany w piękny garnitur z duszą potwora, który niszczy szansę Nizhoni na sławę wśród rówieśników.

Pan Charles okazuje się być nowym dyrektorem rafinerii, w której pracuje ojciec dziewczynki i jej brata. Kiedy wpada do nich z wizytą szybko okazuje się, że nie ma wobec nich szczerych zamiarów. Następnego dnia tata dzieci zostaje porwany, a jedyne co Nizhoni po nim posiada to jabłko z napisem „wiej”.

Nizhoni wraz ze swoim bratem oraz najlepszym przyjacielem Daverym udają się w daleką podróż, pełną prób, niebezpieczeństw i poświęceń. Wszystko po to, aby uratować świat przed potworami, a przy okazji poznać prawdę o sobie i Bohaterskich Bliźniętach.

„Wyścig do Słońca” to książka, którą przeczytałam w trzy godziny i stwierdziłam, że trochę za mało i sięgnęłabym po więcej.

Z początku cała historia rozwijała się powoli, a w połowie zaczęła przyspieszać, aż doszła do pędu, który nie został wyhamowany do samego końca. Nie narzekam, że autorka nie pozwoliła się nudzić w swojej historii, ale kiedy Nizhoni osiągnęła to, co musiała akcja była naprawdę szybka i nie do końca można było się nią delektować tak, jak oczekiwałam.

Fabuła „Wyścigu do Słońca” jest całkiem prosta. Ot, zwykli nastolatkowie podejmują się misji, od której może wynikać powodzenie całego świata. Jednak w tej prostocie wszystko rozbija się o kulturę Indian, język Nawaho i ich wierzenia. Autorka świetnie wprowadziła nas w świat rdzennych Amerykanów, pokazała ich podejście do życia, wiary, a przede wszystkim do rodziny.

Rodziny, której się nie wybiera, a którą zawsze powinno się wspierać.
Dodatkowo, w książce między wierszami poruszony został wątek szacunku dla natury, który nie dotyczy tylko Nizhoni i jej przyjaciół, ale przede wszystkim nas – ludzi, żyjących na planecie Ziemia.
Czy świat jest wymyślony, czy prawdziwy zawsze musimy pamiętać, aby dbać o naturę.

„Wyścig do Słońca” to trzymająca w napięciu powieść przygodowa, której akcja toczy się na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Historia zabierająca nas w świat Nawaho jest ukłonem w stronę ich kultury, ale też szansą na poznanie czegoś zupełnie nowego. Kto wie, może po przeczytaniu książki Rebecci Roanhorse będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o Nawaho i ich świecie? „Wyścig do Słońca” uważam za kolejną świetną pozycję z serii 'Rick Riordan przedstawia'.

A gdybyś miał zostać bohaterem?

Nizhoni...

Przyznaję, że sięgnęłam po tę książkę zachęcona napisem na okładce 'Rick Riordan przedstawia'. Mimo, że on sam nie napisał tych książek to postanowiłam zaryzykować. Nie zawiodłam się.
Lektura była bardzo dobra. Akcja pędzi jak szalona, fabuła bardzo ciekawa. Ogromnym plusem jest dla mnie mitologia, bo uwielbiam takie motywy w książkach. I z chęcią zapoznaję się z mitologiami, z którymi nie miałam jeszcze styczności. Tak właśnie było w tym przypadku. Trochę żałuję, że opowieści plemienia Nawahu były trochę pominięte. Bardzo chciałabym, żeby było ich więcej. Fajnym dodatkiem był słowniczek języka Nawahu umieszczony na końcu książki. Zawsze podobały mi się takie drobiazgi. Niby nic takiego, ale sprawia, że książka jest ciekawsza. Jeśli chodzi o bohaterów to jedyne 'ale' miałabym do Maca. Bardzo denerwowała mnie jego postać, a dokładniej jego zachowanie. Był niewiele młodszy od Nizhoni, ale zachowywał się gorzej niż siedmiolatek. Książka pokazuje bardzo ważne wartości takie jak przyjaźń czy poświęcenie. I chociaż książka jest kierowana raczej do młodszej części czytelników to jestem zdania, że spodoba się niejednemu dorosłemu. Z chęcią przeczytałabym o dalszych przygodach młodej zabójczyni potworów i jeśli autorka zdecyduje się kiedyś na kontynuację tej historii to na pewno po nią sięgnę.

Celem serii „Rick Riordan Przedstawia” jest odświeżanie zapomnianych, starożytnych mitów osadzając je we współczesności, podobnie jak ma to miejsce w książkach Ricka Riordana.
Dzięki Rebecce Roanhorse i jej „Wyścigowi do słońca” zanurzamy się w cudowny, bajeczny, a jednocześnie przerażający świat opowieści Navajo.
To fantastyka dla dzieci, jaką uwielbiam - ciekawie zbudowany świat, wyraziste postaci z motywacjami odpowiednio dostosowanymi do wieku, duży nacisk na relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz wartka, pełna akcji fabuła.
Książka porusza istotne kwestie, takie jak lojalność, poświęcenie oraz szacunek do natury. Autorka podnosi także trudne tematy dotyczące rasizmu, znęcania się oraz niezrozumienia.
Książka bardzo mnie urzekła i z czystym sumieniem mogę polecić ją w sposób szczególny młodym czytelnikom.

To fantastyka dla dzieci, jaką uwielbiam - ciekawie...

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta/
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta/?ref=bookmarks

***************************************************************

Jeśli czytaliście pozostałe książki z serii Rick Riordan Przedstawia to zapewniam, że i tą pokochacie. Znakomita, lekka i rodzinna lektura. Ja pochłonęłam ją w kilka godzin. Siadłam do niej i na chwilę moim oczom ukazały się obrazy i podróż, której się nie spodziewałam. A na kolejnej stronie cóż słowniczek języka nawaho - tak oto zostałam poinstruowana. Jeśli książkę będziecie czytać rodzinnie to do słownika odsyłają was przypisy - więc na bieżąco możecie uzupełniać wiedzę, poszerzać słownictwo o znaczenie słów oraz przeczytać kilka ciekawostek.

Nizhoni Begay jest uczennicą siódmej klasy. Dąży do sławy, ale potyka się - w sumie to dostaje piłką do koszykówki w twarz - ale w sumie zwał jak zwał. Najfajniejsze jest to że Nizhoni widzi potwory! Ale kiedy jej pluszowa pamiątka z muzeum zamienia się w zwierzęcego przyjaciela - rogata jaszczurka Yazzie ;) - wszystko staje się inne. Nizhoni wyrusza w swoją podróż.

"Kobieta Zmienna. Chłopiec z Kryształu Górskiego. Błyszczący Świat. Bohaterskie Bliźnięta". Jeśli żadna z tych nazw nic wam nie mówi - tak jak mi w pierwszej chwili - to nie znacie najlepszych mitologii. A jeśli uwielbiacie te klimaty - cóż nie trzeba was pewnie zbytnio zachęcać do lektury!

Cała opinia na blogu => https://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com/2020/07/wyscig-do-sonca-rebeccy-roanhorse_15.html?fbclid=IwAR22i4ULpCYPp86UlXqcHq3qPtuDP0jwnQAvfuWsmGMUjMze6wQbhtbL8UI

Instagram: www.instagram.com/bjcczyta/
Facebook: www.facebook.com/bjcczyta/?ref=bookmarks

***************************************************************

Uwielbiam bajki, te do czytania i te do oglądania od dzieciństwa. Nie przechodzi mi to z wiekiem, jedynie inaczej je odbieram. Albo pozwalam swojemu wewnętrznemu dziecku przez chwilę przejąć stery ;)

Dlatego wewnętrzne dziecko bardzo czekało na Wyścig do Słońca, gdy tylko zobaczyło premierę.

I żałuję, że dzieckiem jestem tylko troszkę.

Wyścig do Słońca początkiem zauroczył. Wciągnął tak, że przez pierwsze 100 stron przebiegłam niczym rącza gazela i gdyby cała książka była tak urocza, byłabym wniebowzięta.

I tu pewnie cały na biało wchodzi fakt, że bliżej mi do 30 niż 13 lat ;)

Nie warto tu analizować logiki postępowania bohaterów z obu stron. Warto za to podejść z otwartą głową do przygód Nizhoni, bo nadmierne zastanawianie się nad mnogością zbiegów okoliczności i sensem, odbiera przyjemność z przeżywania, bądź co bądź, przygody życia naszej małej bohaterki.

Patrząc oczami dziecka, mamy tu wszystko - dzielną antagonistkę, która na własnych barkach dźwiga odpowiedzialność za świat. Kilka karkołomnych misji, zabawnego zwierzęcego przyjaciela oraz takiego ludzkiego, no i wkurzającego młodszego brata.
Pełen zestaw ;)
Otwórzcie głowy, otwórzcie serca i wróćcie na kilka godzin do dzieciństwa ;)

I żałuję, że dzieckiem jestem tylko troszkę.

Wyścig do Słońca początkiem...

Na półkach: , , , , , , ,

"Wyścig do słońca" był nieoczekiwaną propozycją czytelniczą, którą przeczytałam bez żadnych uprzedzeń.
Na ogół nie czytam takich książek. Nie mam dzieci (ani własnych, ani cudzych),z którymi mogłabym poznawać ten typ literatury. Jednakże kocham bajki, więc lekkie, magiczne historie są idealne dla mnie.

Książka opowiada o przygodzie Nizhoni, która widzi potwory. Gdy koło jej rodziny zaczyna się kręcić ta istota, dziewczynka, jej brat Mac oraz najlepszy przyjaciel, wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż.

To niezwykle lekka książka przygodowa. Przez fabułę płynie się bardzo szybko. Szybkie zwroty akcji, niezwykłe zbiegi okoliczności oraz nieoczekiwani sojusznicy - książka obfituje w tego typu rzeczy. Te zabiegi są bardzo dobre, bo przykuwają uwagę, a jak wiadomo, uwagę dzieci można łatwo rozproszyć.

Podobało mi się wprowadzenie magicznych istot, ciekawej przepowiedni, która realizuje się w trakcie przygody. Młodzi bohaterowie podejmują wędrówkę po niesamowite przedmioty (jak w grach przygodowych),a zdobywając je, powoli przybliżają się do swego pierwotnego celu.

Historia jest ciekawa, ale nie doszukiwałabym się w niej większej logiki. Jeśli będziemy się skupiać na podstawowych przyczynach, jak choćby temu jaki cel przyświeca potworom, to niestety nie doszukamy się go. Dorośli i ważne przyczyny walk są niejako zepchnięte na dalszy plan. Tutaj bowiem skupiamy się na Nizhoni, która poszukuje swojej drogi. Ta cała podróż ma ją wiele nauczyć i myślę, że taki cel przyświecał autorce. Ostatecznie to książka dla dzieci, więc logika w niektórych miejscach może kuleć.

Jako dorosły czytelnik bawiłam się podczas czytania, chociaż nie jestem pewna, czy ta książka jest dla mnie. Na początku lektury liczyłam, że fabuła pójdzie w zupełnie inną stronę, że będzie więcej rzeczy wytłumaczone. Niestety nie było i trochę się tu zawiodłam.

"Wyścig do Słońca" to idealna książka na wakacje. Lekka i przyjemna, pozostawia po sobie uczucie satysfakcji.

Książka opowiada o przygodzie Nizhoni, która widzi potwory. Gdy koło...

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wyścig do Słońca