Życie Henryka Brulard

Okładka książki Życie Henryka Brulard Stendhal
Okładka książki Życie Henryka Brulard
Stendhal Wydawnictwo: "Bibljoteka Boya" Seria: Arcydzieła Literatury Francuskiej biografia, autobiografia, pamiętnik
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Arcydzieła Literatury Francuskiej
Tytuł oryginału:
La Vie de Henri Brulard
Wydawnictwo:
"Bibljoteka Boya"
Data wydania:
1931-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1931-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
realizm w literaturze
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
122
28

Na półkach:

Stendhal wydaje się nad wyraz szczery w osądzie rodziny, przyjaciół, znajomych, swego życia i swych decyzji. Wprost pisze o obłudzie praktycznie całej swojej mieszczańskiej rodziny, oszczędza jedynie matkę. Gardzi swymi korzeniami i nie waha się pogardą nazwać uczucia, jakie dominowało jego relacje z ciotką, ojcem i nauczycielami. Zdaje się, że wyczuwa najmniejszą podłość charakteru i natychmiast ją demaskuje, jest wrażliwszy niż wariograf i wzrusza się częściej niż nastolatka. Nigdy nie kręci i nie spiskuje, nikomu nie zrobiłby najmniejszej krzywdy, no chyba że wrogom osobistym i wrogom Napoleona...
Na pierwszy plan wysuwa się jednak wspomniana już szczerość, szczerość na poziomie rzadko spotykanym, szczerość trzecioosobowego i bezinteresownego narratora, szczerość trudna. Trudna, bo osądzenie własnej rodziny w tak brutalny sposób to nie lada wyczyn. Spróbujcie sami! Ja próbowałem, po chwili myśli wybiegają z sali rozpraw i rozpływają się w codzienności, przyzwyczajeniu i miłości do najbliższych.
A mimo to Stendhal kręci. Bo jeśli szczerość ponad wszystko, to dlaczego Stendhal właśnie, a nie Beyle? Dlaczego Brulard, a nie Beyle. Dlaczego *** zamiast nazwisk? Dlaczego decyzja o wydaniu książki dopiero po śmierci? Zapewne niechęć do ranienia bliskich. Lecz i strach, strach musiał tam być. Ale i działanie na własną korzyść. Pięćdziesiąt lat po śmierci nie będzie komu zaprzeczyć rewelacjom zawartym w książce, świadkowie od dawna będą martwi... Stendhal również uprawiał politykę, tworzył siebie, dziś powiedzielibyśmy, że tworzył swoją markę. Na każde niezbyt poprawne swoje zachowanie znajduje usprawiedliwienie. Brak przyznania się do błędów.
Doceniam i zazdroszczę tak wielkiej szczerości z samym sobą, a jednocześnie znajduję w tej książce potwierdzenie, że całkowita szczerość jest z gruntu niemożliwa.

Stendhal wydaje się nad wyraz szczery w osądzie rodziny, przyjaciół, znajomych, swego życia i swych decyzji. Wprost pisze o obłudzie praktycznie całej swojej mieszczańskiej rodziny, oszczędza jedynie matkę. Gardzi swymi korzeniami i nie waha się pogardą nazwać uczucia, jakie dominowało jego relacje z ciotką, ojcem i nauczycielami. Zdaje się, że wyczuwa najmniejszą podłość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
715
627

Na półkach:

Autobiografia autora francuskiego wychowywanego w Grenobli.

Autobiografia autora francuskiego wychowywanego w Grenobli.

Pokaż mimo to

avatar
739
332

Na półkach:

Stendhal robi rozrachunek z własną młodością. Ostro rozprawia się ze swoją rodziną (może za wyjątkiem dziadka). Na podstawie tej beletryzowanej biografii zdolny scenarzysta mógłby wysmażyć solidny dramat psychologiczny o prześladowanym przez ultra konserwatywną rodzinę wrażliwym chłopcu. Młody Henri marzy o tym, żeby się wyrwać z prowincjonalnego Grenoble i od opresyjnej rodziny, ale kiedy wyjeżdża do Paryża ten staje się dla niego rozczarowaniem. Prowincjonalne wychowanie nie pozwala mu za bardzo błyszczeć na paryskich salonach, a rozpoczynającą się karierę w administracji zawdzięcza krewniakom Daru. Poza tym męczy go wielkomiejski charakter Paryża i z tęsknotą wspomina górskie krajobrazy Grenoble.
Prawdziwe życie zaczyna się dopiero od wyjazdu na wojnę i pobytu w Mediolanie.
Mam wrażenie, że Stendhalem mógł się inspirować Proust obmyślając swoje sztandarowe dzieło 'W poszukiwaniu straconego czasu'.

Stendhal robi rozrachunek z własną młodością. Ostro rozprawia się ze swoją rodziną (może za wyjątkiem dziadka). Na podstawie tej beletryzowanej biografii zdolny scenarzysta mógłby wysmażyć solidny dramat psychologiczny o prześladowanym przez ultra konserwatywną rodzinę wrażliwym chłopcu. Młody Henri marzy o tym, żeby się wyrwać z prowincjonalnego Grenoble i od opresyjnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    11
  • E-booki domowe
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Classic
    1
  • Literatura francuskojęzyczna - chcę przeczytać
    1
  • Wolne lektury
    1
  • Biografia, pamiętnik
    1
  • M J 2
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie Henryka Brulard


Podobne książki

Przeczytaj także