Szczęście z piernika

W.A.B.
2019-11-13
2019-11-13
literatura polska święta Boże Narodzenie Toruń pierniki

Książka jeszcze tematycznie nawiązuje do świąt, ale jak dla mnie bardziej ma swój zimowy urok. Tytułowe szczęście z piernika nie bez powodu odgrywa główną rolę w tej historii. Jest to bardzo urocza historia Kaliny i Rafała, która nie zawsze kreuje się w kolorowych barwach. Polubiłam naszych głównych bohaterów od pierwszych stron, a szczególnie zaimponowała mi Kalina swoją cierpliwością i miłością do wypiekanka pierników. Styl autora urzekł mnie już w innych powieściach, a tutaj się nie zawiodłam.

Zdradzę wam, że książka oprócz fantastycznej historii zawiera przepisy na prawdziwe tradycyjne pierniki oraz pierniczki. Po tak szczegółowych opisach wszystkich tych cudownych wypieków użycie przepisu będzie wręcz obowiązkowe.

“Szczęście z piernika” Tomasza Betchera to historia osób, które postanowiły zawalczyć o swoje szczęście. I mimo trudnych relacji rodzinnych, popełnionych błędów nie zawahały się zmienić swoje życie i znaleźć szczęście. A wszystko to otulone zostało zapachem pierników i przypraw korzennych, w scenerii toruńskiego starego miasta i doprawione emocjami, tymi dobrymi i tymi złymi.

Bardzo podobało mi się ile można się dowiedzieć stąd o piernikach, nie spodziewałam się że będzie tak dużo na ich temat a nie były one tylko pretekstem do tytułu ;). Bohaterowie w porządku chociaż nie rozumiałam niektórych sytuacji i ciężko powiedzieć co autor miał na myśli. Dobrze że porusza też trudne tematy ale mimo mojej wielkiej miłości do Torunia wielkiego wow nie zostawiła.

Porusza trudne tematy. Na początku wydawała mi się za bardzo smutna, druga połowa zbyt cukierkowata (albo piernikowa ;) ). Świątecznie - trochę mało klimatu, więcej zimowo-sylwestrowo. Z tyłu ksiązki przepisy na pierniki - na pewno wypróbuję!

Książki świąteczne dla mnie powinny być radosne i otulać niczym ciepły kocyk. Tutaj mi tego zabrakło. Za dużo w niej było nieszczęść i nieporozumień. Gdyby książka nie była reklamowana jako powieść świąteczna, pewnie oceniłabym ją wyżej. Sięgając po książkę ze świąteczną okładką chcę żeby wszystko było ładne, błyszczące i oblane tonami lukru, tak aby nasze serca wypełniła miłość i radość.
Tym razem magia nie zadziałała.

Sięgnęłam po tę książkę w formie audiobooka i uważam to za strzał w dziesiątkę, ponieważ nie tylko przyciągnęła mnie piękna okładka, ciekawy tytuł oraz opis, ale również bardzo przyjemny głos lektorki. "Szczęście z piernika" skupia się na historiach Oliwi, Kaliny oraz Rafała ( a to wszystko przeplata się z piernikiem w różnych wydaniach),początkowo te historie nie są ze sobą powiązane by nagle trzy zbłąkane osoby trafiły na siebie i nawiązała się między nimi nić porozumienia dzięki której świat wydaję się bardziej kolorowy, a życie chociaż odrobinę łatwiejsze, oczywiście zdarzają się momenty chwytające za serce i cisnące łzy do oczu, ale jednak ta książka otula niczym ciepły koc z zimowy wieczór, a te wszystkie cudowne opisy pierników sprawiają, że wystarczy lekko przymknąć oczy i poczuć te cudowne zapachy, które nierozerwalnie łączą się z magią świąt. Ta książka może mnie nie porwała, ale z całą pewnością była miłą odskocznią od przedświątecznego szaleństwa.

Takie naciągane może być. Mimo czytania (słuchania) z dużą dozą przedświątecznej wyrozumiałości nie jestem w stanie dać wyższej oceny
Płaska jak naleśnik i mało w niej klimatu i magii świąt w wydaniu jaki lubię na w Uwierz w Mikołaja Witkiewicz czy w Okruchach dobra Kaczanowskiej, Bednarek
Nadała się idealnie jako zupełnie niewymagająca lektura do puszczenia na słuchawkach podczas świątecznych przygotowań

"Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł i słodka jak miłość."

"Szczęście z piernika " autorstwa @tomaszbetcher.autor to kolejna książka świąteczna jaką miałam okazję przeczytać w tym roku. Pióro autora już znałam, gdyż jakiś czas temu czytałam "Szeptuna". Kolejne spotkanie z twórczością autora uważam za udane.

#szczęściezpiernika to bardzo lekka i przyjemna książka, a jej historia jest słodko-gorzka. Główną rolę odgrywa tu trójka bohaterowie, których losy przecinają się w Toruniu. Kalina jest dziewczyną, która wszystko wie o piernikach. Rafał po wyjściu z więzienia próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a także stara się zrozumieć swoją nastoletnią córkę. Nie wiem jak wy ale ja nigdy nie byłam w Toruniu 🫣 A to właśnie w tym mieście toczy się cała akcja, a w szczególności przed otwarciem klimatyczne piekarni Ja pierniczę. Zapewne niejednokrotnie w trakcie czytania najdzie was ochota na zjedzenie pierniczka 🤭 autor zaserwował nam sporo takich opisów 🤤
Szczęście z piernika to taka typowa schematyczna i przewidywalna powieść obyczajowa, której akcja toczy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Pojawiają się też problemy rodzinne z którymi mierzą się bohaterowie.
Książka idealnie nadaje się aby sięgnąć po nią w tym przedświątecznym szale.

"Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł i słodka jak miłość."

#szczęściezpiernika to bardzo lekka i przyjemna...

Bardzo przyjemna książka, może lekka i przewidywalna, ale za to z cudowną atmosferą grudniowego i wypełnionego zapachami pierników Torunia

Szczęście z piernika to taka przesłodka historijka miłosna która ma wiele zakrętów. Myślę że jest dość średniawą książką tym bardziej żę liczyłam na klimat świąteczny a dość mało go było

• Świąteczne