Welcome to Night Vale: A Novel

Okładka książki Welcome to Night Vale: A Novel Jeffrey Cranor, Joseph Fink
Okładka książki Welcome to Night Vale: A Novel
Jeffrey CranorJoseph Fink Wydawnictwo: Orbit, Little, Brown Book Group fantasy, science fiction
Welcome to Night Vale: A Novel
Orbit, Little, Brown Book Group
2017-01-19
2017-01-19
Inne

Okładka książki The First Ten Years. Two Sides of the Same Love Story Meg Bashwiner, Joseph Fink
The First Ten ... Meg Bashwiner, Jose...
Okładka książki The Faceless Old Woman Who Secretly Lives in Your Home Jeffrey Cranor, Joseph Fink
The Faceless O... Jeffrey Cranor, Jos...
Okładka książki The Buying of Lot 37 Jeffrey Cranor, Joseph Fink
The Buying of ... Jeffrey Cranor, Jos...
Okładka książki Whos a Good Boy? Jeffrey Cranor, Joseph Fink
Whos a Good Boy? Jeffrey Cranor, Jos...

Książka na bazie podcastu „Welcome to Night Vale”, pokręcona, oniryczna, absurdalna, fascynująca. Dla kogoś kto nie zna, może być trudno się wkręcić. Jako fan podcastu dam 8.

Chyba najbardziej w tej książce lubię to, jak urealnia postaci, pogłębia je i pokazuje jak naprawdę żyją na tle tej całej lovecraftowo-slapstickowej groteski znanej z podcastu. Tutaj fakt, że matka musi zarywać nocki, żeby douczyć się tego co nakłamała w CV jest problemem dużo poważniejszym niż atak kosmitów czy jakikolwiek potwór. Autor ma niesamowitą zdolność opisywania trudnych i poważnych rozmów - ich dynamiki i emocji z nimi związanych, zwłaszcza we wszystkich interakcjach Diane z jej synem. Kilka słów wystarczy do zrobienia emocjonalnego tła całej ich relacji. To ich historia jest sercem książki. Drugi wątek - historia Jackie, jest tylko odrobinę słabsza, ewidentnie traci na tempie kiedy robi mały tour po co ważniejszych postaciach znanych ze słuchowiska, jednak i ona w końcu broni się, i daje satysfakcjonujący finał.
Książkę wypełnia uczucie melancholii i smutku które to tylko czasami pojawia się w podcaście. (niemniej są to zazwyczaj moje ulubione odcinki, przecież UFO Sightings był niesamowitym odcinkiem!) Książka odważyła się też iść wreszcie w czysty horror w paru momentach i czuć było, że autorzy tylko czekali by choć na chwilę przestać puszczać porozumiewawczo oko do odbiorcy i zrobić coś bardziej na serio.
Uwielbiam tę książkę, pewnie bardziej niż na to zasługuje ( a zasługuje na całkiem dużo) Jednak co roku nachodzi mnie ochota by ja przeczytać / przesłuchać, więc ocena tutaj jest wyjątkowo subiektywna.

Jest dokładnie tym czym podcast - dziwny miejscem, gdzie dziwne postacie starają się żyć na tyle normalnie jak się da.
Językowo jest cudowna, zawiera te piękne hasła, które słyszę tak często z ust Cecila, aż czasem brakowało mi ołówka, żeby je zaznaczać. Fabuła na początku jest... niejasna, bohaterki pałętają się z miejsca na miejsce, potem nabiera sensu. Ale jak powiedziałam, mimo całej dziwności, nie chodzi wcale o rzeczy, które są niezwyczajne, a o te, które każdy z nas zna.

Rozkręca się powoli, ale potem jak nie ruszy z kopyta! Dla wszystkich fanów Night Vale, ale też twórczości takich autorów jak Terry Pratchett czy Douglas Adams. Ciekawa historia i duża doza absurdu, czyli wszystko to, co tygryski lubią najbardziej!

Po Welcome to Night Vale spodziewałam się wszystkiego, łącznie z tym, że – uwaga, dowcip skradziony z Tumblra – audiobook powieści będzie wyglądał w ten sposób, że otrzymam dziesięć godzin dźwięków oddychania, przewracania kartek, okazjonalnych „aaaaa, dobre”, a na koniec pełne zdziwienia pytanie Cecilia Palmera „Jak to miałem to czytać na głos?”.

Moja miłość wobec Night Vale jest nieskończona. To najwspanialsze odrodzenie weird fiction, jakiego nie można się było spodziewać. Pojawiło się znikąd i wypełniło wielką pustkę w fantastyce, jaka istniała od czasu zaniku tradycji Lovecrafta. Tym większe oczekiwania miałam wobec powieści. Wreszcie szansa rozszerzenia świata Night Vale. Nie rozczarowałam się. Powieść przedstawia inne postaci niż te bezpośrednio związane z Cecilem, chociaż nasi ulubieńcy, jak Carlos, Josie i Erika też się pojawiają. Nie jest to jedna z audycji Cecila, ale audycje stanowią część powieści. Dostajemy więc to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni jako słuchacze Night Vale oraz kilka nowych rzeczy. Na pierwszym planie znajdują się Jackie i Diane, dwie wspaniała kobiety, każda na swój własny sposób. Główne bohaterki są na tyle różne od siebie, mają odmienne problemy i podejścia do ich rozwiązania, że zasadniczo nie można się nudzić, przeskakując pomiędzy ich nimi w poszczególnych rozdziałach. Każda ma coś do zaoferowania czytelnikowi.

Po powieści Welcome to Night Vale spodziewałam się wiele. Niemal wszystkiego. Ale i tak udało im się mnie zaskoczyć. Welcome to Night Vale. A Novel jest bowiem opowieścią o macierzyństwie i dorastaniu. Oczywiście fabuła kręci się wokół czegoś zupełnie innego, ale o tym właśnie mówi. O poczuciu czasu, straty i zyskiwaniu czegoś w procesie dorastania, o tworzeniu więzi, o odpowiedzialności za drugiego człowieka, tym szczególnym rodzaju odpowiedzialności, jaki wiąże się z daniem komuś życia, o sile i słabości, jaka płynie z takiej więzi. Każdy z bohaterów powieści jest tak łatwy do zrozumienia i pokochania. To chyba jedna z rzeczy, które najbardziej kocham w Night Vale – w całej dziwności i niesamowitości ich życia, bohaterowie pozostają tak bardzo ludzcy i przez to wiarygodni. Potrafię wierzyć w mieszkańców Night Vale, a przez to w samo Night Vale. I dzięki temu mogę przeżywać z nimi grozę i niesamowitość ich codzienności.

Powieść polecam przede wszystkim fanom słuchowiska, ponieważ będą mieli z niej więcej przyjemności. Myślę jednak, że można potraktować ją także jako wprowadzenie do świata Night Vale, po to, aby po lekturze odkryć słuchowiska.

Aaaa prawie zapomniałam wspomnieć, że Jackie przypomina mi Wendy z Gravity Falls i to jest cudowne.

Moja miłość wobec Night...

Fani słuchowiska będą się wyśmienicie bawić. Osoby, które nie słuchały radia Night Vale będą na początku czuły się trochę zagubione, ale spokojnie... tak ma być.

Książka dla fanów słuchowiska, dla przeciętnego czytelnika historia zakręcona jak słoik na zimę :)

Wydaje mi się, że całość jest bardzo rozciągnięta i można by wszystko napisać krócej, ale wtedy nie można by tak nawtykać różnych dziwacznych, typowo Night Vale'owych scenek i sytuacji - więc coś za coś.
Fajnie jest posłuchać audiobooka, bo czyta go Cecil i od razu wchodzi się w klimat.

• Po angielsku
  • Low-key wątki