Noc generałów

Okładka książki Noc generałów Hans Hellmut Kirst
Okładka książki Noc generałów
Hans Hellmut Kirst Wydawnictwo: brak wydawnictwa kryminał, sensacja, thriller
Die Nacht der Generale (1962)
brak wydawnictwa
1972-01-01
1972-01-01
Jacek Frühling, Erwin Wolf

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tą książkę czytałem jakiś czas temu, ale porównując ją z innymi pozycjami autora, to jest tu wykorzystany schemat typowy dla Kirsta. Morderstwa prostytutek w różnych latach, w różnych miejscach, przez wysokiego stopniem wojskowego - jednego z trzech podejrzanych o to generałów oraz śledztwo i próba ukarania go wskazują na zwykłą powieść kryminalną. Jednak typowy dla KIrsta jest tu czas akcji, morderstwa miały miejsce podczas wojny, typowe jest podejście moralno-obyczajowe do każdego z podejrzanych, z których najbardziej pedantyczny, ułożony, wzór patrioty, generał okazuje się zwyrodnialcem i potrójnym mordercą. Ta książka to kolejna próba "odczarowania" wspaniałych, niemieckich, bohaterskich postaw z czasów II wojny.
Widziałem również film na podstawie książki, (o tym samym tytule) i potwierdzam, że warto go zobaczyć.

To doskonała książka dla miłośników historii, sensacji, spisków... i dobrej, porywającej lektury.

Rewelacyjny kryminał, którego akcja dzieje się w czasie wojny. Dobrze skonstruowana fabuła, która niezwykle wciąga.

Warszawa 1942, Paryż 1944, Drezno 1956. Co łączy ze sobą te miejsca i daty? Wyjątkowo bestialskie morderstwa dokonane zawsze późnym wieczorem na miejscowych prostytutkach. Z wykorzystaniem tego samego narzędzia zbrodni, tej samej metody. Ohydne i odrażające nawet dla wieloletnich funkcjonariuszy policji kryminalnej. Sprawca? Pozostaje nieuchwytny, aczkolwiek nieliczni świadkowie przypominają sobie o człowieku w mundurze, co jednak w wojennych czasach mocno ogranicza działania śledcze. W Paryżu sytuacja wymyka się spod kontroli. Pojawia się jeden świadek szczególny, który na własne oczy, stojąc w jednym pokoju z bestią, zobaczył bezmiar jego okrucieństwa. Tyle o tej pasjonującej intrydze.

Dlaczego pasjonującej? Bo mordercą okazuje się wysoko umocowany, bohater wojenny oddany Rzeszy i Wodzowi, wzór cnót niemieckiego żołnierza – generał Tanz. Świadkiem, który go pogrążył był ordynans generała. „Tanz był uosobieniem wojny, wojny, która nie była niczym innym jak bezmyślnym, niepohamowanym, okrutnym przelewem krwi… Żądza krwi pod żelazną maską. Radość niszczenia. Może po prostu piekło” (s. 345)

Mordy w tej powieści są fikcyjne, generał również, o czym autor nadmienia we wstępie. Próżno zatem szukać autentycznych postaci i sytuacji opisywanych przez Kirsta. Autor jednak pokazuje różne oblicza wojny tak perfekcyjnie, że fikcja wydaje się bardziej niż prawdopodobna. Znakomicie obrazuje wpływ wojny i żelaznej dyscypliny na wyzwalanie się w człowieku prymitywnych odruchów.

W tle powieści autentyczny wątek dotyczący zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 roku. Wyłożony wiernie we wszystkich szczegółach, łącznie z godzinami.

Autor próbuje przekonać, że nawet gloria bohatera narodowego nie powinna zwalniać z odpowiedzialności za swe czyny, co jest trudne, skoro z drugiej strony daje wyraźne przykłady jak świetne kariery robili niektórzy naziści po wojnie. Jeszcze inna refleksja dotyczy zmarnowanych dwunastu lat życia ordynansa Hartmanna, który żył w ukryciu we Francji, z dala od rodziny i ukochanej, pod fałszywą tożsamością. Czy warto poświęcać życie niewinnych, by ukrywać zbrodnie innych?

Bardzo dobra książka. Polecam pasjonatom II wojny światowej i klasycznego krwistego kryminału.

Jedna z lepszych powieści Kirsta

Jedna z lepszych powieści Kirsta

dobrze napisana powieść wojenno kryminalna o całkiem zgrabnej intrydze została także zekranizowana w doborowej obsadzie zarówno książka jak i film warte są poznania

• Literatura zagraniczna
  • Hans Hellmut Kirst
  • Historyczna
  • ▽ wojna / historyczne ▽
  • Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Noc generałów