Czterdzieści plus

Okładka książki Czterdzieści plus Katarzyna Kostołowska Patronat LC
Okładka książki Czterdzieści plus
Katarzyna Kostołowska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Czterdzieści (tom 2) literatura obyczajowa, romans

Po pierwszej części spodziewałam się czegoś lepszego. Trochę powiało nudą.

Po pierwszej części spodziewałam się czegoś lepszego. Trochę powiało nudą.

Siła i moc przyjaźni, Wrocław i motyw Matki Polki za to wszystko jest moja ocena.

7⭐/10 [100/2k21]

Wrocław nie tylko dobrym kryminałem stoi. Jak widać ostatnio coraz częściej sięgam po literaturę obyczajową i po dwóch latach przerwy wróciłam do losów czterech przyjaciółek, które poznałam przy pierwszym tomie cyklu czyli "Czterdzieści minus".

Od wydarzeń z poprzedniej części minęło kilka lat i u dziewczyn siłą rzeczy zaszło trochę zmian. Magda musi się zmierzyć z synem, który często i gęsto testuje jej cierpliwość nabawiając się przeróżnych kontuzji. I choć jest szczęśliwie zakochana w Pawle, nie potrafi pogodzić się z tym, że jej były mąż postanowił dokonać oficjalnego coming outu i żyć swoim własnym życiem. Anita męczy się z dwójką synów oraz młodszym mężem na małym metrażu i w porównaniu ze swoją nową, młodą sąsiadką zwaną złośliwie Napompowaną Dziunią czuje się zupełnie nieatrakcyjna. Dodatkowo życie nie szczędzi jej niespodzianki... Nieco neurotyczna Karolina realizuje się w pracy na własną rękę i dzieli miłością z żywiołowym Baloo. Nie podoba się jej za to życie singielki i próbuje związku z Adamem. Pytanie tylko, czy nie oszukuje samej siebie i czy nie powinna najpierw nauczyć się być sama, zanim wstąpi w kolejną relacje z mężczyzną. Po drodze zyskuje jednak kolejnego psiego przyjaciela i zawiązuje nader obiecującą znajomość. Pozostaje jeszcze zjawiskowa Aśka, która doświadczyła najdotkliwszej straty oraz związanych z nią zdrowotnych komplikacji. Chcąc uciec od przykrych wspomnień zgodziła się wyjechać z Tomaszem do Londynu z racji propozycji pracy, którą otrzymał. Czy odnajdzie się za granicą i odzyska werwę do działania jako stylistka?

Lubię twórczość Katarzyny Kostołowskiej - szczerze. Lekkość pióra autorki i to, że wykreowane przez nią bohaterki są na wskroś autentyczne i w żadnym razie niewyidealizowane. Piją, palą, klną i gubią się we własnych emocjach. To współczesne kobiety, które zmagają się z problemami znanymi chyba nam wszystkim. Z nieuchronnym upływem czasu, dziećmi bądź ich brakiem (wszak obie sytuacje mają zarówno swoje plusy i minusy) oraz z miłosnymi zawirowaniami. Choć są różne i nie zawsze się ze sobą zgadzają łączy je prawdziwa przyjaźń bez niepotrzebnych laurek i powierzchownego zainteresowania. Fajnie, że kobieca literatura może równocześnie bawić i być przy tym niegłupia. Książkę nie tylko pochłonęłam błyskawicznie, ale przede wszystkim przy niej wypoczęłam. Niezmiennie zachwycam się projektem okładki oraz Wrocławiem, który jest tutaj pełnoprawnym bohaterem, choć Londyn drepcze mu po piętach razem z dzielnicą Camden. Struktura powieści nie uległa zmianie. Rytm wydarzeń odmierzają nie rozdziały lecz pory roku, jednak całość jest czytelna i nie ma możliwości byśmy pogubili się w fabule.

instagram.com/mrs.daraya

7⭐/10 [100/2k21]

Dalsze losy przyjaciółek

Dalsze losy przyjaciółek

I wracamy do przepięknego Wrocławia i do czterech przyjaciółek, Karoliny, Aśki, Anity i Magdy. Tym razem akcja powieści zamknięta jest w obrębie czterech pór roku.
Każda z kobiet boryka się ze swoimi kłopotami, ale jednocześnie łączy je mocna przyjaźń i fakt, że zawsze mogą na siebie liczyć. A tu w życiu każdej z nich są chwile wzniosłe, ale i takie, gdy nic więcej się nie da jak tylko wspólnie popłakać.
I taka właśnie jest ta powieść, nie wzniosła, pompatyczna, ale zwykła o zwykłych ludziach i ich codziennych problemach. A może to tez nasze codzienności, a na kartkach możemy się przejrzeć jak w lustrze?
Tak czy tak warto odwiedzić Wrocław, a w nim czekoladziarnię i mieszkanie każdej z sympatycznych przyjaciółek.

Dziś będzie o książce Czterdzieści plus czyli drugiej części przygód 4 przyjaciółek z Wrocławia. Dziewczynom przybyło kilka lat, dwoje dzieci i jeden pies. Jednak nie jest to pora na nudną stabilizację bo prawdziwe życie zaczyna się po 40 😇

Anita- jest już matką dwójki dzieci i gdy w szalonej rodzince zaczynają się widoki na stabilizację a Anita chce wrócić do pracy w Czekoladarni, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o trzeciej ciąży... Jak Anita sobie z tym poradzi? Czy spełni swoje marzenie o większym mieszkaniu? I czy w jej małżeńskim życiu namiesza niejaka Napompowana dziunia?

Karola- rozstaje się z Karolem. Pewnego dnia biegając w parku ze swą ukochaną mieszanką labradora, znajduje małą, czarną, przerażoną kulkę czym zyskuje kolejnego pupila. Zaczyna także odwiedzać psiaki w schronisku.. Czy spotkany tam mężczyzna okaże się wreszcie tym jedynym?

Asia- ją życie skrzywdziło najbardziej, straciła dziecko i nie może mieć więcej dzieci. Załamana ucieka razem z Tomaszem do Londynu. Tam, chcąc rzucić się w Żar pracy poznaje szalonego fotografa Patricka, który jak się okazuje ma problemy z wypłacalnością. Ale Aśka lubi go i swoją pracę. Jak potoczy się jej życie w Londynie?

Magda- prowadzi Czekoladarnię. Wiedzie szczęśliwe życie u boku Pawła. Jednak myśl, że jej były mąż Aleks jest gejem i chce każdemu (również ich wspólnemu synowi ) powiedzieć prawdę, sprawia że chodzi załamana... Czy Magda da się przekonać i spotka się z Aleksem i Maciejem? Czy będzie tolerować ich związek?

Tych dziewczyn nie da się nie lubić. Są fantastyczne a ich przygody wywołują w czytelniku uśmiech, poprawiają humor i aż chce się z nimi zaprzyjaźnić. Książka idealna na zimowe wieczorki. Tak jak 1 część dostaje u mnie 10/10 polecam każdemu. Kto już czytał? Mam nadzieję, że Was choć trochę przekonałam bo seria jest fantastyczna a tak mało rozreklamowana.

Bardzo miło spędziłam czas ze wszystkimi częściami

Bardzo miło spędziłam czas ze wszystkimi częściami

„Czterdzieści plus” to druga część przygód 4 przyjaciółek. Jest to moje drugie spotkanie z Anitą, Magdą, Aśką i Karolą a czynałam od 3 części. Zdecydowanie polecam czytać po kolei. Ja wiedząc już co będzie w Czterdzieści i co z tego miałam problem ze skupieniem się na wydarzeniach w tym tomie.
Książka świetnie napisana i poruszająca wiele problemów dzisiejszego świata. Na szczęście dziewczyny mają siebie i razem tworzą świetny kwartet gotowy na walkę z resztą świata.
W tej części jesteśmy we Wrocławiu a także Londynie. W Londynie jest Aśka, która próbowała uciec przed smutnymi wspomnieniami, Magda świetnie zarządza Czekoladziarnią, Anita ma dwójkę cudownych chłopców a Karolina dalej oddaje się pomocy zwierzakom i … szuka miłości!. Pomimo odległości jaka łączy je z Aśką one nadal są razem!

Polecam tą książkę każdemu! I to nie tylko osobom po 40stce ;)

Drugi tom przygód zapoczątkowanych w "Czterdzieści minus" przenosi nas nieco w czasie. Dziewczyny przekroczyły magiczną 40-tkę, ale nie zamierzają zwalniać, wręcz przeciwnie - z jeszcze większą determinacją i uporem walczą o swoją przyszłość i realizację marzeń. Problemom, z jakimi przyjdzie im się borykać (a ich wachlarz jest bardzo szeroki) odważnie stawiają czoła i w myśl maksymy "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" dają sobie ogromne wsparcie. Choć nie brakuje łez czy gorzkich rozczarowań, a tym samym okazji do topienia smutków w winie, dziewczyny nie tracą nadziei - w końcu 40-tka to nie powód do rozpaczy, a po prostu kolejny rozdział i okazja, by doświadczyć czegoś nowego i odmienić swoje życie.

Bardzo polubiłam lekki styl autorki - jest wnikliwą obserwatorką rzeczywistości i świetnie ją portretuje w swoich książkach. Opisuje życie, jego cienie i blaski bez koloryzowania, przedstawia je takim, jakie jest. Doceniam też poczucie humoru - ta część serii obok kilku epizodów smutku, wręcz obfituje w komizm językowy i sytuacyjny. Anita, z jej usilnym pragnieniem korzystania z dobrodziejstw medycyny estetycznej, choć zupełnie tego nie potrzebuje oraz obsesyjną (choć w moim odczuciu trochę uzasadnioną) zazdrością o dużo młodszego męża, po prostu mnie rozbraja, podobnie jak synek Magdy, który mimo wytężonej uwagi opiekunów ciągle popada w tarapaty i funduje sobie kolejne urazy i zranienia.
I w końcu Wrocław - to urokliwe miasto, o którym tak przyjemnie się czyta...  W tej części zostaje zestawiony z głośnym, modnym Londynem (gdzie jedna z przyjaciółek próbuje układać sobie życie), lecz wcale nie wypada przy nim blado.  Nie wiem jak dla Was, lecz dla mnie lokalny patriotyzm zawsze w cenie😉

W ubiegłym troku miałam przyjemność przeczytać książkę Katarzyny Kostołowskiej Czterdzieści minus, o której pisałam tutaj

Nie jestem przekonana do kontynuacji, bo sami doskonale wiecie, że różnie to bywa. Jedne są genialne, a jeszcze inne nie powinny ujrzeć światła dziennego. Czterdzieści minus mnie zachwyciło, bawiłam się doskonale i oceniłam wysoko tym bardziej, że było to debiut Pani Katarzyny. Z pewną nieśmiałości sięgnęłam po Czterdzieści plus, ale po paru pierwszych stronach wiedziałam, że to strzał w dziesiątkę.\

Tak wydawnictwo zachęca nas do sięgnięcia po lekturę:

" Czterem przyjaciółkom znanym z " Czterdzieści minus" przybyło kilka lat, dwoje dzieci i jeden pies. Czy to pora na nudną stabilizację? W żadnym razie! Prawdziwe życie dopiero się zaczyna, a Magda, Anita, Karolina i Aśka są przecież specjalistkami od kłopotów. W " Czterdzieści plus" zamiast nudy czeka nas ucieczka do Londynu, pojednanie z trudną przeszłością, nieoczekiwana przeprowadzka i nadzieja na prawdziwą miłość. Poleje się dużo wina i jeszcze więcej łez, ale będzie można się także szczerze pośmiać."

Czy życie po czterdziestce musi być nudne? Od Czterdzieści minus minęło sześć lat i w życiu naszych bohaterek bardzo dużo się pozmieniało. Jedno jednak pozostało niezmienne, a mianowicie przyjaźń między Magdą, Anitą, Karoliną i Aśką. Jedna za drugą wskoczyłaby w ogień i każdą ważną decyzję omawiają za pomocą komunikatora internetowego, bo jedna z nich wyprowadziła się z ich ukochanego Wrocławia. Aśka, która nigdy nie chciała mieć dzieci została matką dwójki urwisów, Joanna wyjechała do Londynu, Magda prowadzi Czekoladziarnię i układa sobie życie z nowym partnerem, a Karolina niezmiennie poszukuje miłości. Czy nasze bohaterki spełnia swoje marzenia, bo przecież każdy o czymś marzy? Czy sprawy przybiorą taki obrót o jakim marzyły. Sięgnijcie koniecznie po Czterdzieści plus, bo to genialna kontynuacja Czterdzieści minus.

Kolejna książka, która czyta się sama, a już najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że zrobiłam sobie dzisiaj pobudkę o 3 nad ranem tylko po to, aby poznać zakończenie. Wiedziałam, że dzisiaj mam zabiegany dzień i będzie kiepsko z czasem na lekturę, a przecież musiałam koniecznie przeczytać co autorka zgotowała naszym bohaterkom.

Magda, Aśka, Anita i Karolina to dziewczyny, z którymi chciałoby się przegadać całą noc ( koniecznie przy lampce wina) . To dziewczyny, z którymi spotkanie było czystą przyjemnością. I chociaż są zupełnie inne, każda ma swoje problemy, te wyimaginowane i te prawdziwe, to nie sposób ich nie lubić. Polubiłam wszystkie razem i każdą z osobna, a już Aśka z Napompowaną Dziunią przebiła wszystko. Chcecie wiedzieć kim jest Napompowana Poznajcie ją koniecznie.

I chociaż bawiłam się przy książce świetnie to nie sposób nie zwrócić uwagi na trudne problemy, które autorka przemyciła w treści: bezdzietność, trudne macierzyństwo, tolerancja czy relacje damsko - męskie to tylko niektóre z tematów, które Pani Katarzyna poruszyła w Czterdzieści plus.

To książka, która mogłaby się wydarzyć. Wiarygodna i prawdziwa bez nadmuchanych zwrotów akcji, chociaż bez miejsca na nudę. Mnie bardzo odpowiada styl pisania Pani Katarzyny i wiem, że po kolejne jej książki sięgnę bez wahania.

\Jeśli jeszcze nie znacie książek Katarzyny Kostałowskiej to sięgnijcie po nie koniecznie. Polecam !!!!