Dyktatura strachu

2019-11-20
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
dyktatura literatura piękna

2030

Nassim, partner Suleimy, powierza jej sój manuskrypt. książkaneipokojąco przypomina koleje losyu samej Sulejmy,ale czy to możliwe, by mógł zniekształcać rzeczywistośc obrawszy taką a nie inną perspektywę? Wtedy to podsumowanie jej żywota ogłoby służyć jako materiał pogładowy o suwerenności autora i jego roli demiurga. Dziewczyna kieruje strach, zamknięta jest w zastrzaszonym społeczeństwie, a nieustannie musi w cierpieniu znosić rządy tyrana. Rodzina rozdarta jest przez kwestie polityczne. W rekopisie nassima kobieta spowiada się z życia w rodzinie,wspomina babkę i dziadka. Mąz ciotki to nieudacznik, ciotkapomstuje na krewnych za swoje nieszczęście.
Ojciec Sulejmy przechodził chemioterapię, w szkole średniej panował terror i atmosfera podejrzliwości, w ogóle nie pojmuje, jakbohaterowie powieści mogą życ z tyloma nałożónymi ograniczeniami. Dyktatura karmi się strachem obywateli, syryjskie realia tu przedstawione pozwalają czytelnikom zrozumieć koszmar uchodźców, smutek kobiet, które same muszą walczyć o zapewnienie dzieciom godziwych warunków, muszą godzić się na życie w zawieszeniu. Mężczyzn tu brakuje. czy sensowna jest wieczna ucieczka. Możemy dwiedzieć się, jak dotyka Syryjczyków ciężar wykorzenienia.

• Wydane w 2016-2019
  • WRO-biblioteka
  • Nie posiadam
  • Poczekalnia

Dodaj cytat z książki Dyktatura strachu