Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię

2019-08-13
2019-08-13
Jacek Środa, Adam Bukowski
dokument reportaż historia

Okładka książki Tygodnik Powszechny nr 38 (3715) 2020 Agnieszka Ayşen Kaim, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anna Goc, Grzegorz Jankowicz, Jan Klata, Hanna Krall, Katarzyna Kubisiowska, Stanisław Mancewicz, Emilie Pine, Anita Piotrowska, Grzegorz Ryś, Piotr Sikora, Michał Sowiński, Paweł Śpiewak, Tomasz Swoboda, Krzysztof Tarka, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Tygodnik Powsz... Agnieszka Ayşen Kai...
Okładka książki Papież Franciszek. Sługa nowego świata Adam Boniecki, Józef Majewski, Jacek Prusak SJ, Grzegorz Ryś, Piotr Sikora, Katarzyna Wydra, Marek Zając
Papież Francis... Adam Boniecki, Józe...

Publikacji na temat udziału polskich lotników w bitwie o Anglię powstało bardzo dużo. Najbardziej popularną jest książka Arkadego Fiedlera – Dywizjon 303. Mimo to na rynku pojawiają się kolejne ciekawe publikacje, poruszające udział polskich lotników w barwach RAF-u. Jedną z nich jest książka Piotra Sikory Tych Niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię, która niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Autor jest przede wszystkim historykiem, ale i badaczem lotnictwa, szczególnie polskiego w okresie od 1918 do 1946 roku. Jego zainteresowanie związane jest również z dokonaniami polskich pilotów w czasie drugiej wojny światowej. To właśnie ich historię przelewa na karty książki Tych Niewielu, ukazując rolę lotników pełniących służbę brytyjskim lotnictwie myśliwskim.

Po klęsce kampanii wrześniowej część wojsk trafiło do Francji a następnie do Anglii. Wśród nich byli również lotnicy, których marzeniem była dalsza walka z Niemcami. Wielu z nich dołączyło do istniejących jednostek RAF-u, a część z nich utworzyło własne dywizjony. Cztery z nich odbywały jednak loty bojowe w kulminacyjnym momencie, czyli w bitwie o Anglię. Były wśród nich dywizjony bombowe 300 i 301 oraz myśliwskie 302 i 303. Dywizjony te weszły do walki w połowie sierpnia 1940 roku, gdy brytyjskie siły powietrzne były niemal na wyczerpaniu.

Autor porusza w swojej książce mnóstwo kwestii związanych z tamtymi wydarzeniami. Nie skupia się tylko na samej bitwie o Anglię, choć jej poświęca bardzo dużo miejsca. Dużą część książki stanowią relacje łączące polskie i brytyjskie lotnictwo. Nie brakuje tu opisów i wypowiedzi lotników. Książka zawiera równie mnóstwo zdjęć, które choć odrobiną oddają klimat tamtych czasów. Autor nie zapomina również o traktowaniu Polaków po wojnie przez Brytyjczyków. Ten smutny wątek też znalazł miejsce w tej książce.

Tych Niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię to świetnie opracowana i napisana książka, będąca interesującym spojrzeniem na polskich lotników pełniących służbę w RAF. Świetna pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematem i nie tylko.

• II wojna - ogółem
  • - Sandomierz