The Devil

2004-07-17
56 min.
1419159097
Diabeł Szatan

moim zdaniem o tym, jak najprostrze i najpłytsze rządze mogą zawładnąć życiem czlowieka,
doprowadzając go do ostateczności
czy dobre? nie wiem, ciekawe, irytujące, ludzkie

doprowadzając go do ostateczności
czy dobre? nie wiem, ciekawe, irytujące, ludzkie

Namiętność, wino i czerwona róża na czarnym pulpicie. Jestem zachwycony, stawiam Tołstoja nawet ponad Turgieniewem, a to ze względu na prostotę opisu. Tytułowy "Szatan" to dla mnie metafora odbicia ludzkiej istoty, która rozpada się przy próbie dotknięcia. Drapieżne, szalone, serce, ociekające krwią pożądliwości, a w tym przypadku mamy znowu Ksiuszę z Cichego Dona, czyli czarnowłose jagody. Myślę, że tym najważniejszym pojęciem autora Anny Kareniny jest "urok". Urok, który nie potrafimy z siebie zrzucić, gdyż jest tak piękny jak śmierć.

"Prawdziwymi obłąkańcami są niewątpliwie Ci, którzy widzą w drugich objawy szaleństwa, a nie spostrzegają ich w sobie."
- to zdanie pięknie oddaje całe flow książki. Pozycja krótka, ale wielopoziomowa. Tołstoj wnikliwie i wyczerpująco opisuje uczucia i emocje, które targają głównego bohatera. Mamy tutaj studium różnych kolorów miłości, studium obłąkania i nieszczęścia, które, o dziwo, można symultanicznie przeżywać na równi ze szczęściem. Niemożność opanowania pożądania przejmuje wszystkie myśli Eugeniusza i wkracza w każdą sferę.
Książka o głębokim przesłaniu, a diabeł? Cóż, diabeł może wcale nie jest tam, gdzie myślisz, że jest. Poza tym piękny język i bogate tłumaczenie, z chęcią wrócę do Tołstoja.

Wnikliwe i też nie, moralizatorskie. Początkowo myśl o odczycie szaleństwa zrozumiałem w odniesieniu do bohatera, ale tytuł i opisy sugerują coś innego, co także się układa. Zwraca uwagę, choć to tylko probierz zwracania uwagi, wnioski wzięte zbyt szybko i z określonej pozycji.
Słuchane (kiepski lektor).

Słuchane (kiepski lektor).

W czasach relatywizmu moralnego zachowanie bohatera może szokować, ludzie bezrefleksyjnie przyjmujący za normalność prostytucje, rozwiązłość, mający problem z identyfikacją itp. mogą być w lekkim szoku i będą oceniać Eugeniusza jako diabła z opresyjnego patriarchatu, dlatego właśnie polecam, aby unaocznić potęgę moralności, walkę człowieka kontra diabelskie(zwierzęce) instynkty.

Bogaty gość chce sobie poużywać, ale przeszkadza mu w tym choroba psychiczna i w końcu się wymeldowuje. Cała reszta to próby zrozumienia huci, która go opętała, a raczej próby przerzucenia tej odpowiedzialności na rozwiązłe kobiety. Tołstoj jaki ty jesteś płaski a równocześnie przenikliwy bydlak.

Lew Tołstoj - Diabeł

Mało znana nowela Tołstoja, a w dodatku z przedwojennem tłumaczeniem, więc dziewiętnastowieczny tembr aż nadto odczuwalny.
Choć początkowo Tołstoj maluje pejzaż wsi i gospodarki bez głębi, płasko, jakby samymi pastelami, tak z czasem psychologia bierze górę i wkrada się czerń. Lubieżność, pożądanie, słabość do chłopek - to wszystko co charakteryzowało i z czego słynął pisarz, staje się udziałem głównego bohatera. Trzeba przyznać, że Tołstoj jest jak ogromna chmura; pełnia władzy, świadomość, opieka, siła tołstojowego pióra - to przyciąga jak magnes.

Lew Tołstoj - Diabeł

Jest to dziwna opowieść. Ma w sobie tego dziwnego ducha jednocześnie silnych mężczyzn i zarazem bardzo słabych. Tu kobiety są ukazane z duchem czasów - jako siedlisko zła, kusicieli bez serca, krzywdzących biednych mężczyzn samym spojrzeniem i wywoływaniem pragnienia w nich.
Historia ta mogłaby być przykładem jak czasy władzy mężów, hipokryzji, etykiety wymuszającej ukrywanie prawdziwych emocji i pragnień doprowadzają do wielu cierpień wielu ludzi. Jak to, że ktoś nie otrzyma potrzebnej pomocy może doprowadzić do poważnych konsekwencji, chociaż popełnia coś, co Orwell nazwałby "myślozbrodnią". Do tego dochodziła presja społeczna, jakieś wewnętrzne poczucie winy doprowadzające do szaleństwa człowieka - wydawać by się mogło, zdrowego.
Lwa Tołstoja ogólnie nie polubiłem po lekturze Drogi przez mękę, jednak w krótszej formie trafił do mnie dużo lepiej.
Wydaje mi się, że jest to książka mówiąca o ówcześnie popularnych żądzach i pragnieniach, które nie mogą się mylić - a więc powstającej wtedy psychologii. Myślę, że to polemika z tą teorią lub właśnie ukazanie skutków takiego pojmowania dosłownego pragnień. Pod tym względem przypomina to trochę myśl Kafki, który wydał mi się jednak dużo znośniejszy w odbiorze.
Dzisiejszy czytelnik może poczuć się poczuć dziwnie, czytając o stosunkach panujących między mężczyznami i kobietami w tym opowiadaniu. Dlatego warto wiedzieć to przed lekturą, gdyż niektórzy bardziej wrażliwi mogą tu poczuć urazę do postaci, jak i autora.

Diabeł w ludzkiej skórze, ciepłej, ładnej, pociągającej. mężczyznami sterują żądze i pragnienia, z którymi muszą sobie radzić, jednak nie spodziewałam się, że bohater podejmie tak drastyczną decyzje z powodu czyhającej na niego pokusy.

audiobook

audiobook