Poeta i wariaci

Okładka książki Poeta i wariaci Gilbert Keith Chesterton
Okładka książki Poeta i wariaci
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
The Poet and the Lunatics: Episodes in the Life of Gabriel Gale (1929)
Instytut Wydawniczy PAX
1960-09-01
1960-09-01
Zofia Sroczyńska
cykl opowiadań literatura brytyjska

W 1841 roku wydane zostało opowiadanie Poego "Zabójstwa przy rue Morgue" i świat literatury zyskał Augusta Dupina, genialnego detektywa, który jest jednocześnie poetą i matematykiem. Ten pierwiastek artystycznego myślenia był później często wykorzystywany w konstruowaniu postaci literackich detektywów amatorów. G.K. Chesterton poszedł jednak o krok dalej, żeby nie powiedzieć, że pojechał po bandzie i wykreował detektywa, który jest wyłącznie artystą. Stworzony przez niego bohater często powtarza, że w żadnym wypadku nie jest umysłem praktycznym. Jest człowiekiem, który ulega nagłym impulsom, patrzy na świat inaczej, ale widzi więcej.
Wbrew temu, co można przeczytać w opisie książki, zamieszczone w zbiorze opowiadania nie są sensacyjne. Jeśli miałabym zastanawiać się nad tym, czy ten zbiór przypadłby do gustu nałogowemu czytelnikowi powieści kryminalnych, który oczekuje przede wszystkim trzymania w napięciu i rozrywki, to pewnie musiałabym powiedzieć, że nie. Ale nie o to tu chodzi. Chesterton przy pomocy swoich opowiadań daje nam do zrozumienia, że Świat jest zagadką, tajemnicą i wcale nie usiłuje powiedzieć, że możemy objąć tę tajemnicę rozumem. Przeciwnie, mówi wręcz, że pozorne „wyzbycie się” rozumu i balansowanie na granicy szaleństwa niekiedy pozwala zobaczyć więcej. Zwraca naszą uwagę na wszechobecny udział Boskiej interwencji w ludzkie życie, bo czym jeśli nie właśnie tym są rozmaite impulsy i zachcianki, którym ulega główny bohater.
Chesterton mógł dać czytelnikowi traktat filozoficzny, ale dał wartościowy i dowcipny zbiór opowieści detektywistycznych, które zmuszają do myślenia. Nie przekalkował utartych już schematów. Pokazał własne, oryginalne spojrzenie na klasyczną literaturę kryminalną i stworzył intrygującą postać, która mówi nam coś o świecie i Bogu, ale w żadnym wypadku nie jest stawiana na równi z nim.
To było moje pierwsze spotkanie z Chestertonem i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejne pozycje autora, a ten wyjątkowy zbiór z pewnością przeczytam ponownie.

Jak każda książka Chestertona, którą do tej pory przeczytałem, ta także ma trudny początek. Ale jak się człowiek wciągnie, to nie chce odstawić. Każde kolejne opowiadanie sprawiało, że śmiałem się jak dziecko! Ale do rzeczy...

Gabriel Gale, bohater książki, to roztargniony malarz i poeta, który jest spontaniczny jak dziecko: każda uchylona furtka to dla niego zaproszenie, po każdej stojącej przy oknie drabinie musi się wspiąć, przez każde otwarte okno zajrzeć, a na każdej wiszącej huśtawce się pohuśtać. Ma on niesamowity talent postrzegania ludzi w sposób całkowicie odmienny. Lubi stawać na głowie, co dodaje mu zupełnie nowych perspektyw spojrzenia wgłąb ludzkiej duszy. Sam świadomie balansuje na granicy szaleństwa, co pozwala mu odgadywać myśli szaleńców i logicznie wyjaśniać najbardziej zwariowane zdarzenia, które dla zwykłych, praktycznych ludzi wydają się niewytłumaczalne. Dzięki temu jednych potrafi ocalić od szaleństwa, innych od śmierci oraz złapać winnego.

Mistrzowskie tradycyjne, lecz nie tradycyjne opowiadania kryminalne z odrobiną spojrzenia w ludzką duszę. Szczerze polecam!

Polskie wydanie nie zawiera niestety opowiadania: The finger of stone - polecam lekturę w oryginale. https://ebooks.adelaide.edu.au/c/chesterton/gk/poet-and-the-lunatics/chapter5.html

• Chesterton
  • Gilbert Keith Chesterton