Mały światek Don Camillo

Okładka książki Mały światek Don Camillo
Giovannino Guareschi Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra Cykl: Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Mały światek czyli Historia codziennych kłopotów don Camilla (tom 1)
Mondo piccolo
Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
2008-04-07
1960-10-01
Barbara Sieroszewska, Magdalena Litwiniuk-Dutkiewicz
Don Camillo Peppone literatura włoska

Pierwszy raz z serią Don Camillo spotkałem się jakieś 20 lat temu, teraz z chęcią sobie tę pozycję odświeżyłem. Szkoda, że tak ciężko obecnie zdobyć te książki, można trafić jedynie na stare wydania, a ta pozycja wręcz prosi się o ponowne wydanie, najlepiej w wersji ebook.
Nie jest to typowa powieść, całość składa się z opowiadań, niektóre nawet nie nawiązują do siebie, ale wszystko tworzy zgrabną całość. Niektóre opowiadania potrafią rozbawić do łez, ale są też takie, które zmuszają do myślenia i zadumy. Mimo, że opowiadania powstały ponad 60 lat temu, to większość z nich jest do dzisiaj zaskakująco aktualna, bo nie odnosi się do czasów, w których powstały, ale do zachowań ludzkich, które okazują się w sumie prawie niezmienne w czasie.
W opowiadaniach o Don Camillo każdy znajdzie coś dla siebie, naprawdę warto się zapoznać z tą pozycją.

Starsza książeczka, ale cudownie się ją czyta. Humor nieprzeciętny, a jednocześnie głębokie prawdy życiowe. Dwaj bohaterowie tak bardzo różniący się od siebie (w kwestii wyborów życiowych), a jednocześnie tak bardzo podobni do siebie i bliscy sobie (w kwestii charakteru i podstawowych wartości) - cała prawda o społeczeństwie! I te cudowne rozmowy don Camilla z Jezusem - pokora i pycha na zmianę, jak u każdego. Genialne!

Pamiętam czarnobiały film, później czytałem tę książkę dla zabawnych opowieści, dla rozmówek księdza z komunistą i z Jezusem. Teraz dopiero widzę drugi ukryty sens, przekaz historyczny. Czyta się szybko, ciekawie, rewelacyjnie :)

Większość z nas pamięta z czasów szkolnych pozycję obowiązkową M. Reja, "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem". I cóż mimo, że to wielka literatura jest... trochę nudna. W zamian polecam wszystkim rewelacyjną książkę z podobnymi bohaterami, ale sytuacjami całkiem innymi. Jeśli ktoś lubi dobre dowcipy sytuacyjne, humor i serdeczne gagi koniecznie musi sięgnąć po tą książkę. Ja uśmiałam się do łez.

1964

książka, która pod płaszczykiem lekkiego humoru skrywa drugie dno. Ja też uśmiałam się setnie czytając. potem przyszła refleksja. Polecam, sama zabieram się za kolejny tom.

Ech... Cudowna książka która zasługuje na wszelkie pochwały!
Z jednej strony zabawne, lekkie przygody krewkiego wójta-komunisty i równie upartego proboszcza, z drugiej strony- mądra, doskonale napisana książka naprawdę poruszająca sumienie i zmuszająca do zastanowienia się, jakimi na codzień potrafimy być łajdakami, gdy dążymy tylko dla własnej dumy i korzyści.
najbardziej nieamowita w tej ksiażce jest postać Ukrzyżowanego Chrystusa, z którym często rozmawia Don Camillo. Autor tłumaczy, że Chrystus jest tu jakby jego indywidualnym sumieniem. Jeżeli tak, to zazdroszczę wewnętrznego poczucia sprawiedliwości-książka nie jest w żadnym razie naganą. Na nikogo nie naskakuje, nikogo nie krytykuje, nie karze. Na tym polega owo "ciepło"... No i krajobraz Włoch, opisywany z takim sercem, fenomen ziemi i ludzi tak dobrze znanych autorowi, którzy tworzą razem magię tej krainy i magię książki...
Polecam naprawdę każdemu, mi ta ksiażka zaraz poprawia humor i pozwala optymistyczniej i o wiele cieplej spojrzeć na otaczajacych mnie ludzi, krajobraz i Boga.

Ech... Cudowna książka która zasługuje na wszelkie pochwały!
najbardziej...

Na półkach: , , , ,

Przezabawne perypetie wiejskiego księdza Don Camilla i komunistycznego wójta Peppona. Książka do której na pewno jeszcze nie raz wrócę i która jeszcze nie raz mnie rozśmieszy. Czyta się świetnie, a do tego zabawne historyjki często niosą za sobą ukryty morał. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał styczności z twórczością Guareschiego to Don Camilla można śmiało porównać do takich filmów jak "U Pana Boga za piecem" lub serialu "Ranczo". Myślę, że nie ma osoby której ta książka nieprzypadła by do gustu. Szczerze polecam!

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Przezabawna walka plebana z wójtem. A każdy z nich ma wieeeeele do powiedzenia i swój, autorski sposób na rozwiązanie problemów. Polecam na poprawę humoru.

Miła, przyjemna, śmieszna:-)

Miła, przyjemna, śmieszna:-)