Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian

starożytna Grecja starożytny Rzym Parandowski mitologia bogowie mity
popularnonaukowa
1992-01-01
starożytna Grecja starożytny Rzym Parandowski mitologia bogowie mity

Niezmiennie, po upływie szeregu lat od pierwszego mojego zetknięcia się z "Mitologią" Parandowskiego (IV klasa szkoły podstawowej), mit o Prometeuszu pozostaje moim ulubionym.

Ciekawa jest ta niejednorodność religii greckiej, płynność. W szkole uczono jedynej słusznie wersji i tyle a tu widać, że takowej nie ma. Najlepszy przykład Erosa zmienionego przez wieki z jednego z najstarszych tytanów w jakiegoś bobasa. Swoją drogą to smutna zmiana. Odwieczna miłość vs. nie wiem jak niby tego zdegradowanego Erosa zinterpretować. Rozwijany jesy też mit...

Uwielbiam świat starożytny, a pierwsze opowieści o tym świecie otrzymałem pochodziły właśnie z mitologii.

Wierzenia greków i rzymian w jednym miejscu. Ciekawa pozycja dla miłośników mitycznych i starożytnych czasów.

Mitologię czytało się przyjemnie. Same wierzenia greków uważam za ciekawe i warte poznania.

Odświeżyłem po latach, by na wzór Stanisława Kukurowskiego zrobić zeń zestaw siedemdziesięciu paskudnych pytań, którymi przez następne lata męczyć zamierzam swoich uczniów.

Parandowski to przede wszystkim zgrabnie skomponowany wstęp. Do literatury, edukacji, jasne, ale również samej mitologii bądź starożytności. Potrafi rozpalić ciekawość, zmotywować do dalszych badań....

Wracam do tej pozycji raz na kilka lat. Uwielbiam mit o Atenie.

Klasyczek

Cała współczesna wiedza przeciętnego człowieka na temat mitów greckich pochodzi z twórczości Parandowskiego. Choć ta praca nie jest z pewnością najpełniejszą, ani najbardziej obszerną syntezą tej wielkiej myśli teozoficznej, to niewątpliwie jest rzetelna i właśnie Parandowski wpłynął na naszą (niestety wciąż zbyt niewielką) wiedzę o starożytnej Grecji. Choćby z tego względu...

O ile ktoś lubi mity, to książka się spodoba, ponieważ napisana jest przystępnie i prostym językiem. Dla znawców zagadnień mitologicznych pewnie będzie nawet zbyt prosta.

Dyskusje

18 326