Syzyfowe prace

Syzyfowe prace
2020-01-01
1954-01-01
Greg
klasyka polska kasyka lektury szkoła rusyfikacja uczniowie nauczyciele Rosja zabory bunt młodzież ilustracje

Książka nie do przecierpienia. Zdecydowanie w zestawieniu z "Przedwiośniem" wychodzi znacznie gorzej, głównie z racji tego, że "Syzyfowe prace" nie mają ani jednego momentu, w którym naprawdę bylibyście ciekawi, co znajdzie się na następnej stronie. To chyba najgorsza pozycja z wszystkich lektur z programu szkoły podstawowej.

Tytuł mówi wiele i sam za siebie. Powiedzieć, że czytanie tej książki to w istocie były syzyfowe prace to powiedzieć mało. To była orka na ugorze. Ja rozumiem, że klasyka, że Stefan Żeromski wielkim powieściopisarzem był, ale moi zdaniem, próby czasu to one jednak nie przetrwały. Zabrałam się za nie trochę z ciekawości tego jak po latach odbiorę tę prozę, ale również...

Syzyfowe prace były takie meh, co za tworzenie legendy.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Niewiem no, słaba... Autor z tego co wiem ma na swoim koncie dużo krótszych książek (80-120stron). Ta jest dłuższą i jak dla mnie lekko naciągana, na siłę. Ogulnie powieść warta przeczytania wyłącznie z powodów "jest lekturą" i tyle, od tak bym jej nie dotknął.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo doceniam tę książkę. Uważam, że niesie sobą cudowne przesłanie zawarte na ostatniej stronie lektury. Cudowna przemiana głównego bohatera, niejednoznaczność wszystkich postaci i złożoność wątku rusyfikacji- to wszystko sprawia, że „Syzyfowe prace” są niezwykle wartościowe. Książka daje nam możliwość interpretacji, zdecydowania, co jest dobre, a co złe. Nic tutaj...

Tak do połowy brakowało mi charakterystycznego Żeromskiego. Ale za połową było stopniowo coraz lepiej.
Od historii „Figi” – cudownie.
Ogromnie szanuję za konstrukcję Marcina, jego błędy i stopniowe odsłanianie backstory.
Wszystkie typowe dla Młodej Polski elementy to uczta dla serca filologa, zwiastun najważniejszych elementów „Ludzi bezdomnych” i „Przedwiośnia”.
Tragizm...

słabe, nie polecam

Mam wrażenie że Żeromski chciał opowiedzieć książke drogi (bohater przechodzi drogę) i w połowie pisania, kompletnie to wyrzucił i dał Borowiczowi pornografie. W sensie kompletnie odrzucił swój pomysł podczas książki i wyszedł z tej książki nieczytelny śmietnik. W sensie to mogła być fajna książka, gdyby Marcin miał więcej charakteru, gdyby przechodził drogę do odstąpienia...

Według mnie książka ta jest bardzo nudna.
Brakuje tam akcji, fabuła jest beznadziejna, są tam długie, irytujące opisy. Postać głównego bohatera zmienia się co rozdział, a wątki innych bohaterów są zwykłymi zapychaczami.
To absurd, że młodzież musi czytać taką słabą książkę!

Książka nie jest interesująca, postać głównego bohatera zmienia się co rozdział i można podejrzewać, że cierpi na rozdwojenie jaźni. Wątki innych bohaterów są ciekawe lecz dają wrażenie zapychaczy.
Owa książka jest zbędna niczym dzisiejsza pogoda za oknem (10 cm śniegu w kwietniu).

21 008
    1 983