Przeciwko bratu

Okładka książki Przeciwko bratu Marcin Dudziński
Okładka książki Przeciwko bratu
Marcin Dudziński Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Trylogia Profanum (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Profanum (tom 1)
Czarna Owca
2019-07-17
2019-07-17
Literatura polska kryminał morderstwo Częstochowa bracia intryga

(Nie)święte miasto

Debiut. Jak jest u Was z debiutami? Czytacie?
Ja podchodzę raczej ostrożnie i tym razem było podobnie.

W Częstochowie od wielu dni pada rzęsisty deszcz. W mieście rządzą dwaj bracia – biskup Stanisław Walter oraz Jerzy Walter – komendant policji. Obaj mają za sobą trudną przeszłość. Teraz ich losy splotą się w tajemniczej transakcji finansowej i pełnej kłamstw intrydze. Każdy z nich będzie musiał podjąć trudne decyzje. Czy zdecydują się stanąć przeciwko sobie?
opis wydawcy

Relacja dwóch braci - policjanta i księdza. Autor bardziej skupia się na aspektach psychologicznych jak na wątku kryminalnym, którego tutaj jak na lekarstwo a nawet wcale.
Odsłonięcie wszystkich kart czytelnikowi jeszcze przed połową książki nie jest dobrą zagrywką ze strony autora.
Jeżeli oczekujecie dobrego kryminału, z dobrą fabułą, zagadką do rozwiązania, trzymającego w napięciu to polecam sięgnąć po inną książkę, która Wam to zapewni. Tutaj tego brak.
Szkoda bo potencjał był.

Za egzemplarz dziękuje @wydawnictwoczarnaowca

#współpracareklamowa #recenzent #bookstagram #czytampolskichautorów #czytampolskieksiążki #polskietakpoprostu #wydawnictwoczarnaowca

Debiut. Jak jest u Was z debiutami? Czytacie?
Ja podchodzę raczej ostrożnie i tym razem było podobnie.

W miarę jedzenia apetyt rośnie, ale niestety z tą książką było odwrotnie. Nastawiłem się na coś więcej i może dlatego bo zapowiadała się lepiej. Wątek jest lecz nie wydaje mi się mało prawdopodobny jeśli chodzi o postać biskupa , chyba że jestem zbyt naiwny...
Mimo wszystko tom 1-wszy przeczytany szybko i po następne na pewno sięgnę.

Mimo wszystko tom 1-wszy przeczytany szybko i po następne na pewno sięgnę.

Pierwsze spotkanie z Częstochowskim autorem bardzo na plus. Szukałam kogoś kto pisze kryminały i wątek jest utrzymany w moim rodzinny mieście. Trylogia zapowiada się bardzo ciekawie. Fabuła trzyma w napięciu od pierwszych stron. Polecam serdecznie

Bardzo fajnie napisana. Historia też niespotykana, chociaż dość przewidywalna. Autor mógł połączyć wątki Jerzego, Alicji i Juliana na samym końcu, a tak od początku było wiadomo co i jak, ale pewno tak miało być. Przyjemnie się czytało, w sumie już dłuższy czas nie trafiłam na coś, co wciągnę w dwa dni (udałoby się w jeden, ale trzeba spać i pracować). Polecam

Konstrukcyjnie - ciekawie rozwijające się logiczne akcje.
Choć co trochę budzi się refleksja: jakie by nie były motywy działania dobrego (policjanta) wobec złego (biskupa),w sytuacji gdy obaj dzierżą na tym samym terenie pełnię władzy w swoich specjalnościach - na ile prawdopodobne jest, że dobry nie ulegnie złemu, czy to na bazie więzi rodzinnych, czy na bazie nienaruszalności, wzajemnej gwarancji owej władzy dualnej. Że w imię sprawiedliwości wzmożonej pobudkami osobistymi dobry konsekwentnie będzie dążył do unicestwienia złego.
Może jednak jest to możliwe?

Konstrukcyjnie - ciekawie rozwijające się logiczne akcje.

Dwaj bracia, jeden jest policjantem, drugi służy Bogu. To ich historia jest kanwą tej opowieści, ale skoro to kryminał nie może zabraknąć poważnego przestępstwa. Kto jest zły? Co kryją mroki Częstochowy?

Intrygująca historia o tym kim może stać się człowiek. Na dodatek to początek trylogii.

Przyznaję, że dałam się wciągnąć w losy Jerzego i Stanisława. Były momenty, że myślałam ze wstrętem o jednym z nich, ale czy kibicowałam drugiemu? Tutaj nic nie jest tylko białe lub czarne.

Autor dał nam niezły przekrój postaci, czyniąc książkę mroczną i poruszającą. Do tej dwójki głównych bohaterów dołączył Juliana. Człowieka, którego nie chciałoby się spotkać, ale poznanie jego historii przyprawiło mnie o dreszcze.

Nie jest to lektura dla osób, które bezkrytycznie podchodzą do kleru stawiając go na piedestale. To książka dla tych, którzy widzą w nich po prostu ludzi...

Doskonały pomysł na fabułę i całkiem niezłe pióro zagwarantowały mi miło spędzony czas.

Częstochowa skrywa się w deszczu lejącym się z nieba nieustannie od kilku dni. Bracia Walter są znani i szanowani. Stanisław jako biskup pomocniczy cieszy się ogromnym zaufaniem, tak jak jego brat Jerzy – komendant policji. Obaj mają za sobą ciężką przeszłość i skrywają swoje grzechy, których mają nadzieję nigdy nie ujawnić. Ich losy splata Alicja Drylska, córka dawnej miłości Jerzego. Co sprawi że brat wystąpi przeciw bratu? Jakie grzechy ujrzął światło dzienne?

Ta książka to bardzo ciekawy debut kryminalny. Porusza ciężkie tematy takie jak, wykorzystywanie swojej pozycji przez hierarchów kościelnych, układy polityczne oraz przemoc czy gwałt. Dzięki rozdziełom z przeszłości bohaterów, mamy szersze ogląd tego, co ich ukształtowało. Fabuła jest wciągająca i intrygująca, jednak jak dla mnie w książce znalazło się za dużo zbędnych opisów, które nie wnosiły nic do historii. Ogolnie całość jest poprowadzona bardzo ciekawie, nie byłam w stanie odłożyć książki na dłuzej, gdyż chciałam jak najszybciej dowiedzieć się co będzie dalej. Sam wątek braci, z których jeden występuje przeciw drugiemu jest bardzo intrygujący i nietypowy, a sylwetki bohaterów zbudowane są bardzo dobrze. Akcja jest dynamiczna co nie pozwala nam na nudę. Samo zakończenie sprawiło , że od razu sięgnęłam po drugą część.

Polecam wam sięgnąć po tę książkę i poznać tajemnice, które skrywa skąpana w deszczu Częstochowa.

„Przeciwko bratu” to pierwsza część trylogii Profanum napisana przez pana Marcina Dudzińskiego. Czytając tę książkę przypomniała mi się seria powieści o Igorze Brudnym autorstwa Przemysława Piotrowskiego. Obie historie maja wiele wspólnego, więc jeśli szukacie mocnego kryminału z dynamiczną akcją i charakterystycznymi postaciami, to bez wahania możecie wpisać sobie tą serię na listę książek, które musicie przeczytać!

Od samego początku w powieści wiele się dzieje. Akcja jest bardzo dynamiczna i takie tempo utrzymuje się przez cały czas, co sprawia, że od książki nie idzie się oderwać. Fabuła jest bardzo przemyślana i niezwykle realistycznie przedstawiona. Bardzo mocną stroną powieści są świetnie wykreowane postacie, które łączą w sobie cechy dobre i złe. Autor doskonale obnażył nasze ludzkie słabości i dzięki temu, bohaterowie nie są jednowymiarowi. Nawet czarne charaktery wzbudzają współczucie, gdyż ich zachowanie jest solidnie uargumentowane, choć oczywiście czytelnik nie popiera ich decyzji. Ogromnie podobało mi się również to, że głównych bohaterów tej powieści łączy wspólna przeszłość.
Historia ta ma niesamowity klimat, który jeszcze potęguje ulewny deszcz padający na Częstochowę, bo to tutaj rozgrywa się akcja powieści. Przerażające jest również to, że opisane przez autora wydarzenia, choć są fikcją literacką, mogłyby wydarzyć się w realnym życiu.
W powieści mamy wszystko to, co dobra książką mieć powinna: wciągającą fabułę, dynamiczną akcję, przerażający klimat oraz świetnie stworzonych bohaterów. Jak dla mnie seria jest warta uwagi!

Sięgnęłam po te książkę bez entuzjazmu ale autor mnie zaskoczył pozytywnie. Historia dwóch braci jest zaskakująca. Trylogia profanum. Będziecie zaskoczeni zwrotami akcji.

To było pierwsze spotkanie z autorem i jakże udane! Ja uwielbiam kontrowersyjne ksiązki. Książki które poruszają niewygodne tematy... I gdy czytelnik czytając zastanawia się czy to aby na pewno fikcja literacka. Ja jestem oczarowana

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Przeciwko bratu