Napoleoński amok Polaków

Napoleon Bonaparte historia Polacy

Oficjalne recenzje i

Polacy u boku Napoleona

[ 2 ] Link do recenzji

Bardzo dobra robota popularnonaukowa. Sprawnie i ciekawie napisana, ładnie wydana książka. Dla znawców - nic nowego, ale wszystko smacznie podane. Dla początkujących - rzetelna synteza. Na końcu pożyteczna bibliografia, aby pożeglować dalej i zgłębiać temat. Wytknąłbym jeden brak: nie ma podsumowania i oceny. Tam też autor mógłby się usprawiedliwić, że użył bądź co bądź...

Z pewnością autorowi należy się uznanie za może nie pełny, ale daleko idący obiektywizm. Nie wszystkie osoby zafascynowane postacią Napoleona Bonaparte potrafią przytaczać mniej chwalebne epizody z jego działalności, a przede wszystkim jego instrumentalne traktowanie Polski czy wykorzystywanie polskich wojskowych do "brudnej roboty" (a tak było przecież w Hiszpanii, we...

Książka, którą bardzo dobrze i szybko się czyta. Opisuje udział polskich żołnierzy w bitwach/wojnach, które prowadziła Francja w epoce napoleońskiej.
Bardzo ciekawa w książka w kategorii popularnonaukowych (jeśli ktoś oczekuje szczegółowego historycznego opracowania z przypisami to niech szuka innej pozycji).

A co mi tam; dałem 10. Kocham epokę napoleońską. Książka napisana składnie, przytoczone ciekawe szczegóły.

Epoka napoleońska była szalonym czasem dla Europy. Przez blisko 20 lat, między Lizboną a Moskwą toczyły się niezliczone bitwy i potyczki, powstawały i upadały państwa, a zwykli ludzie nie mogli się zorientować, w jakim kraju właściwie mieszkają.

Poza Francją największą popularność Napoleon zdobył jednak chyba tylko na ziemiach polskich. To wtedy przecież narodziło się...

Bóg wojny obserwował przyszłe pole bitwy ze swego stanowiska na wzgórzu. Jak okiem sięgnąć, wąwóz Somosierra wydawał się barierą nie do pokonania. W głowie boga wojny nie istniała jednak żadna myśl, która by nie znalazła rozwiązania. Już wiedział co zrobić. Po wydaniu rozkazów, w szeregu ustawił się wezwany oddział - pułk legionów polskich, ci których Hiszpanie obawiali się...

Fascynująca, napisana z wielką erudycją opowieść o najlepszych wojskach Napoleona. Niezależnie od oceny Cesarza możemy być dumni z naszych żołnierzy.

Czy jeszcze można napisać coś odkrywczego o epoce napoleońskiej? We wstępie autor wspomina, że w British Library jest 787 tys. pozycji na ten temat. Okazuje się, że można. Ta książka to nie jest brawurowa szarża pod Samosierrą. To oblężenie. I autor zdobywa czytelnika, choć czasami - przy podawaniu numerów kolejnych pułków - zamęcza go.
Dla tych, co interesują się epoką,...

Miałem przyjemność czytać poprzednie prace Sławomira Leśniewskiego min. "Potop. Czas hańby i sławy" oraz krótką, ale treściwą wydaną przez Bellonę monografie o Napoleonie. Obie książki przeczytałem z przyjemnością. Zatem gdy moim oczom ukazało się jego nowe dzieło odnoszące się do Napoleona i Polski - kupiłem bez zastanowienia. I nie żałuję.

"Napoleoński Amok Polaków" to...

• Historia
  • Historia Polski
  • Chcę w prezencie
  • E-Booki
  • Wojskowość powszechna

Dodaj cytat z książki Napoleoński amok Polaków