Nieposłuch i inne nicponie

Okładka książki Nieposłuch i inne nicponie Jarosław Cieśla
Okładka książki Nieposłuch i inne nicponie
Jarosław Cieśla Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
literatura dziecięca
Skrzat
2019-01-01
2019-01-01

Nagle spomiędzy liści wychyliła się kudłata głową. Należała do tego samego stwora, który rzucał w Zuzankę szyszkami, kiedy chciała przejść przez most.
„Nieposłuch” to bajeczka dla małych Czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolna. Dość prosta historia o dziewczynce, która jest pomocna rodzicom, zaradna i sprytna niesie oczywisty chociaż nienachalny morał. Tytułowy Nieposłuch to przestroga dla dzieci będących na bakier z grzecznością, dokuczliwych i psotnych.

Była zła na wszystkich. Wydawało jej się, że każdy próbuje ją rozzłościć.
Zuzanka wykorzystuje złośliwość stwora, dzięki której daje nauczkę dokuczliwemu koledze, przegania rozbójników i odzyskuje skradzione mieszkańcom wioski przedmioty. Chociaż sama przekonuje się, że zły humor może na krótko z każdego zrobić takiego „Nieposłucha”.

Czasami dobrze się składa, że Nieposłuch robi wszystko na opak.
Cała historyjka kończy się, jak to bajka, pozytywnym rozwiązaniem, czarodziejską interwencją i radością. Ta książka może być ciekawym punktem do rozpoczęcia rozmowy o nieposłuszeństwie i jego konsekwencjach, o granicach między zabawą a dokuczaniem i o sile dobrych uczynków.

Atrakcyjne ilustracje przyciągają wzrok a dodatkowym atutem jest duża czcionka pozwalająca na samodzielną lekturę.

ZARYS FABUŁY

"Nieposłuch i inne nicponie" to opowieść o przygodach Zuzanki oraz pewnego Nieposłucha. Okazuje się, że główna bohaterka jako jedyna potrafiła wykorzystać niesforną naturę stworka i sprawić, aby zrobił coś dobrego. Dzięki tej parze bohaterów możemy udać się w wcale nie tak odległy świat, gdzie głównymi wartościami jest przyjaźń, wzajemne wsparcie i pomoc. Poznamy też innych nicponi: rozbójników, leniuchów oraz psotników. Jak sobie z nimi poradzi Zuzanka? Czy znajdzie sposób na ich ujarzmienie? I kim tak na prawdę jest Nieposłuch? O tym możecie przekonać się jedynie z lektury :)

Pan Jarosław w swojej książeczce opisuje bardzo ciekawe (i śmieszne) przygody Zuzanki i Nieposłucha. Jednocześnie pokazuje najmłodszym, jak ważna jest przyjaźń i wzajemna pomoc. Młody czytelnik może zauważyć, że dzięki tym dwóm wartościom ludziom żyje się lepiej, prościej i łatwiej. Może również zauważyć, że to dzięki wzajemnej pracy i pomocy można osiągnąć więcej.

"Nieposłuch i inne nicponie" to dosyć ciekawa książeczka dla najmłodszych czytelników. Dzięki dużej czcionce nawet dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się czytać, będą w stanie samodzielnie ją przeczytać. Autor książkę podzielił na rozdziały, z czego każdy opowiada inną historię i przygody. Oprócz pierwszego rozdziału (w którym poznajemy głównych bohaterów) śmiało można czytać historie w dowolnej kolejności.
To co mnie zasmuciło to forma wydania: zostałam przyzwyczajona, że książki z wydawnictwa Skrzat są zawsze pięknie wydane i dostosowane do wieku dziecka. Tym razem książeczka jest w miękkiej oprawie, kartki są w odcieniu żółtego, a ilustracje nie przyciągają wzroku najmłodszych. Mimo dużej czcionki może zdarzyć się tak, że dziecko nie do końca będzie chciało sięgnąć po tę historię, ponieważ sam wygląd wizualny nie wzbudzi ciekawości najmłodszych.

ZARYS FABUŁY

Tytułowy bohater, Nieposłuch, to włochaty stworek mieszkający w lesie. Jest typowym "psotnikiem-złośnikiem" robiącym wszystko na opak. Czai się zza krzaków, aby wywinąć komuś figla. Cały czas dokucza mieszkańcom maleńkiej, skromnej wsi, pełnej prostoty, a jednocześnie szacunku do siebie. Tutaj każdy sobie nawzajem pomaga. Więc takie zachowanie absolutnie nie wchodzi w grę. Zuzanka po raz pierwszy spotyka go właśnie lesie, gdzie miała poszukać dla taty czerwonego ziela, ponieważ go przewiało. Na jej drodze staje oczywiście niesforny bohater, który nagle, zza swojej kryjówki, zaczyna rzucać w nią szyszkami. Wściekła dziewczynka zaczęła krzyczeć: "przestań". Ale nie zważał na jej prośby. Jeszcze bardziej wydawało mu się to zabawne. A wcale takie nie było...
W pewnym momencie dochodzi do wniosku, że za pomocą sprytu można okiełznać tego łobuza. Podstępem wykorzystuje jego słaby punkt, o czym świadczy przede wszystkim ostatni rozdział książki. To właśnie tutaj dowiadujemy się, kim naprawdę jest Nieposłuch i jakie były powody jego postępowania.

Książeczka jest krótka, zawiera raptownie 68 stron i podzielona jest na 9 niezależnych od siebie rozdziałów. Zasługą autora są tutaj również duże litery, więc każde dziecko, które potrafi już czytać ma ułatwione zadanie. Podstępny Nieposłuch, chociaż zewnętrznym wyglądem może wystraszyć dzieci, to jednak ma on dobre serce. Swoim niesfornym zachowaniem przyciąga wręcz uwagę i czytając każdą z opowieści wydaje się nie być wcale taki straszny, na jakiego się kreuje. Oczywiście w jego zachowaniu leży pewna przyczyna, której oczywiście nie mogę Wam zdradzić.

Czyta się bardzo lekko. Ilustracje są przepiękne, a to zasługa Pana Zbigniewa Dobosz. Fenomenalnie zilustrował postacie. Dzięki temu każdą z przedstawionych sytuacji można sobie dużo łatwiej wyobrazić. I chociaż jest tutaj mowa o figlach i żartach, czyli o tym, co dzieci lubią najbardziej, to zawarty jest pewien morał, czyli przesłanka, która przekazuje, iż za złe uczynki czeka niestety kara. Ale gdzieś tam w głębi istnieje również dobro, na które dobrym zachowaniem można sobie zasłużyć.

Myślę, że wbrew pozorom, główną bohaterką tej książki jest Zuzanka i to z jej perspektywy poznajemy całą historię. Spotykają ją różne przygody, ale dzięki wrodzonemu sprytowi i inteligencji sprosta każdemu wyzwaniu. Każdy rozdział to nowa historia, których wspólnym mianownikiem jest tytułowy Nieposłuch. Postać stworka zbudowana jest ciekawie, myślę, że wzbudzi zaciekawienie u młodszych dzieci, a jego harce nawet cień uśmiechu u dorosłych. Nie jest to zwykła bajka, którą się czyta na dobranoc, niesie ona przesłanie. Morał, który z niej płynie to nauka, że za złe uczynki poniesie się srogą karę, a dobro pomoże naprawić błędy. To wszystko ubrane jest w humorystyczne hece, tak by nie przestraszyć małego odbiorcy.

Muszę wspomnieć, że książka jest przepięknie wydana, duże ilustracje Zbigniewa Dobosza ubarwiają tekst i przyciągają wzrok. Miła i duża dla oka czcionka, pozwoli dzieciom na samodzielne próby poznania przygód Hani i jej przyjaciół. Myślę, że często będę korzystać z tej pozycji, serdecznie polecam.

Kocham bajki! Wszyscy słyszeli? Nie? To jeszcze raz – uwielbiam wszelakie bajki!

Teraz było dobrze? Okej 🙂

Nie muszę powtarzać, że jak na horyzoncie pojawia się baja, ja na pewno dorwę ją w swoje łapska, by dać ponieść się światu, który autorzy kreują dla najmłodszych. Tym razem miałam ogromną przyjemność trafić na Zuzankę i jej przygody z Nieposłuchem 🙂

Co mnie tak bardzo urzeka w tej książeczce? Na pewno grafiki! Każda historia, każda psota, każda przygoda okraszona jest kolorowymi ilustracjami, które rozkochają w sobie nie jedno małe (jak i na pewno też duże) serduszko! Przygody, które mają w sobie naukę wpadną do główki na długo każdemu kto chętnie sięgnie po tą właśnie historię 🙂 Morały przedstawione są lekko i przyswajalne dzięki czemu na pewno nie spotkamy tutaj nudy! Zuzanna i jej znajomi oraz rodzina mieszkają w niewielkiej wiosce przy lesie, nieopodal którego dziewczynka spotyka Nieposłucha stwora, który robi wszystko na odwrót! Co z tego wyniknie? Musicie sprawdzić! Ja jestem zdecydowanie na TAK ♥

Teraz było dobrze? Okej 🙂

Co mnie tak...

• Posiadam w bibioteczce :)
  • Sierpień 2019
  • Wyzwanie czytelnicze LC 2019

Dodaj cytat z książki Nieposłuch i inne nicponie