Bitwa nad Berezyną 1812. Wielka ucieczka Napoleona

Okładka książki Bitwa nad Berezyną 1812. Wielka ucieczka Napoleona Alexander Mikaberidze
Okładka książki Bitwa nad Berezyną 1812. Wielka ucieczka Napoleona
Alexander Mikaberidze Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2019-04-24
2019-04-24

Tylko zgodzić się z moimi przedmówcami. Ta książka na temat Berezyny pod względem opisu jest po prostu wybitna i nie ma słabych stron!

Bardzo dobra monografia tego, bardzo istotnego, epizodu kampanii 1812 roku w Rosji. Autor podszedł bardzo skrupulatnie do pracy nad ta pozycją, przerobił źródła i opracowania z wielu krajów i w wielu językach.
Na polskim rynku jest to pozycja o tyle unikatowa, że jest ona w głównej mierze napisana z perspektywy Rosjan. Zwykle takie opracowania w naszym kraju są pisane z perspektywy francuskiej. Daje to inne spojrzenie na całość zagadnienia. Choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć.

Berezyna mogła być grobem "Wielkiej Armii", a Napoleon przeżyłby swoje Waterloo 3 lata wcześniej. To tylko gdybanie, ale książka Aleksandra Mikaberidzego w doskonały sposób wyjaśnia wszystko to, co zaszło nad Berezyną, podczas tych kilku listopadowych dni 1812 roku. Autor rozpoczyna swój wywód od skrótowego opisania tła kampanii od wymarszu wojsk sprzymierzonych z Moskwy. Kolejny rozdział to już creme de la creme całej pracy, czyli kronika kampanii od walk o Mińsk, Borysów aż po samą przeprawę przez Berezynę. Podobnie, jak to było w książce o bitwie pod Borodino, uderza ogromna ilość materiału źródłowego użytego przez autora. Zwłaszcza prym wiodą tutaj materiały pamiętnikarskie, które nadają dynamiki i dramaturgii opisywanym wydarzeniom. Pod tym względem jest o tyle ciekawie, że Mikaberidze sięgnął po naprawdę potężny arsenał wspomnieniowy. Mamy więc relacje nie tylko Francuzów i Rosjan, ale Polaków, Niemców, Szwajcarów czy Holendrów. Udział wszystkich tych nacji w bitwie miał ogromne znaczenie i na szczęście autor nie zapomina o ich trudzie i przy okazji rozprawia się z mitem, że Berezyna to tylko "francuskie" zwycięstwo. Trzeba również spojrzeć na doskonałe spojrzenia pokazujące trudne stosunki w rosyjskiej generalicji. Gdyby carscy dowódcy lepiej ze sobą współpracowali, wynik bitwy byłby zupełnie inny. Mikaberidze przedstawia również krótką charakterystykę rosyjskich wodzów, ich stosunki, kontakty, losy po bitwie, próby szukania kozła ofiarnego. Na plus trzeba również wskazać liczne dane statystyczne przytaczane przez autora. Książka zawiera cztery mapy, wkładkę ilustracyjną oraz indeks.

• Wojny napoleońskie
  • Epoka napoleońska