Kolos odrodzony. Armia Czerwona na wojnie, 1941-1943

Okładka książki Kolos odrodzony. Armia Czerwona na wojnie, 1941-1943
David M. Glantz Wydawnictwo: Napoleon V historia
810 str. 13 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Colossus Reborn: The Red Army at War, 1941-1943
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2019-02-14
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-14
Liczba stron:
810
Czas czytania
13 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378898931
Tłumacz:
Jakub M. Rawinis
Tagi:
historia historia wojskowości Armia Czerwona
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Armia Czerwona w latach 1941-1943 – portret582 76 462

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Szkoda tylko, że wydawnictwo nie sprawdziło co wydaje. I tak dostaliśmy do ręki II tom serii do którego jest jeszcze oddzielny aneks i nie wspomnę o I tomie "Kulejący Kolos". III tom się ma jakoś niedługo pojawić. Lecz jeśli ktoś liczy na wyrównanie wydawnicze w ramach brakujących tomów - płonne nadzieje.

Szkoda tylko, że wydawnictwo nie sprawdziło co wydaje. I tak dostaliśmy do ręki II tom serii do którego jest jeszcze oddzielny aneks i nie wspomnę o I tomie "Kulejący Kolos". III tom się ma jakoś niedługo pojawić. Lecz jeśli ktoś liczy na wyrównanie wydawnicze w ramach brakujących tomów - płonne nadzieje.

Pokaż mimo to

avatar
8
8

Na półkach:

To nie jest książka popularno-naukowa, to raczej solidna i momentami bardzo nieciekawa monografia historyczna. Warto to mieć na uwadze. Tej książki nie czyta się w ramach zabicia czasu, ale już do doszkolenia się nadaje się świetnie. Mocna analiza tematu, ogrom danych, wiele bardzo ciekawych wniosków. Zrozumiałem parę rzeczy, których nie rozumiałem do tej pory mimo licznych przeczytanych książek historycznych, zyskałem nowe spojrzenie na temat. Glanz nie jest propagatorem ideologii komunistycznej, nie jest wielbicielem Stalina, aczkolwiek parokrotnie miałem wrażenie, że uległ fascynacji swojemu tematowi. Mimo wszystko, nieźle wyszedł z tego wyzwania i nie wszedł na manowce. Jedyny problem jest taki - poza może specyficzną strukturą książki - że to jest spojrzenie wyłącznie na Armię Czerwoną. Nie mamy zatem możliwości znacząco odnieść się do Wehrmachtu, ani mocniej zrozumieć poszczególnych wydarzeń na frontach. Wszystko jest prezentowane wyłącznie z perspektywy sowieckiej. Ale to niewielki problem, bo nie jest to perspektywa propagandowa, ale raczej sposób przedstawiania wydarzeń nakierowany na emfazę organizacyjną.

To nie jest książka popularno-naukowa, to raczej solidna i momentami bardzo nieciekawa monografia historyczna. Warto to mieć na uwadze. Tej książki nie czyta się w ramach zabicia czasu, ale już do doszkolenia się nadaje się świetnie. Mocna analiza tematu, ogrom danych, wiele bardzo ciekawych wniosków. Zrozumiałem parę rzeczy, których nie rozumiałem do tej pory mimo licznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1064
843

Na półkach: ,

"Armia Radziecka z tobą od dziecka"
Tym sloganem witał mnie znajomy, właściciel historycznego pojazdu tej właśnie formacji wojskowej. Po przeczytaniu książki "Kolos..." tak właśnie mogę powiedzieć...
Autor Dawid M. Glantz jest niekwestionowanym znawcą Armii Czerwonej. Jego pracę na jej temat zdobyły zasłużony aplauz i są uważane za jedne z najbardziej wartościowych. Autorowi jako jednemu z niewielu zapewniono dostęp do zamkniętych dotychczas sowieckich archiwów. Wykorzystał to znakomicie.
Publikacja jest niezwykle dokładna i zawiera ogrom informacji. Jestem niemal pewien, że wyczerpuje temat.
Na pierwszy ogień idą operacje Armii Czerwonej od początku najazdu niemieckiego do 1943 roku. Autor wyczerpująco pokazuje rozwój taktyki i strategi, wykorzystanie gromadzonych danych wywiadowczych, nauk na własnych błędach i wiele innych aspektów.
Polemizuje z wieloma mitami i opiniami innych historyków na temat kampanii. Podważa między innymi słyną tezę Wiktora Suworowa o uderzeniu wyprzedzającym jakie niby szykował Stalin.
Objaśnia również, z czego wynikały straty i porażki w pierwszych miesiącach walk, a także pokazuje ich pozytywny kontekst.
Dawid Glantz przypomina w tej części o mało znanych operacjach Armii Czerwonej. Pomijanych z różnych względów przez historyków zachodnich i radzieckich. Bardzo ciekawymi fragmentami są polemiki "co by było gdyby". Fenomenalnie wyjaśnienie teorii dlaczego nic nie dałoby Hitlerowi wcześniejsze rozpoczęcie "Barbarossy". Mimo opinii wielu badaczy, że zwłoka zaważyła na losach wojny.
Na koniec rozdziału mamy tabelarycznie zebrane najważniejsze dane. Jest tego naprawdę dużo.
W części II autor rozbiera na czynniki pierwsze wojska. Mamy dokładnie omówiony każdy, powtarzam każdy, ich rodzaj. Zaczynając od struktur, przekształceń a na liczebności i uzbrojeniu skończywszy. Ogromna ilość danych statystycznych zawarta jest w przepastnych tabelach.
W części III przedstawiony jest proces dowodzenia wraz z powstałymi "instytucjami". Przedstawieni są również najważniejsi dowódcy i ich losy. Na koniec mamy opisanego szeregowego czerwonoarmistę.
Publikacje zamykają wnioski.
Książka jest napisana bardzo trudnym językiem. Niestety Dawid M. Glantz ma tą wadę, że pisze niemal bez emocji. Nacierające na czytelnika, niemal z każdym zdaniem dane liczbowe, nie ułatwiają zadania. A jest ich naprawdę ogromna ilość. Jeżeli już uda nam się przebrnąć przez tę zaporę, zobaczymy, że książka pisane jest szczerze, bez żadnych naleciałości historycznych i politycznych. Rzeczowe argumenty są poparte danymi i można je uważać jako pewnik. Niewielu badaczy jest wstanie wdać się w polemikę z Autorem. Może nie ma takiej potrzeby?
Wydanie jak przystało na Wydawnictwo Napoleon V jest wzorowe. Twarda oprawa i bardzo dobrej jakości papier sprawia, że czytanie jest przyjemnością. Jedynie do czego mogę się przyczepić, to słaby przedruk ilustracji na samym końcu. Ale w tej książce są one naprawdę nieistotne.
"Kolos..." to niełatwa książka o dużej objętości. 810 stron tekstu nie da się przełknąć za jednym zamachem. Jest to drugi tom trylogii o Armii Czerwonej.
Miejmy nadzieję, że wydawca na tym nie poprzestanie.
Mimo dość trudnego języka, książka obowiązkowa dla każdego kto interesuje się tematem. Naprawdę warto podjąć wysiłek zmierzenia się z nią.

"Armia Radziecka z tobą od dziecka"
Tym sloganem witał mnie znajomy, właściciel historycznego pojazdu tej właśnie formacji wojskowej. Po przeczytaniu książki "Kolos..." tak właśnie mogę powiedzieć...
Autor Dawid M. Glantz jest niekwestionowanym znawcą Armii Czerwonej. Jego pracę na jej temat zdobyły zasłużony aplauz i są uważane za jedne z najbardziej wartościowych....

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
125

Na półkach:

Iście epicki rozmiarami owoc tytanicznej pracy historyka wojskowości z prawdziwego zdarzenia. Jak wszystkie inne książki Davida Glantza tak i "Kolos odrodzony" posiada 3 cechy charakterystyczne. Głęboką szczegółowość, statystyczną precyzję i mechaniczną stylistykę.

Umówmy się - to nie jest książka dla każdego. Glantz skupia się na zmieniającym balansie sił, mechanice działań wojennych i jakości czynnika ludzkiego. Wszystko to jest podparte olbrzymią ilością danych liczbowych, nazwisk i dat dziennych. Nawet koneser wojskowości może się tutaj łatwo pogubić i poczuć przytłoczonym. To zwyczajnie pozycja skierowana do odbiorcy o głębokiej wiedzy fachowej cechującego się znacznymi pokładami wewnętrznego spokoju i cierpliwości :). Natomiast ważną zasługą Glantza jest przypisanie frontowi wschodniemu jego prawdziwej roli. Niezależnie od tego co myślimy o historii ZSRR i Rosji i jak zbrodniczym względem Polski nie był nasz wielki wschodni sąsiad należy spojrzeć na fakty takimi jakie one były. A były one takie, że II WŚ rozstrzygnęła się na radzieckim stepie. To toczone w biblijnej skali zmagania dwóch totalitaryzmów wyniszczyły i złamały potencjał Niemiec. Niewiele osób, nawet zorientowanych w historii, zdaje sobie sprawę, że na tym jednym froncie stanęło naprzeciw siebie ponad 55 milionów żołnierzy, wielkość która nie znajduje nawet zbliżonej na żadnym innym froncie żadnej innej wojny. Osobiście uważam, mimo mojej bardzo krytycznej oceny historii Rosji carskiej, radzieckiej i dzisiejszej, że zwyczajnie warto zdawać sobie z tego sprawę.

Cieszy, że w Polsce zaczęto wydawać tak wysoce specjalizowane książki, które, co oczywiste, w istotnym nakładzie z pewnością się nie sprzedadzą.

Iście epicki rozmiarami owoc tytanicznej pracy historyka wojskowości z prawdziwego zdarzenia. Jak wszystkie inne książki Davida Glantza tak i "Kolos odrodzony" posiada 3 cechy charakterystyczne. Głęboką szczegółowość, statystyczną precyzję i mechaniczną stylistykę.

Umówmy się - to nie jest książka dla każdego. Glantz skupia się na zmieniającym balansie sił, mechanice...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kolos odrodzony. Armia Czerwona na wojnie, 1941-1943


Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd