Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia

- Tytuł oryginału:
- The Bite in the Apple
- Data wydania:
- 2019-04-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-24
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395156953
- Tłumacz:
- Barbara Gadomska, Wanda Gadomska
- Wydawnictwo:
- Kompania Mediowa
- Tagi:
- animacja komputerowa biografia branża komputerowa Dolina Krzemowa kariera literatura faktu małżeństwo rozwój technologiczny USA sukces wspomnienia
- Tytuł oryginału:
- The Bite in the Apple
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2019-04-24
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788395156953
- Tłumacz:
- Barbara Gadomska, Wanda Gadomska
- Tagi:
- animacja komputerowa biografia branża komputerowa Dolina Krzemowa kariera literatura faktu małżeństwo rozwój technologiczny USA sukces wspomnienia
Steve Jobs jakiego nie znaliśmy. Osobiste i wyjątkowe spojrzenie wieloletniej partnerki twórcy Apple i matki
dziecka, do którego przez wiele lat się nie przyznawał. Steve Jobs zostawił trwały ślad w rozwoju ludzkości. Bezgranicznie fascynowała go technologia, a on sam odważnie kroczył własną drogą.
Chrisann Brennan poznała go jeszcze w szkole średniej, pod szorstką powierzchownością dostrzegając wartości często niezauważane przez innych: otwarty umysł, błyskotliwość, wizjonerstwo. Pociągały ją w Jobsie przede wszystkim uduchowienie, młodzieńczy zapał i idealizm. Te cechy wywołały zauroczenie, które z czasem przerodziło się w miłość. Ale geniusz miał też swoje ciemne strony, o których Brennan nie boi się wspominać. Chłód, nieobecność i zamykanie się w sobie także stanowiły część osobowości Jobsa.
Nadgryzione jabłko to przede wszystkim intymne i szczere wspomnienia kochanki, towarzyszki życia i przyjaciółki.
Książka ukazuje czytelnikowi ludzki wymiar Jobsa i na nowo odkrywa tajemniczą postać twórcy Apple.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Miłość w czasach kontrkultury
Można by uznać, że po monumentalnej biografii pióra Waltera Isaacsona o Stevie Jobsie nie da się już nic więcej powiedzieć. Jednak co pewien czas wychodzą kolejne opowieści o twórcy sukcesu Apple’a – jedne lepsze, inne gorsze, ale zawsze rzucające nowe światło na tę postać.
Pierwszą biografią Jobsa, z którą się zetknęłam, był „Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej”. Po jej lekturze byłam zafascynowana założycielem Apple’a – był on przedstawiony niemal jako nadczłowiek, geniusz i wizjoner. A potem Isaacson, pisząc jedyną biografię powstałą przy współpracy z Jobsem, strącił tę ikonę IT z piedestału. Muszę przyznać, że po „Nadgryzione jabłko” sięgałam z pewną obawą. Jaki portret nakreśli była dziewczyna, matka dziecka, którego przez lata Jobs nie uznawał? Czy będzie to książka pełna jadu i nienawiści? Isaacson pokazał Jobsa nie tylko jako geniusza Doliny Krzemowej, ale również jako szaleńca i dziwaka, który pojawiał się w odpowiednim czasie i miejscu i potrafił wykorzystać do swoich celów odpowiednich ludzi. Czy Brennan skupi się wyłącznie na tym dziwnym, nieprzyjaznym Stevie?
Moje obawy rozwiały się już po kilku pierwszych stronach. Ta biografia jest osobliwa, ale i uczciwa. Chrisann Brennan maluje obraz Jobsa emocjami, które w niej wywoływał. Oscyluje od ogromnej miłości – tak, widać, że nadal jest zakochana w twórcy Apple’a – po niechęć. Może to nieco schizofreniczne i na początku ta huśtawka emocji może przytłaczać, ale z rozdziału na rozdział zaczęłam coraz lepiej ją rozumieć. Brennan jest prawdziwa w tym, co opisuje, jest – jak wspomniałam wyżej – uczciwa. Już na wstępie zaznacza, że książka jest dla niej czymś na kształt terapii.
Zanurzona w kontrkulturze lat 70. autorka podejmuje się również analizy samego Jobsa – stara się wyjaśnić każde jego zachowanie, każde dziwactwo, odnosząc się przede wszystkim do jego dzieciństwa i tego, że został adoptowany. W tych próbach widać przenikanie się teorii psychodynamicznych, modnych w latach 70. idei terapii regresywnej, buddyzmu czy zazen.
To, co dla mnie najciekawsze w tej książce, to barwne opisy tego ideowego fermentu lat 70. Brennan wprowadza nas w świat medytacji i mistrzów zen, pisze o narkotycznych wizjach po zażyciu LSD czy otwiera przed nami bramy All One Farm – komuny hippisowskiej, w której mieszkali zarówno Steve Jobs, jak i sama autorka.
All One Farm zostało założone przez Roberta Friedlanda, obecnie miliardera związanego z branżą wydobywczą. Na początku była to plantacja jabłek w Portland, należąca do wuja Friedlanda, milionera Marcela Mullera, w której on wraz z Jobsem pomagali. Zafascynowany filozofią Wschodu Friedland przekształcił farmę w komunę hippisowską, której mieszkańcy wspólnie pracowali i medytowali. To właśnie tutaj w głowie Steve’a Jobsa rodził się pomysł na założenie Apple’a, a młoda Chrisann Brennan poznała kolejne oblicze Steve’a – mężczyzny udręczonego chorobą po powrocie z Indii, osłabionego i bezbronnego – z którym przeżywała wzloty i upadki.
Autorka niezwykle barwnie przedstawia również czytelnikom jednego z najważniejszych mentorów Steve’a Jobsa – Kōbuna Chino Otogawę, japońskiego mistrza zen. To właśnie w „Nadgryzionym jabłku” po raz pierwszy została zaakcentowana rola Kōbuna w życiu Steve’a oraz zaborcza relacja mistrza i ucznia.
Czy warto sięgnąć po książkę Brennan? Jeśli interesuje was postać Steve’a Jobsa, „Nadgryzione jabłko” stanowi świetne uzupełnienie wcześniejszych biografii założyciela Apple’a. Opowieść byłej dziewczyny i matki pierwszego dziecka Jobsa jest niezwykle emocjonalna i przedstawia nam Steve’a, jakiego do tej pory żaden z biografów nie miał możliwości pokazać – pełnego sprzeczności chłopaka, zafascynowanego tantrą kochanka i niepewnego swojej przyszłości ojca.
Agnieszka Zienkowicz
Popieram [ 11 ]
Opinie [22]
Książka raczej nudna. Skupiona na życiu byłej żony S.Jobsa.
Pokaż mimo toBardzo mało informacji o powstawaniu i historii Apple'a.
Wg mnie mało atrakcyjna.
Chrisann Brennan jest typowym, że tak powiem, produktem ery „dzieci-kwiatów”. Artystka, z głową w chmurach, kierująca się emocjami, a nie rozumiem, niestety pełna kompleksów i zupełnie nieogarnięta życiowo, co można wywnioskować też z biografii jej córki („Płotka”). Słaby charakter niestety zupełnie poddał się silnej i trudnej osobowości Steve’a Jobsa, co zaowocowało...
więcejApple jest mi bliski, bo w kieszeni noszę iPhone'a, a na co dzień również Macbooka Pro. Po obszernej biografii Jobse'a, ta książka jest bardzo dobrym dodatkiem. Pokazuje jaką niską inteligencję emocjonalną miał Steve Jobs. A ta inteligencja jest ważniejsza niż IQ. Jak widać, niektórzy nigdy nie powinni się z nikim wiązać. Niech lepiej zajmą się budowaniem imperium.
Pokaż mimo toTrochę dziwna była dla mnie ta biografia... Autorka próbowała ukazać tezę jak trudnym w codziennych relacjach był Steve jednocześnie ukazując, ze ona chyba też nie byłą osobą zbyt łatwą. Są wątki dotyczące Indii, odpowiedzialności innych osób, wg mojej oceny często obarczanie odpowiedzialnością innych, czasem wręcz zaskakującą. Z tego mętliku zawiłości wyłania sie jednak...
więcejStrasznie mnie zmęczyła ta książka, końcówkę czytałem już z musu. Bardzo osobisty pamiętnik Christiann Brennan - matki dziecka Jobsa partnerki opowiadający o toksycznej historii ich związku.
Pokaż mimo toTrudno jest źle pisać o zmarłych, ale po tej książce odniosłem wrażenie, że Steve Jobs był okropnym człowiekiem. Chrisann Brennan co prawda niekiedy tłumaczy go, przyznaje mu pewne zalety, ale mówiąc szczerze wspomniana obrona w ogóle jej nie wychodzi. Ta książka kreuje obraz Jobsa jako aroganta i podłego egocentryka często nieprzejmującego się innymi, nawet najbliższymi....
więcejMiałam problem z tą książką, ponieważ jak z początku byłam nią zafascynowana, zainspirowana i zreflektowana, tak im dalej brnęłam tym bardziej poirytowana byłam. Nie chcę, by ktokolwiek zrozumiał mnie źle, lecz byłam wręcz rozczarowana autorką. Z początku była miła i tajemnicza, lecz po przeczytaniu "Nadgryzionego jabłka' odkryłam, że wcale nie chciała napisać o Stevie...
więcejSteve Jobs, postać kultowa dla wielu z nas. W Nadgryzionym jabłku widziany oczami swojej pierwszej miłości Chrisann Brennan.
więcejTo ciężka książka, napisana jakby z przymusu...pojawiła się szansa więc ją wykorzystam. Nie podoba mi się mieszanie wątków, chronologia, trzeba być dobrym pisarzem żeby poradzić sobie z taką narracją.
Dla mnie jako matki, nie do wyobrażenia, żeby...
,,Nadgryzione jabłko" to nieco osobliwa, ale przy tym bardzo osobista i pełna emocji biografia człowieka o którym słyszał cały świat. Chrisann Brennan opowiada o Stevie Jobsie z perspektywy jego wieloletniej partnerki i matki dziecka, odsłaniając inną twarz twórcy sukcesu Apple’a. Z początku lektura może wydawać się nieco chaotyczna, za sprawą dominujących uczuć autorki...
więcejZ JOBSEM PRZEZ ŻYCIE
więcejO Stevie Jobsie powstało już niejedno dzieło, w tym dwa całkiem niezłe filmy (jeden z życiową rolą Ashtona Kutchera, któremu wyglądem całkiem blisko do Jobsa, drugi z rewelacyjną kreacją Michaela Fassbendera, który w trzecim segmencie produkcji pokazał na co go stać). Po co więc kolejne twory o nim traktujące? I co jeszcze może mieć do zaoferowania?...