Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

2019-06-03
literatura polska
Inne

Wielka sława to żart

Bardzo ciekawa książka. Postać Pani Hanki Ordonówny była mi znana, ale książka spowodowała, że mogłam poznać jej życie bliżej. Bardzo fajnie się czyta. Osoby występujące w książce Julian Tuwim, Mira Ziemińska, Hanka Bielicka, hrabia Tyszkiewicz nadają jeszcze ciekawsze barwy i chęci czytania.
Bardzo polecam.
Dziś idę wypożyczyć książkę "Tułacze dzieci" którą napisała H. Ordonówna pod pseudonimem Weronika Hort, lecz by ją przeczytać najpierw trzeba zanużyć się w "Hance"

Bardzo polecam.
Dziś idę wypożyczyć książkę "Tułacze dzieci" którą napisała H....

2071

Fabularyzowana biografia, która mnie rozczarowała. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Ordonówna była infantylną dzieweczką, którą interesowały wyłącznie romanse i ekskluzywne kreacje, a potem nagle zmieniła się w heroiczną opiekunkę osieroconych polskich dzieci błąkających się po bezkresach Rosji podczas II wojny światowej. Zresztą ta druga i chwalebniejsza część jej życiorysu została opisana pobieżnie. Całkiem możliwe, że brak z tego okresu źródeł, na których można by się oprzeć, ale i tak portret Ordonki jest nieprzekonujący. Pewnie sięgnę po inne jej biografie.

Nie porwała mnie ta historia. Taka dosyć pretensjonalna i być może wiernie pokazuje obraz kobiety, która za nic miała wartości takie jak honor , wierność. W zasadzie widzimy tu obraz kobiety zepsutej bawiącej sie życiem uczuciami innych i dbającej tylko o siebie. Dodatkowo mój egzemplarz był wybrakowany i brakowało ostatnich stron zakonczenia, Niedopuszczalne

Przepiękna kolejna lektura z cyklu ,,Biografie kobiet’’ w relacji Katarzyny Drogi.

Cudowna biografia w formie beletrystycznej. Hanka Ordonówna to pseudonim artystyczny.
W rzeczywistości reprezentuje ją Marysia Pietruszyńska, córka ubogiego kolejarza i krawcowej .Ocieramy się o lata dwudziestolecia w okresie międzywojennym.
Tancerka, pieśniarka , młoda , ambitna dziewczyna, zdeterminowana i porywcza, wiedząca czego chce, zdolna, często nieszczęśliwa w miłości, skandalistka.
Ordonka została przedstawiona na tle teatrów, kabaretów Warszawy oraz prowincji.
W książce przewija się wiele wybitnych postaci aktorskich jak między innymi: Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska, nawet kolaborant Igo Sym oraz autorów tekstów jak Bolesław Leśmian.

Poznajemy życie prawdziwej gwiazdy kabaretu w nocnym życiu stolicy, teatru , a później kina.
Mamy dostęp do anegdot, sekretów ze świata artystycznego lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Jest też opowieść o II wojnie światowej, okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz o bytności artystów w tym czasie.

Cudowna książka ,łatwa w czytaniu, pochłania, wywołuje silny stan emocjonalny, podziw nad niezwykłą kreacją bajkowego Kopciuszka – Hanki Ordonówny.
Biografia wciąga, nie jest sucha, zawalona faktami. Chwilami zaprasza do siebie i przenosi nas w tamten świat ,jakbyśmy oglądali go od środka.
Gwarantuję, jeżeli ktoś nawet nie zainteresował się tą postacią do tej pory i artystka kojarzy się mu tylko z jednym utworem śpiewanym,, Miłość ci wszystko wybaczy’’, to po przeczytaniu tej pozycji, wszystko się zmieni.

Polecam poznać lata, dwudzieste lata trzydzieste ubiegłego stulecia tak oryginalnie i porywająco przedstawione przez Katarzynę Drogą. Ma ona niezwykły dar pisania beletrystycznych biografii.
Nie każdy tak potrafi.

Tancerka, pieśniarka , młoda , ambitna...

Miałam nadzieję, że książka będzie 10/10 ponieważ uwielbiam bohemę artystyczną lat 20 i 30, przedwojenną Warszawę , no i bohaterkę tej książki - Ordonkę. Z jednej strony barwne życie Hanki zostało dobrze oddane, wspinanie się po szczeblach kariery, od ubogiej córki kolejarza występującej w podrzędnych kabaretach i knajpkach, po tytuł hrabiny i sceny europejskich stolic, jednak zbeletryzowana historia Ordonówny nie wywołała u mnie spodziewanego zachwytu. Może dlatego, że znałam biografie artystki książka wydała mi się momentami nużąca , a sama bohaterka, którą jak już wcześniej napisałam lubię, w książce nie do końca mi się spodobała, chociaż romanse , flirty i zdrady małżeńskie Hanka faktycznie miała na sumieniu. Według mnie ,, Hanka'' nie jest książką wywołującą wielkie WOW, ale to dosyć wiernie oddana biografia tej niezapomnianej artystki i godna jest polecenia.

Czyta się świetnie, cudownie przenieść się do międzywojennej Warszawy, choć na chwilę żyć życiem warszawskiej cyganerii. Wielka szkoda, że ten świat już przeminął....

Niestety nie porwała mnie ta powieść. Chaotyczna, dużo nazwisk, skupiająca się dość często na romansach p. Hanki i mam wrażenie, że trochę zniechęcająca do jej postaci. Częścią książki podnoszącą trochę moją opinię są ostatnie wspomnienia z czasów wojennych.

"Hanka" jest to pierwsza książka Katarzyny Drogi jaką miałem okazję przeczytać. Jest to fascynująca powieść o Hance Ordonównej, jednej z najwybitniejszych piosenkarek,tancerek i aktorek okresu dwudziestolecia międzywojennego. Napisana jest ona barwnym językiem, zaś autorka wiernie odtwarza realia epoki. Nakreśla nam portret Ordonki, jako osoby ambitnej i skupionej na swojej karierze, nie bojącej się podejmować nowych wyzwań. Bardzo dobra książka.

Piękna książka o losach Hanki Ordonówny, kobiety, która przede wszystkim kochała scenę i mężczyzn, której życie było barwne, fascynujące ale także  naznaczone tragedią II wojny światowej i której nie ominął los wielu wojennych tułaczy. Jej życie opisane jest w bardzo barwny, przystępny sposób, pełen ciekawych informacji o niej jak i o jej przyjaciołach, oddający idealnie  ten niepotwarzalny klimat lat międzywojennych. Polecam gorąco.

Od szalonych lat dwudziestych przez zawieruchę wojny, Indie po Bliski Wschód. Od nieporadnej Marysi po sławną Ordonkę. Nie do końca biografia ale obyczajowa powieść ukazująca losy polskiej Grety Garbo. Nie jestem obiektywna w ocenie bo wraz z kolejnymi stronami przenosiłem się do swojego dzieciństwa gdy z babcia czekałam na Stare Kino. Miło było spotkać Dymsze, Bodo i Ordonkę, poczytać o bajkopisarzu Tuwimie i wielu innych postaciach tego okresu.
Czyta się dobrze, polecam.