Zostań ze mną

2019-03-27
Data 1. wydania:
2017-08-22
Karolina Iwaszkiewicz
debiut literacki dyskryminacja lata 80. XX w. literatura afrykańska Nigeria obyczajowość odmiana losu przebaczenie relacje damsko-męskie rodzina samotność uczucie literatura nigeryjska proza afrykańska
Inne

Oficjalne recenzje i

Moomi znaczy matka

Link do recenzji

841 1 249

1974

Bardzo piękna i wzruszająca opowieść o młodym ,nigeryjskim małżeństwie,które od czterech lat nie może doczekać się potomstwa.Naciski z rodziny i kolejne próby zajścia w ciążę doprowadzają do zdarzeń ,które mają tragiczne skutki w przyszłości.
Prosty język i narracja prowadzona z dwóch perspektyw: męża i żony pozwala nam bardziej wczuć się w ich role,emocje i uczucia,a oprócz tego mamy wgląd w nigeryjską kulturę i sytuację polityczną.
Jest to na prawdę piękna i wyjątkowa książka i mimo zawartego w niej bólu i smutku czyta się ją bardzo szybko i z dużym zaciekawieniem.

Piekna i wzruszajaca powiesc. Cudowne zakonczenie <3

Pozycja na pewno zostanie odebrana inaczej przez osoby bedace rodzicami. Interesujace podejscie do macierzynstwa.

Piekna i wzruszajaca powiesc. Cudowne zakonczenie <3

"Mężczyzny nie można zagarnąć dla siebie, mężczyzna może mieć wiele żon - ale prawdziwą matkę dziecko może mieć tylko jedną." (str.120)

Jest to smutno-gorzka historia kochającego się małżeństwa. Ich wielkim problemem był brak potomstwa, co dla ludzi tej kultury było nie do pomyślenia. Akcja toczy się w Nigerii w latach 80-tych.
Poznajemy początki ich związku i jak się rozwijał z upływem czasu. Ogromna presja rodziny, wtrącanie się w ich życie, wytykanie braku dziecka, aż doszło do tego że znajdują mężowi drugą żonę wbrew woli pierwszej. Relacje między żonami były od początku złe.

By nie utracić miłości męża robiła wszystko by zajść w ciążę, chwytając się wszystkich możliwych sposobów. Teściowa ciągle jej powtarzała, że dopóki nie urodzi dziecka jej miejsce w domu męża jest niepewne. Obie żony toczyły ze sobą walkę o męża, a teściowa podsycała atmosferę pełną fałszu i obłudy. Jej pragnienie posiadania dziecka było tak silne, że skończyło się urojoną ciążą i nawet zakończone klapą badanie USG nie wyprowadziło jej ze stanu euforii, że zostanie matką. W końcu szczęście się do niej uśmiechnęło, jednak nie trwało to długo.

Bohaterka miała trudne dzieciństwo. Wychowała się bez matki, a macochy traktowały ją jak zbędny balast, usiłując wykluczyć ją z rodziny. Jedynym jej sprzymierzeńcem był ojciec. Macochy i teściowa na pozór były uśmiechnięte i prawiły komplementy, w rzeczywistości były zazdrosne i fałszywe. Teściowa często raczyła ją zawoalowanymi aluzjami do seksu.

W ich życiu radość przeplata się ze smutkiem, szczęście z tragedią. Czyny, których nie powinno się popełnić zostały popełnione, świadomie i nieświadomie, lecz zaważyły na ich przyszłym życiu. Ból i żałoba po stracie ukochanej osoby i świadomość, że trzeba się ponieść z otchłani i żyć dalej. Oboje zdali sobie sprawę, że ich małżeństwo oparte jest na kłamstwie.
Postępowanie bohaterów nie wzbudza sympatii. Co prawda dużo przeszli w życiu, lecz to nie usprawiedliwia czynów, których się dopuścili.

Dokąd może się posunąć człowiek by spełnić swoje pragnienia?. Czy jest jakaś granica, której nie można przekroczyć?. Tutaj jej nie było.
Ludzkie dramaty i dylematy, czy dobrym wyjściem jest wybór zła, by spełnić oczekiwania drugiej osoby. W powieści znajdujemy wszystko. Jest miłość, nienawiść, zazdrość, zdrada, pragnienie zemsty, ból i żałoba po stracie bliskich, prawda, której nie da się ukryć, nadzieja, która zawiodła wiele razy.

Młodsze pokolenie to ludzie przeważnie wykształceni, starsze wierzące w przesądy. W tle przemiany historyczne w Nigerii, zamachy stanu, wojskowa dyktatura, unieważnienie wyborów prezydenckich.

Poznajemy początki ich związku i jak się...

Rewelacyjna książka! Będę ją polecać każdemu kto zechce słuchać! :)

Bardzo inna od wszystkiego co czytałam do tej pory, zarówno jeżeli chodzi o historię jak i strukturę powieści (naprawdę wielkie brawa za tę strukturę! jest mistrzowska).

Zazwyczaj nie lubię czytać smutnych i/lub poruszających opowieści ale ta jest dla mnie wyjątkiem, nie mogłam się od niej oderwać! Być może stało się tak dlatego że w tej historii ukrytych jest wiele tajemnic, które stopniowo poznajemy.

Cieszę się także, że książka stawia tak wiele pytań o posiadanie dzieci - czy musimy być rodzicami?, jak na nas wpływa presja społeczna? jak daleko pchnąć? co z nami robi niemożność zostania rodzicami? i czy dziecko musi być technicznie nasze żebyśmy nazywali się rodzicami?

Niesamowicie podobało mi się też tło, czyli kultura Nigerii i przemiany polityczne w latach 1993-2008.

Wstyd się przyznać ale o tym jak się żyje w krajach afrykańskich wciąż wiem bardzo niewiele ale z przyjemnością sięgnę po kolejne książki afrykańskich autorek i autorów. Pod tym względem gorąco polecam także "Moja siostra zabija seryjnie".

Rewelacyjna książka! Będę ją polecać każdemu kto zechce słuchać! :)

Rzadko sięgam po książki, których akcja wyrasta z innego kręgu kulturowego. Owszem, miałam jakieś przygodne spotkania z literaturą dotyczącą Japonii, jednorazowo czytałam Mo Yana, kiedyś Nadine Gordimer, a wiele lat temu trafił się nawet Bóg rzeczy małych. To jednak sporadyczne przypadki. O przeczytaniu książki Ayọ̀bámi Adébáyọ̀ zadecydował przypadek. Nie zastanawiałam się, nie zapisałam na listę. Gdzieś zobaczyłam tytuł i otworzyłam w Legimi.
Dla Europejczyka opowieść obyczajowa na tle połączenia tradycyjnej patriarchalnej kultury nigeryjskiej i chrześcijaństwa (niekoniecznie sprzecznego przecież z tą pierwszą), w którą wpleciony jest wątek politycznego przewrotu, to wykroczenie poza ramy czytelniczej wygody. To przede wszystkim książka obyczajowa, bardzo klasycznie zbudowana i mam wrażenie, że pokazuje bardzo zwyczajny wycinek nigeryjskiego świata. Przynajmniej narratorka tak właśnie rysuje tę rzeczywistość.

Yejide zmaga się z presją otoczenia. Jest żoną Akina od kilku lat, ale wciąż nie mają dzieci. Wina kobiety jest jednoznaczna w oczach rodzin obu stron i rozwiązaniem, które ma odsunąć hańbę od Akina, jest jego druga żona. Yejide z jedynej żony staje się pierwszą żoną, kobietą niewystarczającą dla swojego męża. Czytelnik razem z nią przeżywa ciążę rzekomą, leczenie psychiatryczne, poczucie upodlenia i wreszcie szereg rodzinnych tragedii. To bardzo gęsta proza pod względem obyczajowości i utrwalonej w kulturze wyższej pozycji mężczyzny. To opowieść o walce kobiety z postrzeganiem jej przez pryzmat rodzicielstwa i opowieść o dziecku skrzywdzonym brakiem biologicznej matki. Historia choroby i odrzucenia, a nawet rozdarciu pomiędzy przywiązaniem i walce z nim. O strachu przed wyrwaniem sobie kolejnego kawałka duszy, gdy wszyscy mówią, że Yejide może rodzić tylko Abiku, dzieci, które urodziły się po to, żeby umrzeć. To przede wszystkim książka o rodzajach przywiązania i niemocy kobiet. Jednak czy tylko one są zniewolone wymaganiami kultury? Czy to książka tylko o ich bezwolności?

Można by powiedzieć, że Akin, nie mówiąc wszystkiego nieświadomej niczego żonie, oszukał ją. Jednak najwyraźniej po prostu ją kochał. W patriarchalnym społeczeństwie nie wahał się zająć córką, porzuconą przez matkę. To także książka o jego przywiązaniu i jego walce z presją, którą społeczeństwo nałożyło na niego. Może nawet gorszą niż ta, z którą zmagała się Yejide.

Na półkach: , , , ,

Nie jest to rzecz, która by mnie do siebie przekonała. Irytuje mnie, skądinąd często spotykana w literaturze nigeryjskiej, szajba na punkcie płodności lub jej braku. W jakimś sensie jest to zrozumiałe w społecznościach bardzo tradycyjnych, gdzie miarą wartości kobiety i mężczyzny jest ich przydatność rozrodcza, na czym uwieszone są kwestie honoru całej rodziny i kobiety właściwie niczym innym się nie zajmują. Niemniej jednak, życie sprowadzone do problemów sprawności narządów płciowych jest... no słabe, czy może lepiej: redukujące człowieka z licznych innych wymiarów, w których on funkcjonuje. Brak elementarnej edukacji seksualnej, wstyd i piętrowe zakłamania na tym tle: brrrr... No można się ze współczuciem ulitować, ale i pozostać w daleko posuniętym dystansie.

Dość dziwna i trudna książka, poprzez nacisk rodziny małżeństwo Akina sie rozpada , bo dzieje się tak już na początku gdy na drodze ich szczęscia stają bliscy i ich wymagania. Warta przeczytania jest tu poruszany trudny i bolesny temat niemożliwości posiadania dzieci i tego do czego doprowadza innych zaborczość.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobry temat, fajnie osadzone w realiach. I czegoś zdecydowanie zabrakło, książka raczej z serii: przemęczonych.

Zostań ze mną Ayobami Adebayo to dla mnie jedna z lepszych tegorocznych książek.
Nigeria, lata 80.XX wieku. Śledzimy historię małżeństwa - Yejide i Akina, którzy pomimo tego, że już od 4 lat są małżeństwem nadal nie doczekali się potomstwa. Presja społeczna, naciski rodziny, aby mąż wziął sobie drugą żonę (związki poligamiczne to normalność), kolejne nieudane próby doprowadzają Yejide na skraj szaleństwa. Historia ta to piękny portret nigeryjskiego małżeństwa w środku wielkiego kryzysu, kruchość uczuć, niszczycielska duma, gorzkie zdrady i wiele innych ludzkich problemów, że chwyta za serce i wywraca żołądek do góry nogami.
W trakcie czytania wielokrotnie łapałam się na tym, że kibicowałam jednej ze stron, ale z każdą przewróconą stroną historia stawała się coraz bardziej skomplikowana i coraz bardziej realna. Wykreowane postaci są bezbłędne, na pochwałę zasługują zgrabnie wplecione wątki kulturowe - dość zaskakujące dla nas (a przynajmniej dla mnie :p).
Jedyne czego żałowałam w trakcie czytania tej pozycji, to to, że autorka nie rozbudowała bardziej tła politycznego, bo dostajemy urywki z ciekawych wydarzeń, ale nic więcej. Osobiście uwielbiam, kiedy opowieści, które czytamy pozwalają nam dowiedzieć się czegoś więcej z historii różnych narodów i krajów. To moje jedyne zastrzeżenie, poza tym kocham!

Jest to powieść fabularna przepełniona akcją, zaskakującymi momentami i zwrotami, których czytelnik się nie spodziewa. W sposób dokładny i realny przedatawione są problemy i traumy z którymi zmagają się główni bohaterowie. Poprzez zamienna narracje Yejide i Akina możemy poznać emocje i uczucia obojga bohaterów, a podział na dwie czasoprzestrzenie - przeszłość i teraźniejszość - wspaniale zamyka powieść. Szczerze polecam.