Sekret Heleny

Okładka książki Sekret Heleny Lucinda Riley Patronat LC
Okładka książki Sekret Heleny
Lucinda Riley Wydawnictwo: Albatros literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Helena's Secret (The Olive Tree)
Albatros
2019-06-05
2019-06-05
Data 1. wydania:
2017-02-27
Maria Gębicka-Frąc
Maria Gębicka-Frąc

Okładka książki Laura i Świąteczny Anioł Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 0,0
Laura i Świąte... Jane Ray, Lucinda R...
Okładka książki Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 7,4
Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda R...

Moje książkowe rozczarowanie…
🔸️
To miały być wspaniałe, rodzinne wakacje na Cyprze, w starej willi odziedziczonej przez Helenę po zmarłym chrzestnym. Dla niej samej to miejsce kojarzy się zarówno z miłymi jak i smutnymi wspomnieniami.
Po raz pierwszy miała spędzić tam czas ze swoją rodziną, a wraz z nimi córka jej męża z pierwszego małżeństwa.
Zacieśnianie więzi i takie tam.
Do tego grona dokoptowali jeszcze przyjaciele rodziny z dziećmi i problemami finansowymi, oraz przyjaciółka pani domu dochodząca do siebie po kolejnym rozstaniu z facetem.

Każda z tych osób ma jakieś swoje sekrety, ale wydaje się, że największe ma sama Helena. Wie, że gdy ujrzą one światło dzienne, ich świat może zatrząść się w posadach… ba zawali się z hukiem.
Czy przyjazd na Cypr był dobrym pomysłem? Może trzeba było sprzedać tę willę w cholerę?
🔸️
Lubię twórczość tej autorki, ale w tej powieści coś między nami nie pykło.To nie jest Riley, którą znałam m.in z jej cudnych powieści takich jak “Dziewczyna na klifie”, czy “Dom Orchidei”.
Postacie tu wykreowane są mało wiarygodne.
Główna bohaterka aż za bardzo och i ach.
Czternastolatka z osobowością bliższą dwudziestolatce.
Ponadprzeciętnie inteligentny trzynastolatek, piszący pamiętnik, gdzie niektóre zdania są jakby wyjęte z ust jakiegoś psychopaty.
Masa zbędnych wątków i osób nic nie wnoszących do fabuły, oprócz objętości książki.
Np. postać przyjaciółki ze złamanym sercem, która i tak przez większość historii fabularnie jest nieobecna.
Nawet ten ukochany z młodzieńczych lat, też nie wnosił nic istotnego do fabuły.
Przez ¾ książki bohaterka zarówno siebie jak i czytelników zadręczała skrywanym sekretem, gdy już wyszedł na jaw i po perturbacjach z tym związanych można było zakończyć tę historię.
Niestety autorka kontynuowała ciąg dalszy, a tam zrobiło się jakby nudno, nijako i wszystko było takie powierzchowne i “połebkowe”.
Tak jakby Riley na siłę próbowała osiągnąć te swoje tradycyjne około 500 stron.
Tą książkę odbieram jako kiepską. To nie była świetna historia tylko mdły melodramat.
To pierwsza jej książka, która aż tak bardzo mnie rozczarowała. Na koniec autorka tłumaczy, że ta miała być inna i była- byle jaka!!

Moje książkowe rozczarowanie…
🔸️
Zacieśnianie więzi i takie...

Na półkach: , , , ,

Już sam fakt, że główną bohaterką jest była baletnia Opery Wiedeńskiej mnie absolutnie ujął. Cypr i jego klimat zauroczyły jeszcze bardziej. Jak to u Riley, solidna proza obyczajowa, na której można się dobrze bawić.

Cudownie się czytało. Książka zaciekawia już od pierwszych stron, a wpisy Alexa to coś cudownego.

Pandora, magiczna villa, w której każdy musi przeżyć swoją pierwszą miłość. Ponad dwadzieścia lat temu Helena przeżyła tuta swoją, a teraz wraca pełna radości wraz z rodziną, by pokazać im to idylliczne miejsce. Czy po tylu latach Pandora okaże się równie łaskawa? Czy też na wzór mitu to urokliwe miejsce okaże się puszką pełną długo skrywanych tajemnic? Pandorę i Cypr poznajemy oczami najstarszego syna Heleny – Alexa, w słowach z jego pamiętnika i ogólnej historii rodziny, która wyruszyła na wakacje do śródziemnomorskiej villi odziedziczonej przez Helenę. Alex liczy, że może w końcu odkryje kim jest jego biologiczny ojciec, którym nie jest mąż Heleny, William. Poznajemy całą plejadę postaci – Willa męża Heleny, trójkę jej dzieci, przystojnego sąsiada cypryjczyka Alexisa, Sashę najlepszego przyjaciela Willa, trochę hałaśliwą i irytującą małżonkę Sashy oraz samą Pandorę. Villę, która ma dar wydobywania na jaw prawdy, a może to nie miejsce tylko okoliczności to sprawiają?

Wydawałoby się, że Sekret Heleny to kolejna powieść obyczajowa, która niczym specjalnym nas nie zaskoczy. Jednak Lucinda w tej książce, którą pisała na samym początku XXI wieku, jeszcze przed napisaniem Siedmiu sióstr, zaskakuje nas nawet w tych wydawałoby się oczywistych momentach. Ciekawy jest również zabieg pokazania historii przez pryzmat Alexa, który po 10 latach powraca do Pandory i wspomina wydarzenia z czasu tego pierwszego pobytu w villi. Sekret Heleny choć zapraszał nas do słonecznej i idyllicznej opowieści, która niewiele nowego wniesie, zostawia nas z poczuciem wyjątkowego spełnienia i zadowolenia z dobrze spędzonego czasu na lekturze i odkrywaniu kolejnych elementów układanki.

Polecam na wakacje, tym bardziej, że akcja powieści rozgrywa się m.in. podczas wakacji, w dodatku na Cyprze. Rodzinne tajemnice nie pozwalają się oderwać od lektury, choć mając inny niż Helena charakter, byłam momentami znużona milczeniem głównej bohaterki. Mimo to warto sięgnąć po tę powieść Lucindy Riley. Dużym plusem jest język pisarki.

Bardzo ciekawa :)) Superaśna. Jedna z najciekawszych tej autorki. Szczególnia dobra na lato, bo można pokąpać się trochę w cypryjskim słońcu :) Pozytywna historia...

Kolejna książką Lucindy, która trzyma w niepewności do końca czytelnika i kolejna książka, którą warto przeczytać, bo nigdy nie wiadomo kiedy puszka Pandory otworzy się.

Do pisarek i pisarzy często kierowane jest pytanie: "Co stanowiło inspirację do napisania tej, historii?". Czasem otrzymujemy wyjaśnienie w książce, w przypisach od autora, albo uzyskujemy odpowiedź podczas wywiadu/ spotkania autorskiego. Inspiracje bywają naprawdę różne, a niejednokrotnie wręcz zaskakujące. Ponad 500 stronnicowa powieść pt.: "Sekret Heleny" została napisana przez Lucindę Riley po rodzinnych wakacjach na Cyprze spędzonych z przyjaciółmi. Chociaż większość fabuły i postaci to literacka fikcja, postać tytułowej bohaterki - Heleny jest odzwierciedleniem własnego życiowego doświadczenia Riley - bycia matką, macochą, żoną i wyszkoloną tancerką. Również Pandora – piękny dom, w którym rozgrywa się większość akcji – jest odwzorowaniem starej willi, w której mieszkała podczas owych cypryjskich wakacji na obrzeżach Kathikas.
Najczęściej to właśnie własne doświadczenia i życie stanowią inspirację do pisania, a na przykładzie tej książki widać, iż można je zamienić w powieść o różnych rodzajach miłości, rodzinie, osobistych traumach, skrywanych tajemnicach i konsekwencjach wiążących się z ich wyjściem na jaw. Również czerpiąc z własnej pasji, w tym wypadku do mitologii, można stworzyć odpowiednią narrację, pozwalającą czytelnikowi poczuć klimat tej rajskiej wyspy słynącej z romantyzmu, kwiatów, smakowitej kuchni i upajającego wina.
Wykreowane przez Riley postacie ulegną temu klimatowi, czy jednak przyjazd Heleny z rodziną i przyjaciółmi do wspomnianego wyżej domu, otrzymanego w spadku po ojcu chrzestnym, w którym 24 lata wcześniej spędziła wakacje, podczas których poznała swą pierwszą miłość nie będzie oznaczał otwarcia mitycznej puszki Pandory? Czy wakacje marzeń zamienią się w prawdziwy koszmar? O jakich tajemnicach dowiedzą się bohaterowie książki, a zwłaszcza William i Alex, jej mąż i syn? Czy ich rodzina i przyjaźnie przetrwają ujawnione rewelacje? Odpowiedzi na te pytania i inne pytania, magia Cypru, a także opis losów bohaterów widziany z perspektywy Heleny i jej syna Alexa, czy też powrót po 10 latach od tych pamiętnych wakacji do Pandory, sprawiają, iż książkę chce się przeczytać do końca, ponieważ pierwsze 200 stron strasznie się ciągnie. Opisane na tych stronach wydarzenia są irytujące, wręcz zbędne przez co w głowie dudni pytanie: "kiedy w końcu coś się wydarzy?". Naprawdę można stracić chęć na przebrnięcie do momentu rozkręcenia się akcji. Jednak podsumowując całość będącą moim pierwszym spotkaniem z twórczością (zmarłej w ubiegłym roku) Lucindy Riley, choć nie podzielam najbardziej skrajnych zachwytów nad tą powieścią - nie zniechęciłam się do sięgnięcia po inne napisane przez nią książki, więc kiedyś je przeczytam, a tę polecam tym, którzy lubią czytać o pogmatwanych ludzkich losach. A dziś niech wybrzmi z niej najbardziej zapadający w pamięci cytat:
"Zrozumiałem też, że moje osobiste traumy - i traumy reszty paczki Pandory - są drobiazgami w porównaniu z cierpieniem zdarzającym się na całym świecie. Nikt z nas nie doświadczył wojny, głodu ani ludobójstwa."

„Wyobraź sobie, że jesteś liściem.. jak ten, który właśnie wiatr zdmuchnął z kasztana. Płynie w powietrzu, sam nie wiedząc dokąd... szczęśliwy, że jest wolny.”

Rodzinny wyjazd na Cypr jest czymś wspaniałym szczególnie gdy wszystko mamy już zaplanowane od A do Z.
Chociaż ciężko stwierdzić czy wszystko pójdzie po naszej myśli, gdy na naszej drodze staje przeszłość, a my musimy się z nią zmierzyć.

„Sekret Heleny” Lucindy Riley jest książką pouczającą i pokazującą, że nie powinniśmy odgradzać się od ludzi których kochamy wieloma sekretami.

(Cała historia jest opowiadana przez syna Heleny - Alexa i jego dziennik oraz przez nią samą.)

Dobrze, teraz opowiem o minusach i plusach.
Nigdy nie byłam fizycznie na Cyprze, ale jakimś sposobem mam stamtąd wspomnienia i piękne pejzaże ukazujące się u mnie w głowie za każdym razem gdy ktoś się mnie pyta gdzie byłam w te wakacje. Brawo dla autorki, świetnie opisała krajobrazy i sprawiła, że dało się wciągnąć w książkę bez opamiętania.
Jak się domyślacie to były plusy, a teraz minusy. No więc - pewna bohaterka nie była ani trochę przekonująca. Lucinda opisywała 14 latkę, a czytając czułam, że jest po pierwsze wyideilizowywana, a po drugie zachowanie było podobne do studenki. Sama mam 17 lat i nie poznałam nigdy nikogo kto choć odrobine zachowywał się tak w wieku 14 lat.
Drugim minusem jest to, że o samym sekrecie dowiadujemy się po jakoś 2/3 książki. Było to okropnym problemem gdyż dostawaliśmy ciągle informacje jak to Helena się boi, że coś wyjdzie na jaw, albo jak bardzo się zadręcza. Super bardzo mnie to interesuje :) ale może droga autorko nie pomyślałaś, że trudno nam się wczuć w rolę gdy nie wiemy co tak trapi naszą narratorkę przez większość książki?

Książka w sama w sobie jest dobra i przyjemna na wieczorne czytanie.