Córki latarnika

2018-01-31

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Mało brakowało, a odłożyłabym tę piękną książkę po przeczytaniu kilku stron. Nie mogłam przeżyć stylu tłumaczenia i tego, że nazwy własne zostały spolszczone, przez co brzmią śmiesznie i nieadekwatnie. Ale można się przyzwyczaić, a na pewno warto się przemóc i czytać dalej. To naprawdę piękna i starannie napisana opowieść. Zawsze mam szacunek do autorów, którzy robią porządny research i tak jest w tym przypadku. Dostajemy nie tylko ciekawą fabułę, ale też elegancko odmalowane realia życia latarników i sporo smaczków dodających lekturze uroku i głębi. Bardzo warto.

Piękna, wzruszająca historia.

Piękna, wzruszająca historia.

1976

Córka latarnika autorstwa Jean Pendziwol to poruszająca opowieść o miłości, tęsknocie i odkrywaniu własnej tożsamości.

Głównymi bohaterkami, są Morgan, młoda dziewczyna i Elizabeth, pensjonariuszka domu starców. Dzieli je wszystko, ale jak się okazuje, połączą notatki ojca Elizabeth.

Język używany przez Jean Pendziwol jest piękny i poetycki. Autorka doskonale potrafi malować obrazy za pomocą słów, przenosząc czytelnika na wybrzeże z widokiem na morze. Opisy latarni morskiej, fal i przyrody są tak wciągające, że można praktycznie poczuć piasek pod stopami i słuchać szumu fal.

Postacie w Córce latarnika są doskonale skonstruowane i pełne emocji.

Fabuła Córki latarnika jest naprawdę ciekawa, pełna napięcia i tajemnic. Jean Pendziwol precyzyjnie łączy przeszłość i teraźniejszość, układając historię pełną zaskakujących zwrotów akcji. Powieść dotyka ważnych tematów, takich jak więzi rodzinne, tożsamość i akceptacja, co nadaje jej głębi i uniwersalności.

Córka latarnika to opowieść, która zaskakuje i wzrusza. Jean Pendziwol wspaniale przenosi czytelnika do wyjątkowego świata latarni morskiej, jednocześnie dotykając uniwersalnych emocji i tematów. Ta książka sprawia, że zaczynamy doceniać piękno otaczającego nas świata, a także siłę i odwagę,

Dziewczyna w momencie odpracowywania kary nie sądziła że dowie się takich rzeczy o swoim życiu i ukochanym dziadku. Historia zapierająca dech w piersi od samego początku.

Po przeczytaniu mąci w głowie, oczywiście w pozytywny sposób! Osobiście jak skończyłam to cudo, musiałam porozmawiać z osobą która miała to za sobą i okazuje się że miałyśmy odrobinę inny punkt widzenia na zakończenie.

Kupując „Córki latarnika” nie sądziłam, iż tak zapadnie mi w głowie! Książka idealna na dwa zimne wieczory z herbatą pod kocykiem!

wypożyczyłam książkę tylko ze względu na tytuł ( lubię latarnie morskie),a jednak było warto. Rzadko wystawiam opinie, tu jednak stwierdziłam, że trzeba. Lektura z zaskakującym zaskoczeniem, przyjemną fabułą, a co najważniejsze prowadzona przyjemnie i gładko. Ciężko się od niej oderwać, a wpleciona w powieść tajemnica nie pozwala odłożyć książki. Autorka dobrze kreuje wizerunki głównych bohaterów, krok po kroku pozwala zajrzeć nam w ich myśli. Opowieść ciekawa i barwna, zachęca aż do odwiedzenia wszystkich wymienionych w niej wysp i jeziora.
szczerze polecam na letnie wieczory i nie tylko :)

Dobra, chociaż trochę przewidywalna. Ładnie nakreślony obraz jeziora i ciekawa praca latarnika.

Piękne widoki na jezioro ,które zna niejeden secret. Które było świadkiem pięknych i tragicznych momentów. Niejedna tajemnica ,zapisana na pożółkłych kartkach pamiętnika. Piękna i wzruszajáca ksiáżka. Polecam.

Niewidoma staruszka Elizabeth mieszka w domu spokojnej starości. Nie może czytać ulubionych książek ani oglądać obrazów, które tak bardzo ją kiedyś poruszały. Pustkę wypełnia muzyką i rodzinnymi wspomnieniami, zwłaszcza o ukochanej siostrze bliźniaczce Emily. Pewnego dnia policja informuje ją o odnalezieniu łodzi jej brata Charlesa, a na niej prywatnych dzienników jej zmarłego ojca. I nagle przeszłość staje się dla Elizabeth teraźniejszością. Morgan, nastoletnia przestępczyni, która odpracowuje karę w domu spokojnej starości, czyta staruszce dzienniki. Zabierają ją one na wyprawę przez czas i zbliżają do młodziutkiej Morgan. Dwie strefy czasowe i tajemnica.... to coś, co ja bardzo lubię. Nic nie jest w tej powieści jednoznaczne, a wybory przed którymi stają bohaterki są niezwykle trudne. To kolejna powieść, która chwyta za serce. Polecam bo na prawdę warto ją przeczytać.

Zaskakująca, wzruszająca polecam

Zaskakująca, wzruszająca polecam

Jean E. Pendziwol – Córki latarnika

Gdy rozpoczynam lekturę książki, sprawdzam w jakich przestrzeniach czasowych i w jakim miejscu rozgrywa się akcja. W przypadku „Córek latarnika” ma to istotne znaczenie, aby poczuć magię czytanej historii.
Jean E. Pendziwol zabiera czytelnika w świat kanadyjskich Wielkich Jezior pierwszej połowy XX wieku. Poznajemy rodzinę latarnika z Wyspy Porfirowej na Jeziorze Górnym. Wkraczamy w surowe życie ludzi, których codzienność wyznacza przyroda i obowiązek nadawania sygnałów świetlnych lub dźwięków buczków mgłowych, które wspierają nawigację statków transportowych.
Narracja prowadzona jest dwutorowo – przez będącą już u schyłku życia Elizabeth i młodziutką, dopiero wchodzącą w dorosłość Morgan.

Centrum współczesnych ram czasowych powieści, to Morgan Fletcher – zbuntowana nastolatka, poddana za drobne przewinienie procesowi resocjalizacyjno-readaptacyjnemu. Morgan ma wykonać prace społeczne na rzecz domu opieki, gdzie zamieszkują starsze osoby. Poznaje Elizabeth Livingstone – niedowidzącą staruszkę, z którą nawiązuje nić porozumienia. Na prośbę starszej pani, Morgan rozpoczyna lekturę dziennika prowadzonego przed laty przez ojca Elizabeth. Tym samym wkraczamy na szlak głęboko skrywanych rodzinnych tajemnic. Szlak, na którym nie tylko Elizabeth, ale też Morgan odnajdzie cząstkę swojej tożsamości.

Zmiana narracji – prowadzonej zamiennie przez Morgan, Elizabeth i nieżyjącego od lat latarnika, który przemawia poprzez karty zapisanego dziennika – pozwala na poznanie całej historii z różnej perspektywy. Nadaje całości dynamiki.

Powieść skradnie serca fanom rodzinnych historii, zawiłych tajemnic, fabuły odwołującej się do autentycznych realiów konkretnych miejsc i społeczności.

Dajcie się poprowadzić światłu latarni morskiej…

Zapraszam na cały wpis wraz z zanotowanymi cytatami na blogu:

Jean E. Pendziwol – Córki latarnika

• 2018