K-POP Style

Jaguar
2019-02-13
2019-02-13
Małgorzata Kaczarowska

CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2022/01/przyzwoita-k-pop-style.html
K-pop style okazało się dużo lepszą książką niż się spodziewałam, dużo! To książka z pomysłem - przedstawionym w tytule. Znajdziemy w niej zdjęcia (całkiem dużo zdjęć, bardzo dużo zdjęć) i opisy strojów inspirowane tak ogólnymi k-popowymi hasłami, jak i konkretnymi piosenkami i estetykami, które się z nimi kojarzą. Jest w niej wstęp o powiązaniach mody z k-popem. Nic nadzwyczajnego, ale i nic kontrowersyjnego, źle przedstawionego. Mam wrażenie, że całe pisanie o k-popie jest zagrożone czymś, co można nazwać "drukowaniem internetu". Nie jest to szczególnie odkrywcza książka, ale to, ile razy czytałam nieodkrywcze stwierdzenia napisane w obraźliwy i ignorancki sposób, sprawia, że gdy teksty są przyzwoite - jestem zadowolona.

Autorka próbowała uchwycić w tej pozycji kwintesencję stylu związanego z k-popem, ale słaba treść oraz oparcie się na zdjęciach model bez przykładu pierwowzoru ma słaby wydźwięk. Książka ta nie trafia w mój gust, posiada sporo pustych miejsc, gdzie można było dołożyć treści lub zdjęć, ale zabrakło pomysłu. To jeden z tych koszmarków, które nigdy nie powinny nigdy zostać wydane, bo nie wnoszą nic sobą. Czytałam bardziej treściwe artykuły niż ta książka. Nie polecam.

Bardzo ciekawa książeczka dla miłośników kpopu i Korei ogólnie. Czytając ją miałam jednak wrażenie, że czytam gazetę, a nie książkę :) przez ilość "wywiadów".

Recenzja pierwotnie opublikowana na Polish ARMY Amino
(https://aminoapps.com/c/polish-army/page/blog/k-pop-style-recenzja-ksiazki/B2JD_bgswuzlDlrJgl0K1xMYXq7aw81kWz)

Książka, którą napisała Dianne Pineda-Kim, zwraca uwagę już kiedy weźmiemy ją do ręki. Nie przypomina "typowej książki". Jak słusznie zauważyła moja koleżanka, jest bardziej jak "fashion and lifestyle magazine"; wygląda jak czasopismo i to bardzo dobrze koresponduje z treścią.
Wewnątrz znajdziemy mnóstwo zdjęć o dobrej jakości, które ilustrują omawiane przykłady. Rozdziały zawierają m.in. zdjęcia ze stylizacjami inspirowanymi k-popowymi MV, zdjęcia fanów k-popu i mody koreańskiej, trendy w makijażu i pielęgnacji skóry, wprowadzenie i opis, jak k-pop wpływa na świat mody.

Przy czytaniu uwaga bez dwóch zdań skupia się na zdjęciach. Treść oczywiście występuje, przykłady są opisane i skomentowane. Nie zawsze są odkrywcze, przynajmniej jeśli ktoś interesuje się stylem, makijażem albo pielęgnacją skóry w stylu koreańskim. Wymienione są raczej podstawy, które pewnie większość z nas zna.

Plusem jest to, że możecie sprawdzić, kto brał udział w poszczególnych sesjach. Każdy rozdział, w którym pojawiają się zdjęcia z sesji, poprzedzony jest krótkim wstępem oraz notką, kto wykonywał zdjęcia, kto pozował, a czasami nawet imię i nazwisko asystenta stylisty! Większość wymienionych osób podała swoje instagramy.
Jeśli chodzi o źródła, autorka dodała cały dział o takiej nazwie. Znajdziemy tam linki do artykułów, z których korzystała.

Podejrzewam, że niektórzy mogłoby poczuć się zawiedzeni, ponieważ w tej książce nie znajdziecie żadnych zdjęć idoli. Są przywoływani gdy omawiane są stylizacje nimi inspirowane lub w wypowiedziach fanów. Nie ma tu jednak zdjęć samych gwiazd, są za to krótkie fragmenty, które mówią o tych artystach i ich podejściu do mody, bądź cechach charakterystycznych ich stylu.
Nie wiem jak dla innych czytelników, dla mnie jednak nie była to książka odkrywcza. Większość omawianych rzeczy już po prostu znałam, inne zaś nie do końca mnie interesowały. Myślę jednak, że jeśli ktoś lubi takie klimaty, odnajdzie się w tej publikacji znacznie lepiej niż ja.

Zwracając się jeszcze ku estetycznej stronie tej książki, trzeba powiedzieć, że wszystko składa się tu w jedną całość. A mamy tu dość niestandardowy format, papier o bardzo dobrej jakości, zdjęcia, dwułamowy układ i bezszeryfowy krój pisma. Projekt jest jasny i klarowny, podkreśla najważniejsze elementy nie przytłaczając ich. Jedynym minusem, który moim zdaniem bardzo gryzie się z resztą, jest pomysł na strony oddzielające rozdziały. Multum czarnych plamek i czerwone obramowanie tekstu pozostają dla mnie całkowicie niezrozumiałe.
Gdyby ktoś chciał zobaczyć wnętrze tej książki, znalazłam stronę na której pokazano kilka stron z angielskiej wersji. Projekt w polskiej wersji jest dokładnie ten sam. Link --> https://www.simonandschuster.com/books/K-Pop-Style/Dianne-Pineda-Kim/9781631584046
By je zobaczyć należy kliknąć "Look", w komputerze jest to ikonka po lewej stronie okładki.

Na zakończenie postanowiłam mniej więcej wypunktować plusy i minusy tej publikacji:
+ wygląd koresponduje z treścią,
+ bardzo dobre zdjęcia,
+ estetyczne i staranne wykonanie,
+ źródła,

- właściwie mało odkrywcze,
- widać zapychacze i dużo pustej przestrzeni (np w opisach makijażu lub kosmetyków zapełniona zostaje może 1/3 dostępnego miejsca),
- inspiracje Idolami bez pokazania samych Idoli.

Nie wiem, czy mogę polecić tę książkę. To jak zawsze zależy od tego, czego szukamy i oczekujemy od publikacji. Nie powiem jednak, że ta książka jest zła (a przynajmniej nie aż tak, jak recenzowana przeze mnie poprzednio "Droga na Szczyt"). Nie zawiera szczególnych błędów, jest krótka i przyjemna dla oka. Niestety nie wyczerpuje tematu, raczej tylko go sygnalizuje. Trochę szkoda, że jej potencjał nie został w pełni wykorzystany.

Recenzja pierwotnie opublikowana na Polish ARMY Amino

#licencjat
jest wydana absolutnie paskudnie. wiele drzewek przypłaciło życiem za strony z tekstem w rozmiarze 25 i dwoma meleńskimi zdjęciami na a4. ehhhhhh. a już nie wspomnę o tym jaki cringe wzbudzają we mnie nazwy ficików inspirowanych kpopem..... no ale, dzięki za bibliografię < 2+1

#licencjat

Co właściwie zawiera? Zainteresowani tematem mają szansę przejrzeć kilka inspiracji, pochodzących z działalności największych gwiazd tego gatunku muzycznego, dowiedzieć się paru ciekawostek na ich temat, przeczytać o ludziach, który zmienili swoje życie i swój styl właśnie dzięki k-popowi. Dodatkowo dowiedzą się, skąd i kiedy tak naprawdę rozpoczęła się fascynacja Koreą Południową i jej kulturą. Autorka wywnioskowała też, jak ten gatunek może przewojować rynek w przyszłości oraz zastanawiała się, jak całość będzie się zmieniać, by cały czas zaskakiwać i nie nudzić.
„Lagerfeld zauważył, że mieszkańcy tego miasta [Seulu] «żyją przede wszystkim teraźniejszością» i pozostają w czołówce światowych trendów. «Wystarczy spojrzeć na tutejsze ulice, pełne młodości i radości życia» - powiedział.”
Będąc już kilkuletnią fanką, znalazłam tam całkowite nowości, o których nie wiedziałam do tej pory. Przed przeczytaniem tej książki nie zdawałam sobie do końca sprawy z tego, na jak wielką skalę rozprzestrzenił się ten gatunek muzyki oraz sposób bycia. Przykładowe osoby z różnych miejsc świata poruszyły mnie tym, jak coś tak niepozornego jak muzyka pokierowało tym, jacy są teraz.
To książka zdecydowanie dla nowych, jak i stałych bywalców w tym gatunku muzycznym. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy czytaniu odczuwałam ogromne zainteresowanie, a przy tym dobrze się bawiłam, szczególnie gdy kojarzyłam fakty (obserwatorzy mojego Instagrama mogli to zauważyć na instastories). Jako fanka, mogę szczerze polecić książkę, gdyż miło trzymać ją na półce i wracać w razie potrzeby, by przy niej odpocząć, zaspokoić ciekawość lub przypomnieć sobie pewne rzeczy, a nawet dowiedzieć się czegoś nowego. Przede wszystkim jest tu istotne, że jest świeża i aktualna (na tyle, że sama się zdziwiłam),więc nie ma problemu z otrzymaniem błędnych informacji.
Po całość recenzji zapraszam na bloga http://ksiazkowewino.blogspot.com ! :)

• Moda
  • 03. Posiadam