Sauna umarłych

Słucha się tego jak strasznej historii opowiadanej nad ogniskiem. Ciekawie było też poznać finlandzką tradycję, o której nie miałam pojęcia.

Całkiem przyzwoite opowiadanie. Właściwie można powiedzieć, że „Sauna umarłych” to slasher, którego akcja dzieje się podczas obozowania w lesie przy ognisku. Ocenę wyżej podnosi informacja na temat fińskich zwyczajów. Nigdy wcześniej nie słyszałem o święcie Kekri, a ponieważ kraje nordyckie są w kręgu moich zainteresowań, więc fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego o jednym z nich. Historia, choć krótka jest dobrze skonstruowana. Od razu widać, że Marko Hautala nie jest debiutantem i niejedno już w swoim życiu napisał. Na pewno ten krótki audiobook będzie niezłą ciekawostką dla osób interesujących się Finlandią oraz ogólnie krajami nordyckimi.

Opowiadanie grozy, ale niezbyt straszne. Motyw dobry, ale mimo krwawej treści, brak prawdziwego dreszczyku niepokoju i lęku. Ten, moim zdaniem, lepiej zbudować nastrojem utworu, pełnym niedopowiedzeń i strachu, niż mnóstwem krwi i trupów. Utwór krótki, odsłuchałam (niestety lektor też nie potrafił oddać odpowiedniego klimatu, być może interpretacja np. p. Gosztyły, poprawiłaby odbiór) i myślę, że nie pozostanie długo w mojej pamięci.

• Audiobooki
  • Horror i literatura grozy
  • ABook
  • 2023/02
  • Groza

Dodaj cytat z książki Sauna umarłych