Stulecie chirurgów

Okładka książki Stulecie chirurgów Jürgen Thorwald
Okładka książki Stulecie chirurgów
Jürgen Thorwald Wydawnictwo: Znak Cykl: Stulecie chirurgów (tom 1) reportaż
reportaż
Stulecie chirurgów (tom 1)
Das Jahrhundert der Chirurgen
Znak
2008-01-01
2008-01-01
Karol Bunsch
Karol Bunsch anestezjologia chirurgia anesteza medycyna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

78,6/100%

78,6/100%

2066
2004

Książka „Stulecie chirurgów” Jürgena Thorwald zabiera nas do fascynującej historii rozwoju chirurgii.
Ostatnio pokochałam takie tematy, ponieważ zmieniły bardzo dużo w życiu nie tylko lekarzy, ale ludzi korzystających z zabiegów chirurgicznych. To historia od znieczulania alkoholem do narkozy, od umierania w gorączce do normalności.
Słuchałam audiobooka z zaciekawieniem, ponieważ autor to mistrz w swoim fachu. To nie jest pierwsza książka tego autora po jaką sięgnęłam i z pewnością nie ostatnia.
Gorąco polecam.

Słuchałam audiobooka z zaciekawieniem,...

Nie wiem czy to moja wina czy wina audiobooka czy to nie był dobry czas na taką formę reportażu ale słuchało mi się źle.
Niby przesłuchałam ale gdyby mnie ktoś zapytał co było w konkretnym rozdziale albo jak z grubsza wyglądała historia operacji czegoś tam, to bym nie wiedziała. Czytałam wcześniej książkę autora o ginekologii i pamiętam, że mi się podobała. Tutaj jakoś zabrakło tego zainteresowania z mojej strony albo temat mi nie podszedł. Nie wiem, szkoda trochę.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Interesująca. Wzruszyła mnie historia Zuzanny.
Wiedza historyczna podana w nienudnej formie.

Interesująca. Wzruszyła mnie historia Zuzanny.
Wiedza historyczna podana w nienudnej formie.

Świetna książka.
Ogrom wiedzy i ciekawostek w przystępnej, fabularyzowanej formie.

Świetna książka.
Ogrom wiedzy i ciekawostek w przystępnej, fabularyzowanej formie.

Bardzo dobra książka. Opisy, biografia, prawdziwe historie które wstrząsają i sprawiają że człowiek teraz bardziej docenia dzisiejsze możliwości medycyny.

Fascynująca opowieść o rozwoju chirurgii i jej najważniejszych przełomach. Świetnie napisana trzyma w napięciu niemal od początku do końca. Niesamowite jak wielki postęp dokonał się w medycynie i z jakimi uprzedzeniami musieli mierzyć się pionierzy tej dziedziny. Polecam!

"Stulecie chirurgów to klasyka gatunku i opus magnum Jürgena Thorwalda. Książka ta to swoisty wzorzec, do którego porównywane są publikacje innych pisarzy przybliżające czytelnikom historie medycyny. To opowieść o odwadze i determinacji lekarzy, którzy zmienili oblicze medycyny, nie bojąc się przeciwstawić wszystkim tym, którzy wierzyli iż ból, wysoka śmiertelność i cierpienie pacjentów poddawanych medycznym zabiegom są nieodłącznym elementem procesu leczenia.

Zabiegi chirurgiczne, gdzie standardowym sposobem znieczulenia pacjenta było podanie mu szklanki gorzałki były normą przez długie lata. Tak samo za normę uznawano fakt iż tylko nieliczni przeżywają te swoiste tortury. Większość umierała w męczarniach trawiona wysoką gorączką.
Wszyscy Ci, którzy starali się ulżyć pacjentom szukając sposobów na to by sala chirurgiczna nie kojarzyła się z rzeźnią byli wystawiani na surową ocenę kolegów po fachu wierzących w swoja nieomylność i przekonanych, że w tej materii nie da się nic zrobić.
Ci nieliczny, którzy próbowali, eksperymentowali, zadawali pytania i przez lata szukali na nie cierpliwie odpowiedzi byli narażeni na kpiny i ostracyzm środowiska. Często umierali w zapomnieniu, a należna im chwała spływała na nich po śmierci. Dziś, gdy anestezja, antyseptyka czy najbardziej skomplikowane operacje są normą trudno nam wyobrazić sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu chirurgia wyglądała tak, jak opisuje to Jürgen Thorwald.

Zbeletryzowana forma tej opowieści, ukazującej przełomowe odkrycia chirurgii której bohaterem jest młody lekarz, przedstawiony tu jako dziadek autora, sprawia iż czyta się ją jak wciągającą powieść pełną zwrotów akcji i niesamowitych historii lekarzy i ich pacjentów. Zaglądamy na sale operacyjne przypominające scenę w teatrze, do szpitali wyglądających bardziej jak przytułki dla ubogich, gdzie brud wydzierał by obserwować sukcesy i porażki tych, którzy mieli odwagę rzucić wyzwanie temu co wydawało się niezmienne.
To fascynująca opowieść, której autor poświęcił mnóstwo czasu i badań, co widać w każdym rozdziale. Polecam!

Swietna ksiazka, opisy owczesnych operacji sa przerazajace. Po jej lekturze bardzo doceniam dzisiejsza medycyne i bardzo sie ciesze, ze urodzilam sie tak pozno.
Polecam.

Polecam.

Wciąga jak bagno, świetnie napisana, czasami nawet zbyt obrazowo nie jest to książka dla ludzi o słabych nerwach, niektóre opisy są lekko mówiąc, brutalne.

Warto.

Warto.