Dziecko z mgły

literatura piękna
Filia
2019-02-27
2019-02-27
literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy tajemnica utrata pamięci

Im dalej tym bardziej wszystko było dość przewidywalne...

Im dalej tym bardziej wszystko było dość przewidywalne...

Mega rozczarowanie! Po takiej wysokiej ocenie i pozytywnych komentarzach jestem bardzo zawiedziona książką. Opis, okładka, początek książki bardzo zachęcająca, ale im dalej tym gorzej. Ledwo dobrnęłam do końca, czytając już pobieżnie, bo bardzo się wymęczyłam. Głowna bohaterka będąca terapeutką, zachowuje się i myśli jak nastolatka. W książce za dużo psychologicznych opisów jakby to był przynajmniej poradnik. Fabuła mogłaby uratować książkę, gdyby nie tak proste, przewidywalne akcje i dziwne zbiegi okoliczności.

Wątek dość dziwny, ale ciekawy. Z zainteresowaniem zagłębiałam się w kolejne karty książki.
Nietuzinkowa pozycja. Uważam, że warto przeczytać.

Nietuzinkowa pozycja. Uważam, że warto przeczytać.

Czy losy głównej bohaterki i dziecka, które przypadkowo trafia pod jej opiekę, mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Alicja – główna bohaterka powieści to szczęśliwa i spełniona singielka, która wiedzie spokojne i uporządkowane życie. Niespodziewanie ten ład i spokój burzy pojawienie się małej dziewczynki, która wywraca jej życie do góry nogami i przypomina o przeszłości. Mała Mia to dziecko, którego pochodzenia i przeszłości nie zna nikt, a ciężar opieki nad nim spada właśnie na Alicję. Chociaż początkowo zamknięta w sobie i przestraszona dziewczynka nic nie mówi, szybko okazuje się, że nie jest zwyczajnym dzieckiem i skrywa wiele tajemnic. Zaskoczona Alicja początkowo chce jak najszybciej oddać dziewczynkę pod opiekę kogoś, kto powinien się nią zająć, ale odkrywa, że historia życia małej Mii, w którą wbrew sobie została wplątana, ma związek również z jej własną przeszłością.

Mia powoli się otwiera i zaczyna rozmawiać z Alicją o swoim dotychczasowym życiu, ale robi to w bardzo tajemniczy sposób. Kobieta, odkrywając kolejne karty z przeszłości dziecka, pozna również prawdę o sobie i swoim dzieciństwie. Z pomocą przyjaciela Bartka i ciotki Anieli, która się nią zajmowała, uświadomi sobie, że dawno temu ktoś częściowo pozbawił ją pamięci i wspomnień z dzieciństwa. Jej historia w pewnym sensie jest podobna do losów małej Mii.

Kiedy Alicja postanawia zaopiekować się dziewczynką i zapewnić jej prawdziwy kochający dom poznaje jeszcze więcej sekretów, w tym tajemnicę śmierci swoich rodziców. Chociaż kobieta nie jest w stanie do końca pojąć rzeczy, o których się dowiaduje, uświadamia sobie, że jej życie nigdy nie było spokojne i poukładane, a pełne tajemnic i niedomówień, z których nie do końca zdawała sobie sprawę. Przez całą akcję książki Alicja odkrywa kolejne sekrety Mii i własną przeszłość, by wreszcie zrozumieć, co tak naprawdę jest ważne i że prawdziwe szczęście miała cały czas na wyciągnięcie ręki.

Po odsłuchaniu powieści w formie audiobooka miałam mieszane uczucia. Historia była wciągająca i bardzo mi się podobała, z drugiej jednak strony w książce występowało wiele wątków, które w prawdziwym życiu nie mogłyby się zdarzyć. Akcja pędzi do przodu, a autorka długo trzyma czytelnika w niepewności i nie od razu pozwala poznać prawdziwą przeszłość Mii i Alicji. Mimo ciekawych wydarzeń, dobrze wykreowanych bohaterów i wciągającej akcji w całości czegoś mi zabrakło. Zakończenie nie wyjaśniło wszystkiego i mam wrażenie, że historia została niedokończona. Mimo to książka czyta się lekko i jest warta uwagi.

Fabuła okropna, logiczny ciąg zdarzeń - brak, język tragiczny (konglomerat niskich lotów potocznej polszczyzny i banalnych "niby literackich" zwrotów). Główna bohaterka o pięknym imieniu Alicja z zawodu terapeutka, zachowuje się jak 12 - 13 latka. Naiwna, żeby nie powiedzieć głupia, od samego początku grała mi na nerwach. Powieści nie skończyłam, nie dałam rady. Przed kilkoma dniami obejrzałam film Patryka Vegi "small World" o handlu dziećmi. W porównaniu do tworu Renaty Kosin to jak ideał do brudnego bagna.

Alicja to szczęśliwa i spełniona singielka. Wiedzie spokojne i poukładane życie, które zostaje niespodziewanie wywrócone do góry nogami, gdy pojawia się w nim dziewczynka o nieznanym nikomu pochodzeniu i przeszłości. W dodatku niebawem okazuje się, że Mia nie jest zwyczajnym dzieckiem, a jeszcze dziwniejszy jest powód, dla którego Alicja musi się nią zaopiekować. Wrazze swoim przyjacielem Bartkiem i ciotką Anielą odkrywa sekrety nie tylko małej Mii ale też własną przeszłość i to komplikuje jej życie jeszcze bardziej. Ciekawe czy powstanie drugi tom.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Z jednej strony chwytające za serce, a z drugiej trochę spłacona. Autorka trzyma czytelnika w niepewności i kręgu tajemnic przez niemal całą powieść. Całość oceniam jednak dobrze, książka godna polecenia.

Wciąga i czyta się całkiem nieźle ale wątek dziwny i jak dla mnie to trochę abstrakcyjny. Ja spodziewałam się jakiegoś ckliwego romansu a to w sumie bardziej thiller...dziwna ale mozna przeczytać:)

Świetna książka , czyta się ją przyjemnie i z ciekawością , bardzo chętnie sięgnę po kolejne książki tej autorki.

Alicja to ustatkowana, szczęśliwa singielka. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się mała Mia. Z początku dziewczynka jest zamknięta w sobie i prawie nic nie mówi, z czasem jednak otwiera się i zaczyna opowiadać tajemniczo o swoim dotychczasowym życiu. Alicja chcąc poznać przeszłość dziecka i jego korzenie odkryje prawdę o sobie i pozna tajemnicę śmierci swoich rodziców. Kobieta decyduje, że mała zostanie z nią na zawsze jednak wcześniej dowie się naprawdę okropnych i strasznych rzeczy, których sama nie jest w stanie pojąć. Wróci jej dawna miłość, która sporo namiesza w jej ułożonym życiu. Dzięki przyjacielowi Bartłomiejowi zrozumie, że to co najważniejsze ma tak naprawdę na wyciągniecie ręki mimo, że do tej pory nie zdawała sobie z tego sprawy.

Książka jest połączeniem obyczajówki z delikatnym thrillerem, trzyma w napięciu bo naprawdę ciekawiło mnie co dalej z Mią jednak w całości czegoś mi zabrakło. Do końca czekałam na efekt wow i niestety się nie doczekałam.

Dodaj cytat z książki Dziecko z mgły