Make It Stick: The Science of Successful Learning

Okładka książki Make It Stick: The Science of Successful Learning Peter C. Brown, Mark A. McDaniel, Henryk L. Roediger III
Okładka książki Make It Stick: The Science of Successful Learning
Peter C. BrownMark A. McDaniel Wydawnictwo: Belknap Press of Harvard University Press poradniki
poradniki
Make It Stick: The Science of Successful Learning
Belknap Press of Harvard University Press
2014-04-14
2014-04-14

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się Peter C. Brown, Mark A. McDaniel, Henryk L. Roediger III
Harvardzki por... Peter C. Brown, Mar...

W dobie coraz większej ilości informacji warto wiedzieć które narzędzia pozwolą efektywnie wykorzystać czas w procesie nauki, a więc w przetwarzanie tych informacji w wiedzę. Rzeczywistość zmienia się coraz szybciej, uczenie się stanowi uniwersalne remedium na ,,coraz szybszy'' upływ czasu. Stąd jest to pozycja obowiązkowa, autorzy rzetelnie przedstawili sprawdzone metody, a wszystko to zostało podparte badaniami naukowymi. Czego chcieć więcej?

Książka zawiera wiele przydatnych porad, a każdy rozdział posiada własne podsumowanie. Autorzy piszą w sposób zrozumiały, ale jednocześnie czuć i widać, że są przyzwyczajeni do formy rozprawy naukowej. Niemniej w sumie polecam

"Biblia" technik nauki, podparta mocnymi badaniami naukowymi. Dużym utrudnieniem jest natomiast składnia, Która miejscami odbiega znacznie od typowego formułowania zdań w języku polskim - nie jestem pewien, czy to wina przekładu, czy samych autorów. Niestety, nie jest to jedno z "pożądanych utrudnień", o których wspomina to dzieło. Warto natomiast przez te utrudnienia się przebić, gdyż duża ilość tez z tego utworu nie jest intuicyjna.

Jak dla mnie trochę zbyt dużo gawędy, ale merytoryka mimo wszystko była zachowana, a przypisy znajdują się na końcu strony a nie książki (za co z góry gwiazdka wyżej).
Ogólnie rzecz biorąc całość użytecznych informacji można by zawrzeć w jednej trzeciej objętości książki tj.max stu stronach, bo wszystko się wiele razy powtarza.
Z drugiej strony jest to ewidentnie działanie zamierzone, związane z ułatwieniem zapamiętania pewnych informacji.
Z pewnością książka ta jest dobrym punktem wyjściowym do rozpoczęcia nauki uczenia się że względu na lekki styl.

Z drugiej strony jest to ewidentnie...

Bardzo dużo przydatnych wskazówek i konkretnych odniesień do badań nad uczeniem się

Bardzo słaba książka. Przez pierwsze 7 rozdziałów mamy zbędne historyjki pt. kto co i jak zrobił. A poradnik powinien zawierać porady i sposoby, a nie opowieści. Kompletna strata czasu - od siebie polecam "nauczyc sie uczyc" s.leitner - bardziej kompetentna.

Książka pozwala na poznanie nowych sposobów na szybką i owocną naukę z tekstów pisanych. W książce poruszane są najważniejsza zagadnienia związane z byciem skutecznym w procesie przyswajania wiedzy. Przykłady przytoczone w pozycji umożliwiają na zastosowanie metod w praktyce. Co ciekawe mnemotechniki nie są główną proponowaną metodą dzięki czemu można je dużo szybciej zastosować.

Najlepsza książka o uczeniu się jaką czytałem.

Najlepsza książka o uczeniu się jaką czytałem.

Świetnie napisana książka. Oprócz nauki systemu uczenia się, wyjaśnia skąd człowiek potrafi sobie tak dużo wymyślić. Obala parę mitów, które ludzie powtarzają za sobą. Np. to, że wraz z wiekiem spadają nasze możliwości nauki.

Bardzo ważna dla każdego zaczynającego szukać efektywnych metod pracy na swoją wiedzą. Oczywiście długa , ale wszystko zawarte w książce jest ważne. Największą zaletą ogromny zbiór odnośników do prac naukowych i przebadanych teorii.

• Psychologia
  • Poradniki