Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia

Richard H. ThalerCass R. Sunstein Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nudge
2012-02-21
2004-02-24
Justyna Grzegorczyk
Zysk i S-ka
Poradniki zdrowie architektura wyboru
Nudge
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2012-02-21
Justyna Grzegorczyk
Poradniki zdrowie architektura wyboru

Lektura obowiązkowa dla rządzących, ale pouczająca też dla zwykłych zjadaczy chleba

Widać dużą chęć autora wytłumaczenia laikom, na czym polega libertariański paternalizm, jednak niektóre rozdziały mocno zniechęcają swoim ekonomicznym i nieciekawym opisem. Książka mogłaby by być spokojnie krótsza i bardziej zwarta. Na pewno można wynieść z niej ciekawe informacje.

Ciekawostki ekonomii behawioralnej warto znac, ale moralne przemyslenia i specyficzne przyklady amerykanskie nie pomagaja w odbiorze

Czyste lanie wody

Kiedyś usłyszałem zwięzłą definicję ekonomii autorstwa jakiegoś noblisty, który określił ją jako 'naukę o bodźcach'. Chyba coś w tym jest, szczególnie, że coraz więcej twardych faktów ilościowych pokazuje, iż nasze wybory dotyczące dowolnej aktywności społecznej (w szczególności decyzji ekonomicznych) są sterowalne zewnętrznymi impulsami. Co gorsza, ich brak nie oznacza...

Książka wg mnie wyraźnie dzieli się na dwie części.

Pierwsza jest całkiem dobra i wciągająca -- to wyjaśnienie czym jest wybór w życiu ludzi i jak można na niego wpływać, przy czym szukając sposobu, aby ten wpływ był prosty w realizacji. Jeden z przykładów (pasy zwalniające) jest po prostu fenomenalny i chylę czoła przed jego twórcą. Ta połowa jest utrzymana w duchu...

Książka zwraca uwagę na różne istotne kwestie związane z dokonywaniem wyborów. Można po zakończeniu lektury mieć kilka pożytecznych refleksji. Fajne jest to, że autorzy często stosują przykłady. Nie wszystkie do nas trafią, ponieważ są odniesienia do amerykańskiej rzeczywistości i mogą być dla wielu abstrakcyjne. Dla mnie pozycja jest zbyt często pisana "naukowo"...

Ciekawa pozycja. Można się dowiedzieć, że jest możliwe zachowanie wolności proponowanej przez Pana Mikke przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego rozsądku.

Nie jest to książka jedynie dla ludzi zainteresowanych ekonomią. Powinni ją przeczytać również wszelkiej maści projektanci i decydenci, od których zależy jak dany produkt czy usługa będą działać.

Czasami wieje nudą, bo...

Libertariański paterializm – straszna zbitka przeciwstawnych pojęć. Mają świadomość tego autorzy książki Impuls, czyli Richard Thaler i Cass Sunstain, którzy forsują tę ideę. Zresztą polskie tłumaczenie oryginalnego tytułu Nudge też nie jest zbyt fortunne. Impuls bywa raczej wewnętrzny, tymczasem autorom chodzi raczej o zwrócenie uwagi, lekkie szturchnięcie, żeby nakierować...

• Do kupienia
  • 2018