Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się

Okładka książki Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się
Peter C. BrownMark A. McDaniel Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX poradniki
poradniki
Instytut Wydawniczy PAX
2020-05-05
2014-04-14
9788321119755

Bardzo słaba książka. Przez pierwsze 7 rozdziałów mamy zbędne historyjki pt. kto co i jak zrobił. A poradnik powinien zawierać porady i sposoby, a nie opowieści. Kompletna strata czasu - od siebie polecam "nauczyc sie uczyc" s.leitner - bardziej kompetentna.

Książka pozwala na poznanie nowych sposobów na szybką i owocną naukę z tekstów pisanych. W książce poruszane są najważniejsza zagadnienia związane z byciem skutecznym w procesie przyswajania wiedzy. Przykłady przytoczone w pozycji umożliwiają na zastosowanie metod w praktyce. Co ciekawe mnemotechniki nie są główną proponowaną metodą dzięki czemu można je dużo szybciej zastosować.

Najlepsza książka o uczeniu się jaką czytałem.

Najlepsza książka o uczeniu się jaką czytałem.

Książka stanowi przegląd różnorodnych metod uczenia się ze wskazaniem najlepszych, najskuteczniejszych technik i podejść. Każdy uczeń, który nie zna mnemotechnik powinien ją przeczytać i stosować. Podobnie nauczyciele powinni stosować się do zasad uczenia, które przedstawiono w książce.

Obiektywnie rzecz biorąc książka trochę mnie rozczarowała. Jej treść przybrała kształt paraboli. Początkowo książka bardzo ciekawa, w środkowej części podobała mi się mniej i na koniec znowu stała się ciekawsza. Pomimo to oceniam ją wysoko.

Poszczególne rozdziaŁy łączą się ze sobą. W kolejnych częściach autorzy odwołują się do tego, co pisali wcześniej. Nadaje to spójności książce i pokazuje, jak wiele obszarów skutecznego uczenia się łączy się ze sobą.
Wskazując na liczne przykłady pochodzące zarówno z badań naukowych, jak i praktyki różnych osób potwierdzają skuteczność prezentowanych metod. W większości rozdziałów na zakończenie pojawia się część zatytułowana: Podsumowanie, czyli co z tego wynieść. Jest to kwintesencja treści całego rozdziału. Nie mając więc zbyt wiele czasu na zapoznanie się z treścią całej książki można przeczytać owe podsumowania. Pozwalają one stworzyć pewien podstawowy obraz analizowanego tematu.

Oczywiście polecam przeczytanie całej książki. Wiemy jednak, że nie zawsze jest czas, na przeczytanie wszystkiego, czego byśmy chcieli. Doskonałym podsumowaniem treści całej książki jest ostatni rozdział. Żeby zostało w głowie - taki jest jego tytuł. W zwięzły sposób przedstawiono tam zasady prezentowane w całej książce.

Uważam, że osoby, które chcą osiągać lepsze wyniki w nauce powinny sięgnąć po tę książkę. Nie chodzi tu wyłącznie o uczniów i studentów. Każdy kto zdobywa nową wiedzę powinien poznać zasady opisane w tej książce.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka posiada parę wskazówek. Wszystkie są wymienione w pierwszym rozdziale. Reszty rozdziałów nie warto czytać.

Bardzo ważna dla każdego zaczynającego szukać efektywnych metod pracy na swoją wiedzą. Oczywiście długa , ale wszystko zawarte w książce jest ważne. Największą zaletą ogromny zbiór odnośników do prac naukowych i przebadanych teorii.

Super książka każdy musi się z nią zapoznać

Super książka każdy musi się z nią zapoznać

Świetnie napisana książka. Oprócz nauki systemu uczenia się, wyjaśnia skąd człowiek potrafi sobie tak dużo wymyślić. Obala parę mitów, które ludzie powtarzają za sobą. Np. to, że wraz z wiekiem spadają nasze możliwości nauki.

Bardzo dużo przydatnych wskazówek i konkretnych odniesień do badań nad uczeniem się

Dodaj cytat z książki Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się