Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru

Okładka książki Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru Peter Whitewood
Okładka książki Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru
Peter Whitewood Wydawnictwo: Editio powieść historyczna
powieść historyczna
The Red Army and the Great Terror: Stalin's Purge of the Soviet Military (Modern War Studies)
Editio
2019-02-05
2019-02-05
Michał Lipa

Książka niby przedstawia obraz sytuacji, rożne opinie o temacie. Jednak czegoś tu nie ma, aby były to badania a nie opinie na podstawie jakiś pojedynczych faktów. A tu jest na podstawie detalu, ocenianie całości. A jeszcze, gdy ocenia się ten detal niewłaściwie? To wynik takich „badań” musi prowadzić na manowce, ale to nic złego, bo książkę się napisało łatwo, ,sprzedaje się i można uchodzić za specjalistę historyka. I takich książek pseudo-popularno-naukowych jest dużo. Przykładowo. Autor pisze, że Tuchaczewskiego nie aresztowano od razu, a jeśli mieli dowody zdrady, nawet sfałszowane, to powinni go natychmiast aresztować, a nie przenosić na inne mniej ważne stanowisko na obrzeżach imperium, więc nie mieli takich powodów – taki wniosek wysuwa autor. I niby tak można to ocenić, ale… czytałem o czystkach w NKWD i co tam było? Nie aresztowali tych, których chciał wymienić i zabić Stalin, a przenosili ich na inne stanowisko, nawet bardziej prestiżowe i dopiero po krótkim czasie aresztowano ich. Czemu? To było oczywiste. Nowy kandydat musiał przejąć NKWD i mianować „swoich” zastępców, czyli tych, których zaproponował Stalin. Gdy to już nastąpiło, to można było zwinąć poprzedniego szefa NKWD i jego ludzi. Czemu? Bo Stalin się bał, że po aresztowaniu szefa, reszta mogłaby zostać zbuntowana przeciw niemu i ruszyć na Stalina i go załatwić, przecież go pilnowali, chronili, trzymali w garści wszystkie ministerstwa i urzędy. A jeśliby jeszcze szef NKWD nie dał się aresztować, czy ci co po niego poszli zdradzili? To samo zrobił z Tuchaczewskim, pod nim była masa podporządkowanego wojska, a miał swoje wojska w centralnej części Rosji i swoich dowódców, a wiedzieli o czystkach, to mogli się ruszyć, by ich nie załatwili? Dalej to samo i takie same oceny, bez badań. No właśnie. A czy my możemy zbadać sprawę sami? Autor podaje nam dane? Autor nie podał danych, poza ogólnymi, ilu zginęło żołnierzy. Gdyby podał ilość, ich wiek, czy grupy wiekowe; jak to wyglądało w przekroju stopni i to w czasie czystki itd. Wtedy moglibyśmy mieć ogląd sytuacji, a tak to jej nie mamy. Mi wydaje się, piszę wydaje, bo nie wiem tego i nie udaję, że to zbadałem, ale czytając o armii Rosyjskiej przed wojną, wyczytałem że jej człon stanowili bojownicy rewolucji. Nadęci, głupawi, rządni władzy i przywilejów, ale nie fachowcy i najważniejsze, już dwadzieścia lat starsi. To ci wyżsi dowódcy byli kretynami, awansowanymi co kilka lat, ale w wieku już po pięćdziesiątce, a wyżsi stopniem po sześćdziesiątce i siedemdziesiątce, a tu wojska szykowano do ataku na Europę. Czemu Tuchaczewski? On chyba miał za dużo władzy i był konkurentem dla Stalina, i zapalnikiem dla czystek. Czyli tak samo, jak w czystkach w aparacie, które kończyły się czystkami w społeczeństwie, tak tu kończyły się na szeregowcach. Taka moja opinia, ale książki pisać nie będę, bo to nie są wyniki badań historycznych. Tak samo jak książka tego pana.

Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru. Peter Whitewood
Dziś bez żadnego wstępu, ponieważ wg.mnie przy takich książkach nie ma sensu czegoś pisać. Przechodzimy od razu do konkretów.

11 czerwca 1937 roku tajny sąd wojskowy nakazał wykonanie egzekucji na grupie najbardziej utalentowanych i doświadczonych oficerów Związku Radzieckiego, w tym Michaiła Tuchaczewskiego.
Wybór Tuchaczewskiego nie był przypadkowy.
17 lat wcześniej dyktator ZSSR był jego podwładnym na polu walki. A generał kwestionował kompetencje wojskowe Stalina. Tuchaczewski był wiceprzewodniczącym Rady Wojennej oraz zastępcą ludowego komisarza spraw wojennych i morskich, Klimienta Woroszyłowa. On też w 1920 roku poniósł klęskę w Bitwie Warszawskiej.
Od tego roku datowana jest skryte nienawiść Stalina do Tuchaczewskiego.
Generałowie oskarżeni zostali o udział w spisku i współpracę z nazistami w celu obalenia Stalina.
Czystka w wojsku była tylko początkiem terroru na niewyobrażalną skalę.
Ponad milion ludzi zostało uwięzionych w obozach pracy. A ponad 750 tyś straciło życie.
Tworząc swoje badania w kontekście stosunków cywilno-wojskowych sięgających Rewolucji 1917 roku, Whitewood pokazuje, że Stalin usankcjonował ten atak na Armię Czerwoną nie z pozycji pewności siebie i siły, ale z pozycji słabości i błędnego postrzegania.
Tutaj widzimy jak poglądy Stalina zostały zatrute przez zagraniczne oskarżenia jego tajnej policji, która widziała wszędzie szpiegów i zwolenników zmarłego cara. Od dawna wierzyli oni, że Armia Czerwona jest podatna na infiltrację przez zagraniczne agencję wywiadowcze zaangażowane w spisek przeciwko państwu Radzieckiemu.
Dlaczego radzieccy dowódcy ginęli z ręki rewolucji, za którą przelali krew w 1920 roku?
Pierwszym powodem była msciwość Stalina. Sowiecki dyktator, który za cara trafił na katorgę, a potem się ukrywał, był zwolennikiem całkowitego zerwania z czasami carskimi.
Był jednak jeszcze ważniejszy powód.
Stalin, który nie znał się na sprawach wojskowych, jako komisarz polityczny wielokrotnie dał się poznać z tchórzostwa i niekompetencji.
Oficerowie bardzo dobrze to pamiętali. A Stalin bał się, że ujawnienie takiej wiedzy, może stanowić skazę na jego wizerunku.
Dyktator nie przewidział jednak zgubnych dla siebie skutków takiej operacji. Dwa lata po czystce, Hitler zaatakował ZSSR i wówczas Armia Czerwona pozbawiona najlepszych dowódców poniosła klęskę za klęską.

Cóż mogę wam napisać.
Od zawsze uwielbiałam historię, więc jestem zadowolona z przeczytania tej książki.
Autor nawiązał do wszystkich ważnych kwestii związanych z wielką czystką.
Nie będę wam wciskać, że ta książka to Wielkie Woow, i że każdy musi ją przeczytać. No tak nie jest.
Natomiast powinien ją przeczytać każdy pasjonat historii, a tym bardziej ,,ZSRR"

Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru. Peter Whitewood

• Historyczne
  • Przeczytane 2020
  • 01. Epub+
  • R. II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Czystka Stalina w Armii Czerwonej. Początki wielkiego terroru