rozwiń zwiń

Arabski raj

Okładka książki Arabski raj
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 8) literatura piękna
literatura piękna
Arabska saga (tom 8)
Prószyński i S-ka
2019-04-23
2019-04-23

Wiem, że o każdej części pisze , że jest najgorsza, ale ta naprawde jest najgorsza ;)

Zdecydowanie ta saga powinna zakończyć się na maksymalnie 3 tomach

Zdecydowanie ta saga powinna zakończyć się na maksymalnie 3 tomach

Książka w porównaniu do poprzednich czesci najbardziej mi się ciągneła. Akcja rozwinela się dopiero przy końcówce.

Ciąg dalszy losów Doroty, Marysi i Darii.
Książkę czyta się lekko, chociaż nie brak w niej trudnych tematów. Na szczęście mniej jest tu drastycznych opisów działalności państwa islamskiego, jak to było w poprzednich częściach.
Polecam czytanie serii we właściwej kolejności, nawet jak mamy przerwę między poszczególnymi tomami, autorka często dość szczegółowo wraca do wczesniejszych wydarzeń.

Ciąg dalszy losów Doroty, Marysi i Darii.

Najgorsza z sagi. Męczyłam się, aby ja dokończyć. Kilka rozdziałów pominęłam zerkajac co w nich jest. Dużo polityki, mało akcji, roztargniona Marysia w Polsce i ten beznadziejny koniec... zakochany po uszy w Darin wyrządza jej taka krzywdę, nie rozumiem tego zakończenia .. żałuję, że straciłam czas na ta część. Teraz zastanawiam się czy sięgnąć po kolejną bo może jest też tak naciągana? Tak jakby autorka nie miała pomysłu na nią..

W kwestii Arabskiej Sagi p. Valko miałam (i nadal mam) zaległości. W ostatni weekend postanowiłam je nadrobić. Sięgnęłam po zalegający mi na półce od dłuższego czasu "Arabski raj"... Mam wrażenie, że zmarnowałam czas. Po sukcesie początkowych, naprawdę świetnych części zaczął się zjazd po równi pochyłej. Coraz grubsze tomy, a coraz mniej w nich treści. Niekończące się problemy sercowe Doroty, Marysi i Darii... Koszmar jakich mało. Kocha, nienawidzi, nienawidzi, kocha... Łzy, przeprosiny, rozstania i powroty... Dobry materiał na arabską telenowelę w stylu "Mody na sukces"... Momentami miałam wrażenie, że czytam poradnik dla początkującego ratownika medycznego tak szczegółowo autorka opisała wykłady Miriam studiującej w Polsce medycynę. Odnoszę wrażenie, że Tanya Valko już nie ma o czym pisać i kluczy ciągle wokół tego samego. Może pora "ze sceny zejść niepokonanym" i zakończyć już tę serię? Nie wiem czy przeczytam dwie pozostałe części "Arabskiego syna" i "Arabską wendettę"... Boję się, że niczym mnie już nie zaskoczą, a znowu zmarnuję czas. Wiem, że są gorący wielbiciele tej serii i szanuję to ale ja na razie podziękuję. Mam cichą nadzieję, że "Arabska wendetta", sądząc po tytule, to ostatnia część sagi..

Właśnie skończyłam czytać i jestem w szoku. Litry wylanych łez, bardzo wciągająca dalsza część fabuły rodziny Salimi.
Kolejna część zaskakuje w bardzo tragiczny a jednak szczęśliwy finał.

Kolejna część zaskakuje w bardzo tragiczny a jednak szczęśliwy finał.

Trochę jak w modzie na sukces. Przeczytałam z sentymentu do poprzednich.

Trochę jak w modzie na sukces. Przeczytałam z sentymentu do poprzednich.

"Rodziny, tak jak ojczyzny, się nie wybiera. Czasami bywa śmiertelnie toksyczna." (str.168)

Jest to już dziesiąty tom Orientalnej sagi. Trochę mniej mi się podobał, gdyż za dużo było polityki na Bliskim Wschodzie. Jak zwykle dużo okrucieństwa, zamachów, krwi i przemocy. Wracają starzy bohaterowie, którzy wikłają się w kłopoty, bo to ich specjalność, obok nich nowi, zarówno postacie autentyczne jak i zwykli ludzie. Akcja umieszczona została w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Libii, a także w Polsce. Autorka poprzez przeżycia książkowych bohaterów starała się przedstawić, to co ją samą spotkało po powrocie do ojczyzny po wieloletniej nieobecności. Zastanawia się też gdzie jest faktyczny raj.

Kolejna miłośna fascynacja Doroty nestorki rodu pod postacią saudyjskiego lekarza wywołuje falę wspomnień jej poprzednich, nieudanych związków. Teraz ma nadzieję (jak zresztą zawsze), że związek będzie udany i wreszcie zazna szczęścia po jej wcześniejszych uczuciowych katastrofach.
Między starszą córką a jej mężem niezbyt dobrze się układa po traumatycznych przejściach obojga, które zniszczyły ich psychicznie i fizycznie. Podczas wybuchu bomby jest świadkiem jak konserwatywny wahabita nie pozwala udzielić pomocy trafionej odłamkiem żonie doprowadzając do jej śmierci. To wydarzenie pomogło jej podjąć decyzję o kontynuowaniu studiów medycznych w Polsce. Udaje się do swojej ojczyzny, którą początkowo jest oczarowana, jednak zderzenie z rzeczywistością stawia ją do pionu, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie,zakupy czy usługi. Podoba jej się wolność i swoboda, lecz z czasem tęskni za rodziną. Na własnej skórze przekonuje się, że załatwienie najprostszej rzeczy jest niemożliwe, lub wymaga dużej zręczności. Ją przynajmniej nie ograniczają pieniądze. Dostrzega jak wielka jest przepaść miedzy Europą a Bliskim Wschodem. Smutna polska rzeczywistość i znieczulica ją szokują. Po ciężkiej pracy uzyskuje licencjat z ratownictwa medycznego i rozpoczyna praktykę.

Nawet w Polsce wyznawcy szariatu realizują swoje prawa, niszcząc szczęśliwą arabską rodzinę mieszkającą w Polsce od lat, deportując ją do znienawidzonej ojczyzny z powodu fałszywego donosu. W imię średniowiecznych zasad religijnych skazuje się ludzi za coś co w nowoczesnym świecie nie jest nawet przewinieniem.

Młodsza córka tkwi w toksycznym związku z psychopatycznym dżihadystą, w którym nie jest szczęśliwa, coraz bardziej nienawidzi swojego męża, lecz jest mu posłuszna, bo zdaje sobie sprawę, że konsekwencją jej nieposłuszeństwa będzie śmierć. Przejęła jego mordercze geny. Stała się bezwzględna, rodzina nie liczyła się dla niej mimo pełnego z jej strony poświęcenia okupionego bólem, poniżeniem i wszystkim co najgorsze. Ich wyjazd do Libii zmienia ją, pokornieje. Jest zachwycona krajem, wydawałoby się, że odnalazła swoje miejsce na ziemi. Tam też spotyka życzliwych jej ludzi, odnajduje przyjaźń, która wyzwala na powrót jej dawną pogodną osobowość. Jej mąż ma nowe zadanie, zdobycie po trupach fotelu prezydenta opanowanie Libii i stworzenie w nim społeczeństwa na wzór kalifatu.

Dużo miejsca Autorka poświęciła Libii zniszczonej rewolucją i wojna domową, która powoli próbuje stanąć na nogi, lecz nadal pozostaje państwem bezprawia i terroru. Stała się doskonałą kryjówką dla uciekinierów Państwa Islamskiego, którzy jednoczą się i próbują opanować kraj.

"Arabski raj" to kolejna część Arabskiej Sagi Tanyi Valko. Znów zostajemy wciągnięci w pokręcony świat sióstr Marysi i Darii, które próbują odnaleźć się w arabskim świecie. Książka dzieli się jakby na dwie części - jedna pisana jest z perspektywy Marii, a druga ze strony Darii.

Pierwsza z nich po trudnych przeżyciach z ostatniego tomu, po zniewoleniu, po przykrych przygodach w Syrii, które ją spotkały podczas poszukiwań siostry, wróciła do swojego domu wraz z mężem i dziećmi. Wydawać by się mogło, że wreszcie pogodziła się z utratą Darii i będzie wiodła teraz spokojne i szczęśliwe życie. Nic bardziej mylnego! Ta kobieta nie potrafi usiedzieć na miejscu i cieszyć się z tego co ma, że jest cała i zdrowa. Że żyje!!! Przyznam, że ona już bardzo mocno mnie irytuje (zresztą jak prawie każdy bohater tej serii). Maria postanawia pojechać do Polski, zrobić studia z ratownictwa medycznego i wrócić, aby jako kobieta pracować w saudyjskiej służbie zdrowia. Cel szlachetny, ale już wyobrażam sobie konsekwencje tej decyzji.
Daria z kolei w dalszym ciągu pozostaje "pod opieką" swojego męża dżihadysty. Razem z nim wyjeżdża do Libii, gdzie Jasem planuje polityczną walkę o fotel prezydencki tego kraju. Przyznam, że ta część w ogóle mi się nie podobała, bo praktycznie wszystko kręciło się wokół skomplikowanej polityki tego kraju, którą ciężko jest zrozumieć przez te wszystkie dziwaczne nazwiska i to, że historia mieszała się literacką fikcją.

Pomimo tego, że tę książkę naprawdę szybko się czytało, to miałam z nią problem. Musiałam zrobić sobie przerwę w połowie, bo naprawdę nie wiedziałam już o co w tym wszystkim chodzi. W tej części pojawiła się masa nowych bohaterów, każdy inny, każdy związany z polityką, do każdego autorka zafundowała opis - co, kto, po co i dlaczego. Uważam, że czasami niektóre opisy są zbędne, bo mogą sprawiać, że czytelnik naprawdę będzie miał problem ze zrozumieniem treści. I pomimo tego, że pod koniec tego tomu wszystko mniej więcej zaczęło mi się układać, to i tak nie mam pewności czy wszystko dobrze zrozumiałam. Może to być też moja wina, mojej ignorancji, bo polityka zupełnie mnie nie interesuje i kiedy o niej słyszę, to automatycznie się wycofuję.

Naszła mnie taka refleksja, że tęsknię za pierwszymi tomami. Na początku autorka przedstawiała arabski świat. Wiadomo, że skupiała się bardziej na tym co złe, aby zaciekawić czytelnika, ale odnoszę wrażenie, że na początku było więcej radosnych momentów. Więcej arabskiej kultury, obrzędów, więcej uśmiechu, koloru. Teraz czytając tę serię mam wrażenie, że morderstwo goni morderstwo, gwałt goni gwałt, wszędzie terroryści, wszędzie zbrodnie honorowe, więzienia, porwania... Trochę to smutne, bo pokochałam te książki właśnie ze względu na to, że arabski świat jest taki inny, barwny. A teraz mamy do czynienia ze wszystkim co złe.

Mam nadzieję, że kolejne tomy idą w nieco innym kierunku. Bardzo bym tego chciała. Sięganie po kolejne części przychodzi mi z coraz większą trudnością, nie ma się co dziwić, że miesiącami leżą na półce, a ja nie mam ochoty po nie sięgnąć, bo z góry wiem, co się w niej znajdzie - znów przemoc, zbrodnie i kolejne "genialne" pomysły głównych bohaterek.

Co raz bzdurniejsza fabuła.

Co raz bzdurniejsza fabuła.

Tanya Valko Arabski raj Zobacz więcej
Tanya Valko Arabski raj Zobacz więcej