Arabski raj

Okładka książki Arabski raj Tanya Valko
Okładka książki Arabski raj
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 8) literatura piękna
Arabska saga (tom 8)
Prószyński i S-ka
2019-04-23
2019-04-23

Pierwsza część książki to faktycznie szybka (albo i nie?) powtórka poprzednich książek sagi. W tym tomie autorka postawiła przede wszystkim na wątek polityczny - czyli przejęcie władzy nad Libią przez Jassema. Nie porwała mnie ta fabuła, ale muszę przyznać, że w tej części autorka nie skakała tak po postaciach jak w ostatnich dwóch książkach. Dobrze rozbudowane wątki Marysi, Doroty i Darii - dało się skupić na tych historiach. Aczkolwiek mam nadzieję, że wątek Darii i Jasema zostanie już raz zawsze zamknięty, Tęsknie za fabułą z pierwszych tomów, choć wiem, że kolejne miłości autorek mogłyby być nudne.
Moja ocena to 6/10

Bardzo spodobała mi się saga arabska i historia Doroty,Marysi i Darii w krajach bliskiego wschodu,gdzie do tej pory jest niebezpiecznie,ale niestety tą częścią nie jestem zachwycona.
Dużo opisu wojny ,z minimalnym związkiem z bohaterkami nudziły mnie i nie raz chciałam ją odłożyć.
Autorka wraca do poprzednich części i sporo czasu zajmuje powtórzenie tego co było ,co nie jest potrzebne jeśli czyta się sagę od początku ,a nie od środka.
Mimo wszystko przebrnęłam ,aby dowiedzieć się co dalej działo się z ulubionymi bohaterkami.

Najgorszy tom sagi jak do tej pory. Autorka przepisuje poprzednie części (po co?)do tego tomu. Celowości tego zabiegu nie rozumiem bo logiczne jest że jak sięgam po część 8 to nie potrzebuję przypominajki na 200 stron. W życiu Darii i Marysi też nie wiele się wydarzyło dopiero na koniec pojawia się jakaś akcja. Tom 8 to straszne wodolejstwo dla zrobienia kasy bo widocznie seria w swoim czasie dobrze się sprzedawała, mam nadzieję żejak wezmę się za lekturę tomu 9 to będzie tylko lepiej.

Książka trzyma poziom poprzednich serii, czyli niezbyt wysoki. Już na początku musimy przebrnąć przez milion retrospekcji. Żeby chociaż były one ciekawie napisane - ale nie, zamiast tego znów dostajemy żywcem skopiowane linijki tekstu z poprzednich części. Główni bohaterowie jak zwykle są idiotami, a wszystkie sympatyczniejsze postaci umierają lub dzieje im się jakaś inna krzywda. Przy komentowaniu którejś z poprzedniej części pisałam, że ta książka to taka arabska "Moda na sukces" z domieszką brutalności rodem z twórczości George'a R. R. Martina. W tej części na szczęście przesadnych opisów mordów, tortur, gwałtów i innych nieszczęść jest mniej, ale za to zdałam sobie sprawę z tego, że przy komentowaniu poprzednich części zapomniałam o skrytykowaniu zbędnych i naprawdę słabo opisanych scen seksu. Nie ważne czy ktoś akurat jest gwałcony, czy postaci uprawiają seks z miłości - wszystkie opisy są tak złe, że chyba nawet "50 twarzy Greya" zrobiło to lepiej. Mężczyźni zawsze "zaliczają raz za razem", a wszystkie postaci po stosunku walą spermą na kilometr (ej, pani Valko, to tak nie działa, wiesz?).
W tej części mamy też fragment dziejący się w Polsce. Jeśli pani Valko opisuje życie w arabskich krajach w taki sam sposób, jak opisała życie w Polsce, to wiarygodność całej serii spada na łeb na szyję. Najbardziej mnie rozśmieszył fragment z kupowaniem przez Miriam mebli. Biedna nigdzie nie mogła dostać żadnych mebli od ręki, na wszystko trzeba niby czekać! Trochę mebli w życiu kupowałam i wiem, jaka to bzdura totalna. Zgadza się jedynie to, że trzeba czekać z usługami wniesienia.
Mimo wszystko daję tej książce to nieszczęsne 2, a nie 1, bo jeszcze jakoś znoszę kolejne części i nie rzuciłam wszystkiego w pizdu. Ale naprawdę czytałoby się to lepiej, gdyby przynajmniej postaci były mniejszymi idiotami i nie pakowały się raz za razem w jakieś gówna.

Wiem, że o każdej części pisze , że jest najgorsza, ale ta naprawde jest najgorsza ;)

Zdecydowanie ta saga powinna zakończyć się na maksymalnie 3 tomach

Zdecydowanie ta saga powinna zakończyć się na maksymalnie 3 tomach

Książka w porównaniu do poprzednich czesci najbardziej mi się ciągneła. Akcja rozwinela się dopiero przy końcówce.

Ciąg dalszy losów Doroty, Marysi i Darii.
Książkę czyta się lekko, chociaż nie brak w niej trudnych tematów. Na szczęście mniej jest tu drastycznych opisów działalności państwa islamskiego, jak to było w poprzednich częściach.
Polecam czytanie serii we właściwej kolejności, nawet jak mamy przerwę między poszczególnymi tomami, autorka często dość szczegółowo wraca do wczesniejszych wydarzeń.

Ciąg dalszy losów Doroty, Marysi i Darii.

Najgorsza z sagi. Męczyłam się, aby ja dokończyć. Kilka rozdziałów pominęłam zerkajac co w nich jest. Dużo polityki, mało akcji, roztargniona Marysia w Polsce i ten beznadziejny koniec... zakochany po uszy w Darin wyrządza jej taka krzywdę, nie rozumiem tego zakończenia .. żałuję, że straciłam czas na ta część. Teraz zastanawiam się czy sięgnąć po kolejną bo może jest też tak naciągana? Tak jakby autorka nie miała pomysłu na nią..

W kwestii Arabskiej Sagi p. Valko miałam (i nadal mam) zaległości. W ostatni weekend postanowiłam je nadrobić. Sięgnęłam po zalegający mi na półce od dłuższego czasu "Arabski raj"... Mam wrażenie, że zmarnowałam czas. Po sukcesie początkowych, naprawdę świetnych części zaczął się zjazd po równi pochyłej. Coraz grubsze tomy, a coraz mniej w nich treści. Niekończące się problemy sercowe Doroty, Marysi i Darii... Koszmar jakich mało. Kocha, nienawidzi, nienawidzi, kocha... Łzy, przeprosiny, rozstania i powroty... Dobry materiał na arabską telenowelę w stylu "Mody na sukces"... Momentami miałam wrażenie, że czytam poradnik dla początkującego ratownika medycznego tak szczegółowo autorka opisała wykłady Miriam studiującej w Polsce medycynę. Odnoszę wrażenie, że Tanya Valko już nie ma o czym pisać i kluczy ciągle wokół tego samego. Może pora "ze sceny zejść niepokonanym" i zakończyć już tę serię? Nie wiem czy przeczytam dwie pozostałe części "Arabskiego syna" i "Arabską wendettę"... Boję się, że niczym mnie już nie zaskoczą, a znowu zmarnuję czas. Wiem, że są gorący wielbiciele tej serii i szanuję to ale ja na razie podziękuję. Mam cichą nadzieję, że "Arabska wendetta", sądząc po tytule, to ostatnia część sagi..

Właśnie skończyłam czytać i jestem w szoku. Litry wylanych łez, bardzo wciągająca dalsza część fabuły rodziny Salimi.
Kolejna część zaskakuje w bardzo tragiczny a jednak szczęśliwy finał.

Kolejna część zaskakuje w bardzo tragiczny a jednak szczęśliwy finał.

• Obyczajowe

Tanya Valko Arabski raj Zobacz więcej