ROZWIŃ ZWIŃ

Może pora z tym skończyć

Okładka książki Może pora z tym skończyć
Iain Reid Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
2018-04-12
Data 1. wydania:
2016-06-14
Bartosz Kurowski
debiut literacki literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo horror toksyczna miłość ekranizacja
Inne

Okładka książki Foe Iain Reid
Ocena 8,0
Foe Iain Reid

więcej Więcej

Chyba nigdy w życiu nie czytałam czegoś tak przedziwnego. Mimo, że przez większość książki nie dzieje się nic nadzwyczajnego, czułam niepokój i sama nie wiedziałam dlaczego. Końcówka zrobiła mi mętlik w głowie i musiałam poczytać interpretacje zdarzeń innych, żeby wyrobić własną.
Dziwne, ale zaskakująco bardzo dobre.

Ciary.

Książka dobra, budowanie napięcia na poziomie mistrzowskim- jesteśmy w połowie książki i wiemy, że stało się coś strasznego, ale sądzimy, że najlepsze jeszcze przed nami. Czytamy więc dalej. Zakończenie jest mocno rozczarowujące, za szybkie, zbyt powierzchownie wyjaśnione. Po tak wspaniale zapowiadającej się połowie książki, na zakończenie oczekiwałam czegoś więcej. Dla...

Nie zachwyciła mnie.

Pierwsze 100 stron były dla mnie męczące głównie przez ilość przemyśleń, które są prezentowane czytelnikowi. Przez to, że było ich dużo nie wywierały na mnie większego wrażenia, a wręcz irytowały.
Po przebrnięciu początku historia zaczęła mnie wciągać.

Książka ma niesamowicie specyficzny klimat. W pewnym momencie atmosfera się zagęszcza, a to co się...

Film zaintrygował mnie na tyle, że przeczytałam i książkę. Nie żałuję. Jest liryczna, jest zagadkowa, jest poruszająca. Nie ma tam porywającej fabuły, jest za to sporo filozofowania. Dla mnie na plus.

Ciekawy pomysł, ale zmarnowany potencjał. "Może pora z tym skończyć" jest jednocześnie przekombinowane i przewidywalne. A przy tym nudnawe. Historia trzyma w napięciu przez jakieś dziesięć stron. Nie pomaga jej także męczący styl pisania autora.

Ciężko mi ją ocenić. Dawno nie miałam w sobie takiego ładunku emocji po lekturze. Mimo przewidywalności zakończenia nie da się uciec od narastającego napięcia i niepokoju. Ta książka jest dla mnie jak głośna petarda wrzucona do mieszkania przez okno. Czy ją zapamiętam? Na długo. Czy chciałabym przeczytać jeszcz raz? Nie. Czy polecam? Zdecydowanie tak, chyba że szukasz...

3/4 książki jest lekko nudnawa, mało fabuły a dużo przemyśleń i retrospekcji. Końcówka jest intrygująca, to prawda, ale całość nie powala.

Zwroty, emocje, ciekawa wiwisekcja.

Ciężko było mi pozbierać myśli o tej lekturze. Z jednej strony historia, która zapowiadała się dość prosto, nieskomplikowanie - ot kobieta, która nie jest pewna czy związek w którym tkwi, to to, czego oczekuje od życia i wyprawa do przyszłych, potencjalnych teściów. Z drugiej strony to mroczna, pełna tajemnic i niedopowiedzeń opowieść z granicy snu i jawy.

Zakończenie...

• 2021