Pobrudzone Szminką

poezja
STROFA
2018-01-01
2018-01-01

...włóż mi swój smutek do pudełka...

Niedzielne popołudnie.
Sięgnąłem po kolejny (dziękuję, Iwonuś) tomik poezji Bianki Kunickiej - Chudzikowskiej.
I całkowicie odpłynąłem.

Nie chcę, nie potrafiłbym oceniać poszczególnych wierszy. Czułem się podczas czytania tak, jakbym stał pod strumieniem wody. Nie oceniam wtedy urody poszczególnych kropel, ale rozkoszuję się kąpielą.
Tutaj zachwycałem się urodą słowa.
Stałem się istotą z innego świata. Świata, który niby znam, ale który jakże różny jest od tego, co widzę na co dzień.
Bianka pisze o tym, co najprostsze.
O tęsknocie, o miłości, o śmierci, o nadziei, o marzeniach.
A pisze w sposób tak piękny, że czytając zapomina się o Bożym świecie.
Istnieją tylko te, poskładane w cudowny sposób litery.
Momentami moje myśli podążały w czasy licealne, gdy zachwycałem się Staffem, Asnykiem, Mickiewiczem, Słowackim.
Mam wrażenie, że Bianka ma w sobie te same pokłady ogromnej wrażliwości i potrafi przekuć tę wrażliwość w bajeczną, niekończącą się opowieść.

Przepięknie spędziłem wczorajsze popołudnie.

10/10

...więc jeśli coś mówisz przecedź to przez miłość.

...włóż mi swój smutek do pudełka...

Niedzielne popołudnie.
I całkowicie odpłynąłem.

Poznałam wiersze Bianki Kunickiej - Chudzikowskiej na Facebooku i regularnie śledzę jej poezję, którą zamieszcza. Dla mnie to nadzieja, że prawdziwa poezja nie umarła. Jasnorzewska - Pawlikowska, Poświatowska, Leśmian, Gałczyński, Szymborska, oni wszyscy są w jej wierszach. Dla mnie tomik wyjątkowy jak jej całe pisanie i niecierpliwie czekam na każdy kolejny. Nie tylko ja, bo z kim się nie podzielę tym odkryciem to każdy jest zachwycony. Anna S.

Tym razem odważyłam się na wystawienie "gwiazdkowej" oceny, choć nadal daleko mi do stania się koneserem poezji. Przyznam jednak, że czytając wiersze Pani Bianki coś mnie poruszyło, coś zagrało w moim sercu, w duszy. Może wynika to z faktu, że autorką jest kobieta, która inaczej niż płeć męska przelewa na papier swoją wrażliwość, emocje, uczucia.

Wiersze zawarte w tomiku dotykają wielu płaszczyzn codziennego życia, ludzkiej egzystencji, mówią o rzeczach nieobcych każdemu z nas - o miłości, rozstaniach, tęsknocie, marzeniach, o codziennym wspólnym życiu, ale też o odchodzeniu, przemijaniu czy śmierci. Ogromna kobieca intuicja autorki oraz wrażliwość słowa powodują, że wiersze trafiają wgłąb naszych zmysłów, budzą refleksję. Jakże czułe i wzruszające są między innymi wiersze "Wanilia i pieprz", "Czy", "Milczenie", ileż w nich uczucia i emocji.

Nie rozpisuję się zbytnio, bo nadal poezja jest dla mnie odkrywaniem, nowym tematem, ale tomik Bianki Kunickiej-Chudzikowskiej podobał mi się i nie żałuję poświęconego mu czasu.

Wiersze zawarte w tomiku...

Piękny zbiorek wierszy.Wspaniale opracowany.Autorka w sposób niezwykle sugestywny przedstawia życie ludzkie, oraz uczucia jakimi człowiek się kieruje.
Z kobiecą intuicją i swoją niezwykłą wrażliwością opisuje świat kobiecych pragnień, marzeń, nadziei i miłości.Piękne wiersze wzruszają wspaniałymi opisami uczuć, delikatnością oraz precyzją słowa. Zbiorek godny polecenia dla kobiet,ale nie tylko....Myślę,że każdy znajdzie coś dla siebie, w czym będzie mógł odnależć swoje własne przeżycia, odczucia, oraz emocje...Zyczę Państwu
wielu wzruszeń\

Poywająca, pełna namiętności kobieca poezja.
Ładnie wydana, zawiera spory zbiór wierszy.
Zdecydowanie godna polecenia.

Poywająca, pełna namiętności kobieca poezja.
Ładnie wydana, zawiera spory zbiór wierszy.
Zdecydowanie godna polecenia.

• Biblioteczka domowa - papier