Zestaw do kaligrafii

Sajkowski to poeta z dużym potencjałem. Wyróżnia się przede wszystkim naprawdę oryginalną konstrukcją wyobraźni oraz świeżym spojrzeniem, które pozwala dostrzegać mu rzeczy i zjawiska nieoczywiste. Sięgnęłam po jego tomik z zaciekawieniem, gdyż podobnie jak ja pracował w Chinach, gdzie przez trzy lata uczył dzieci angielskiego. Motywy „chińskie" pojawiają się dość często pojawiają wierszach z tomu "Zestaw do kaligrafii". Towarzyszy im zwykle filozoficzny namysł i pogłębiona refleksja nad ważnymi problemami społecznymi. Przyciągającym wzrok zabiegiem jest umieszczenie w tytułach wyrazów w języku mandaryńskim tuż obok polskiego tłumaczenia.

Niektóre z wierszy wynikają po prostu z gry znaczeniami wyrazów w obydwu językach (jak na przykład w wierszu "Mama" - "妈妈"):

Według chińskiej kaligrafii kobieta-koń, centaur,

duszony nie przez młodość, a przez chiński masaż. Pierwszego dnia

boli wszystko, potem już nic, absolutnie nic

i można całą sobą być państwem środka, równowagą

skutera, który przewozi jednocześnie siebie, zakupy i dziecko.

Sajkowski w sposób bardzo sprawny pisze o kwestiach społecznych, bez ostentacyjnego „zaangażowania", jednak potrafiąc uchwycić sedno problemu i w błyskotliwy sposób pokazać absurdy rzeczywistości (czy to polskiej, czy chińskiej). Przykładem może być wiersz „台风” – „Tajfun”:

Podobno mógłbym wpłynąć na uratowanie stu tysięcy syryjskich cywilów,

ale nie działa mi kod captcha w formularzu kontaktowym

Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niewątpliwie bardzo dużym atutem tego tomu jest globalna perspektywa, którą autor zawdzięcza otwartości umysłu i ciekawości świata, czego – niestety – brakuje bardzo wielu polskim autorom, wciąż piszącym swoje teksty w oparciu o kilka tych samych, przetwarzanych od dekad jedynie w nieznacznym stopniu, resentymentów.

Niestety, w tej beczce miodu znajdzie się również łyżka dziegciu. Sajkowski w swoich wierszach bywa nierówny. Niektóre z jego tekstów cechuje, niestety, zbyt duża deklaratywność. Powtarzana w kilku wierszach fraza"W Chinach wierzymy w kulturę "My" wybrzmiewa niepotrzebnie w sposób nazbyt oczywisty. W kilku fragmentach Sajkowski również nazbyt przegaduje bardzo ciekawe koncepty, czym odbiera im siłę poetyckiego oddziaływania. Pech chciał, że dzieje się tak również w przypadku wierszy zamieszczonych w kluczowych miejscach w książce – doskonałym przykładem może być tutaj wiersz "手" czyli "Ręka", który kończy bardzo nijaka pointa:

Nie wytłumaczę ci tego.

To jest kwestia języka.

Te slogany są głębsze niż myślisz.

Te slogany sięgają głębiej niż myślisz

Zdecydowanie wolałabym, by wiersz sam w sobie oddziaływał na tyle, by autor nie musiał mnie o tym zapewniać. Mimo kilku słabszych wierszy Zestaw do kaligrafii to tomik pełen bardzo udanych tekstów i ciekawych konceptów, któremu warto dać szansę.

Konkretna pozycja książkowa. Autor porusza wiele problemów, które się nawarstwiają w jedno, jest jednocześnie wszystko podszyte groteską. Sprawne językowo, konstrukt wierszy jest zachowany; utwory są rozbudowane, lecz nie przegadane. I przede wszystkim, język wierszy jest uniwersalny i otwarty, autor robi furtkę dla czytelnika, by mógł w te treści wejść i się skonfrontować.

Będę z pewnością wracać do tych wierszy.

Te wiersze są po prostu ciekawe. Napisane, jak mniemam, w podróży do Chin, i to nie na wycieczce z Orbisu. Warto je przeczytać, choćby dlatego. I też dlatego, żeby wiedzieć, że świat poezji nie zatrzymał się Miłoszu, Herbercie, czy Różewiczu, że trwa i ma się bardzo dobrze, i że taką dykcją będziemy teraz obcować częściej. Poezja na wskroś współczesna.

中国 państwo środka

Mały sklep w państwie środka Europy,
widać napis: Obywatele Ukrainy poddani są
dodatkowej kontroli. To dla nich szansa,
aby lepiej nauczyć się polskiego, mówić bez akcentu,
wtopić się w tłum. Też mieszkam w Państwie Środka,

chińscy studenci wpatrują się we mnie
jak w półboga. Ich znajomi
nie wiedzą, że jestem nauczycielem,
na mój widok rechoczą, mówiąc he-loł,
jakby naśmiewali się

z niepełnosprawnego dziecka.
Tak się trochę czuję,
zwierzam się chińskiej przyjaciółce.

Ona mówi: nie przejmuj się,
świetnie sobie radzisz! Wrócisz silniejszy!
Opowiada o swoim wolontariacie

w Tybecie, o nowych, pięknych autostradach,
o tym, że teraz rząd pomaga
zacofanym zachodnim prowincjom,
o konfucjańskiej harmonii.
Jej zdjęcie profilowe w internecie

pokazuje obowiązkowe ćwiczenia wojskowe
na pierwszym roku studiów.
Ubrana jest w mundur,
trzyma dumnie chińską flagę, na policzkach
ma dorobione w Photoshopie serduszka.

中国 państwo...

bardzo mi się podobało

bardzo mi się podobało

Bdb kniga, Sajkowski nie pierdoli się w tańcu :-)

Bdb kniga, Sajkowski nie pierdoli się w tańcu :-)

• Poezja

Dodaj cytat z książki Zestaw do kaligrafii