Na wieki wieków Pani Amen

Na wieki wieków Pani Amen
Oficynka
2020-01-01
2020-01-01

"Na wieki wieków, Pani Amen" Bianki Kunickiej Chudzikowskiej to zadziwiająca historia o miłości i niespełnieniu. Małgorzata nie zna uczucia miłości. Nigdy nikogo nie kochała. Nawet rodziców i brata. Zresztą jej matka też nie potrafiła kochać. Dwukrotnie rozwiedziana Małgorzata tęskni za miłością. Ubolewa, że nie może poczuć "motyli w brzuchu", o których wielokrotnie słyszała. Zostawia kochających ją mężów, by nie ranić ich uczuć. Oni ją kochają. Ona nie jest w stanie odwzajemnić uczucia. Do chwili, gdy w jej życiu pojawia się jeden z czternastu Świętych Wspomożycieli.
"Na wieki wieków, Pani Amen" to powieść na granicy fantazji. Dużo w niej duchowości, przeszłości, przepowiedni i zaklęć. Autorka nadzwyczaj wnikliwie analizuje rolę czternastu Wspomożycieli w życiu doczesnym. GORĄCO POLECAM!

Cudna, delikatna mistyczna opowieść o szukaniu miłości i chęci nauczenia się jej. Małgorzata jest kobietą, która nigdy nie kochała i jak uważa- nie potrafi tego robić mimo wielu chęci. Zrezygnowana w poszukiwaniu uczucia postanawia zamieszkać z bratem, gdzie poznaje osobę, która odmieni jej los. Nie tylko dzięki niemu, ale także pozna magiczną historię swojej rodziny, która od wieków jest przeklęta i ma problemy z uczuciami.

Czy można faktycznie nie odczuwać miłości ?..jak w przeszłości musiał być człowiek skrzywdzony?a może to jakąś klątwa z przeszłości...nazwisko Amen to powinno raczej zobowiązywał do silnych uczuć...a jednak nie... Sceneria fajna dziewczyna ze znajomym który chce pomoc zacząć odczuwać miłość przywozi główną bohaterkę do Hospicjum. Gdzie poznaje łysą i jej w stanie bohaterom koleżankę co sie potem okazuje jest to jej dalsza rodzina. Powoli i w magiczny sposób umierająca odzyskuje świadomość co jest lub kto jest tego sprawca to trzeba przeczytać. Czy uda sie by uczucie miłości powróciło do głównej bohaterki?
Historia wciąga

O matko! Co to było ? jak nie agresja, to brak uczucia miłości ? nienawiść przeplatana ze wzburzeniem ! misz masz, na który się nie przygotowałam i ten brak przygotowania kosztował ... obniżoną oceną w opinii. Historia opowiedziana w książce o Amenkach jest naprawdę ciekawa, ale miałam wrażenie, że autorka bardzo ją spłaszczyła. A niektóre wątki wręcz przyśpieszyła albo pominęła na rzecz krzyku i niby braku emocji głównej bohaterki. Może to i mogło być ciekawe, ale jednak nie było.

Z panią Bianką Kunicką-Chudzikowską mam styczność po raz pierwszy. Nie ukrywam, że do książki przyciągnęły mnie pozytywne oceny i intrygująca okładka. Zarys fabuły stał na dalszym planie kiedy postanowiłam sięgnąć po zgrabnie zatytułowaną powieść „Na wieki wieków Pani Amen”.

Małgorzata Amen to trzydziestoośmioletnia kobieta, która nie potrafi kochać. Mimo wielu związków i dwóch prób wytrwania w małżeństwie, ma ogromny problem z oziębłością i obojętnością w stosunku do codziennego życia. Kiedy postanawia coś zmienić i wprowadza się do brata, na jej drodze staje Adam, który stwierdza, że jest energią świętego wspomożyciela, która odrodziła się, żeby jej pomóc. Czy ta misja ma szanse powodzenia?

„Na tym właśnie polega niezwykłość tego świata, że pozornie nieidealne rzeczy w określonym miejscu i czasie są właśnie tymi najwspanialszymi.”

Narracja odbywa się w trzeciej osobie czasu przeszłego. Generalnie miałam spory problem z nużącymi powtórzeniami. Bardzo często dostawaliśmy powielone odczucia bohaterki, tłumaczone w ten sam sposób. Podając przykład: ‘nie mogę tego zrobić, ona mnie potrzebuje, nie jestem egoistką’ i cała strona podobnych przemyśleń, przerwanych dialogiem, aby znowu powrócić do ‘nie mogę jej tego zrobić, to jest złe, muszę jej pomóc’. Paragrafy dotyczące tłumaczenia braku miłości również nie były zbyt satysfakcjonujące. Znowu podając przykład ‘tak, byłam badana, nie jestem psychopatką, bo jestem empatyczna, nie mam autyzmu’. Dialogi też niestety były powtarzalne. Postacie nie są zbyt wyraziste, a sama Małgorzata to kobieta bardzo egocentryczna i nie mogłam się powstrzymać od wrażenia, że robiąc coś pozornie dla drugiej osoby, sama chce poczuć się dobrze i być stawiana na piedestale, nie dając wiele w zamian. No nie polubiłam jej w żadnym stopniu.

„ (..) poczuła dziwne uczucie nostalgii, jaka ogarnia człowieka, gdy ogląda rodzinne pamiątki lub albumy ze starymi zdjęciami. Tęsknoty za czymś, czego się przecież wcale nie przeżyło. Jakby cząstka duszy wciąż należała do przeszłości, a jakaś niewidzialna nitka ciągnąca się do wieków właśnie zaciskała się na sercu.”

Historia rodziny Amen, w której kobiety kilka pokoleń wstecz, również nie potrafią kochać, jest mocno związana z przeszłością dwóch rodów. Wydarzenia obrastają w podania wiary, mistycyzmu i magii. Cała historia w tle może byłaby ciekawa, gdyby nie została przedstawiona w taki miałki sposób i wyłożona głównej bohaterce na tacy, podczas kilku rozmów z zaledwie jedną osobą. Jakoś mi to nie trybiło i wszystko było po prostu ‘suche’. Odbieram tę książkę jako typową obyczajówkę z elementem ezoteryki i pewnie nie przypadła mi do gustu, bo zasadniczo nie jestem fanką obyczajówek, a z drugiej strony spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Osobiście nie dla mnie, ale rozumiem, że dla fanów gatunku może to być przyzwoite czytadło.

Są takie historie, do których z początku człowiek podchodzi sceptycznie, jak do jeża. Ja tak miałam w przypadku ,,Na wieki wieków pani amen''. Jednak kiedy przeczytałam opinię mojej siostrzanej duszyczki, zapragnęłam się z nią zapoznać. Gdy ona coś poleca, to wiem, że to będzie genialna powieść i można ją brać w ciemno.

To niezwykła opowieść, magiczna, tajemnicza, emocjonalna, życiowa. Gdzie bohaterka poszukuje własnego ,,ja'', miejsca na ziemi, gdzie próbuje zrozumieć swoją inność, dlaczego nie jest w stanie kochać i co się za tym takiego wiąże. Choroba, wada genetyczna, uraz w mózgu?

Autorka w wyrafinowany, plastyczny sposób przedstawia opowieść. Czytając, czujemy się niczym smakosz, delektujemy się każdym słowem, dźwiękiem, który wydobywa się gdy, zagłębiamy się w czeluściach powieści. Mimo długich opisów lekturę czyta się z czystą przyjemnością. Pozwala nam polubić bohaterkę, w pewnym stopniu się z nią utożsamić. Przeżywać przeróżne emocje, które jej towarzyszą, odkrywać kolejne tajemnice, zagadki jej odmienności. Lektura zawiera w sobie magię, nadzwyczajną opowieść, która zarazem szokuje i zachwyca. Realizm przeplata się z baśnią, tworząc piękną, oryginalną historię, która zapiera dech w piersiach, która przyciąga jak magnes. Gdy raz się zagłębisz w opowieść, to nie oderwiesz się od niej do samego końca. Ta książka rzuca klątwę, zamyka w niesamowitej bańce, z której nie chce się wychodzić. Skłania do refleksji, daje do myślenia, naładowuje pozytywną energią, ciepłem i wiarą, że będzie dobrze.

Świetnie wykreowani bohaterowie, dobrze osadzona i nakreślona fabuła, wszystko dopracowane w najmniejszym calu, nawet poboczne postacie i mało znacząca akcja sprawiają, że człowiek się nią po prostu zachwyca. Obrazy materializują się przed oczami, emocje otulają, przeszywają na wskroś. Lektura wzrusza, wkurza, wywołuje łzy, pokrzepia serce i daje nadzieję. Na pewno przeczytam inne dzieła autorki. Gorąco polecam!

To niezwykła opowieść, magiczna, tajemnicza,...

Pełna recenzja na: https://atramentowe.wordpress.com/2021/06/18/na-wieki-wiekow-pani-amen-bianka-kunicka-chudzikowska/

„Na wieki wieków pani Amen” nie jest książką prostą do oceny. Do 170 strony historia wyleczę się jak flaki z olejem. Lepiej jest dopiero potem, gdy… A tego zdradzać nie będę 😉

Historia jest niebanalna, niespotykana i nawet trochę nieprawdopodobna. Czytelnik momentami się zastanawia, czy głównej bohaterce należy zazdrościć czy współczuć. Na pewno nie można jej odmówić oryginalności i wyjątkowości. Autorka bardzo dobrze i szczegółowo przemyślała bohaterów, ich losy i historie. Dodatkowo cała otoczka i wszystkie wątki poboczne są również przemyślane, a nie napisane, byleby coś było.

Podsumowując: w niektórych momentach czasami można odnieść wrażenie, że historia jest byt rozbudowaną, a czytelnik przez to się pogubi lub znudzi. Dużo imion, kilka historii, a w tym wszystkim jedna miłość. Niewątpliwie nie jest to lektura na jeden wieczór, lecz historia, która zapewni rozrywki na kilka dni. Daje 8 🙂

Historia jest niebanalna, niespotykana i nawet trochę nieprawdopodobna....

Do niektórych Autorów wraca się po latach. I tak właśnie jest z tą powieścią. Panią Biankę poznałam dwa lata temu przy tytule „Najprawdziwsza Fikcja”. Już wtedy Pisarka podbiła moje serce swoim piórem, więc bez najmniejszego wahania zabrałam się za powieść „Na wieki wieków pani amen”. Przecież jeśli wtedy trafiła do mojego serca, to teraz nie będzie inaczej, prawda?

Poznajemy Małgorzatę, która nie umie kochać, nie zna tego uczucia – nigdy nie kochała, również rodziny. Jest mądrą i piękną kobietą, może śmiało przebierać w mężczyznach, a jednak nie umie obdarować nikogo uczuciem. Podobała mi się jako bohaterka, możliwe, że właśnie dlatego, iż pomimo swojej idealności, nie była wyniosła i nie kreowała się na wielką gwiazdę. Jest twardo stąpającą po ziemi bohaterką, a mimo to zastanawia się, dlaczego taki życiowy pech ją spotkał. Spotyka Adama, który jednak podejmuje wyzwanie, w którym chce udowodnić Małgosi, że ma ona w sobie coś, czego nie mają inni. Na to wszystko okazuje się, że jej matka cierpiała na tę samą przypadłość.

Rewelacyjnie wykreowane tło, w którym przeplatają się dwa światy, niczym dobrze zapleciony, długi warkocz. Realizm przenika się z fantazją, a przecież takie mieszanki są dla mnie niczym prezent pod choinką! Pani Bianka zupełnie nie spuściła z tonu, utrzymuje poziom wysoko – czaruje słowem, karmi fabułą i pozwala na przemyślenia, które na co dzień rzadko zwracamy uwagę. Uwielbiam to jak Pisarka składa na stronach powieści obietnicę, że mamy ukryty przekaz, że warto czytać uważnie, że coś może kryć się w fabule. Ciężko mi dobierać słowa jak dobra jest ta powieść – wbrew porom nie powinno tak być, żeby brakowało mi wszelakich „ochów” i „achów”, ale tą książkę po prostu trzeba przeczytać.

Podsumowując, nie ma się co zastanawiać, tylko trzeba czytać. Mało Czytelników zna Autorkę i w jakimś stopniu mnie to boli, bo to jak tworzy powieści, jest czymś niesamowitym. Czujemy to co bohaterowie, mamy namacalne dowody, że rzeczy, których nie ma – mogą być i czujemy z każdą literą i słowem, że chcemy coraz więcej i więcej!

"Na tym właśnie polega niezwykłość tego świata, że pozornie nieidealne rzeczy w określonym miejscu i czasie są właśnie tymi najwspanialszymi."
Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

Świetna Książka. Żal że to już koniec. Z chęcią przeczytałabym jak potoczyły się dalsze losy Małgorzaty i jej bliskich ❤️

• Romans
  • Posiadam w bibioteczce :)

Bianka Kunicka Na wieki wieków Pani Amen Zobacz więcej