Twoje życie w moich rękach

Okładka książki Twoje życie w moich rękach Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Twoje życie w moich rękach
Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin Wydawnictwo: Burda Publishing Polska reportaż
reportaż
Burda Publishing Polska
2018-11-28
2018-11-28
literatura polska reportaż zdrowie polska służba zdrowia SOR izba przyjęć lekarze medycyna rozmowa

Nie współczujcie lekarzom czy fizjoterapeutom, współczujcie sobie – pacjentom

Ile by nie napisać o polskiej słuzbie zdrowia, tyle razy odczujemy i zobaczymy, że punkt widzenia zalezy od tego po ktorej stronie barykady, a raczej łóżka jesteśmy.
Tym razem do głosu autorka ksiażki dopuszcza lekarza okulistę, czyli specjalistę może ciut mniej wykorzystywanego na co dzień. Ale mamy tu także standardowo ratownika i po drugiej stronie właściciela przychodni, który wciąż poszukuje ludzi do pracy.
Czy znajdziesz tu drogi czytelniku receptę na bolączki tego środowiska, na pewno nie, ale może choć na chwilę pomyslimy o tej pracy od drugiej strony, zanim zaczniemy ponownie po polsku narzekać na wszystko i wszystkich.

Reportaż napisany sprawnym piórem, polecam zarówno osobom związanym zawodowo z medycyną, jak i tym, którzy zgłaszają się po pomoc w roli pacjenta lub jego osoby towarzyszącej.

Niezwykle intrygująca lektura, chociaż można było umieścić w niej nieco więcej wywiadów. Niemniej, książka bardzo potrzebna, uświadamiająca, że polska medycyna sama w sobie potrzebuje diagnozy.

Książka bardzo współczesna, wywołała u mnie wiele emocji, wzruszyła, zszokowała, zadziwiła, nie owija w bawełnę. Szczerze o naszej Polskiej służbie zdrowia, dzięki tej książkę zmieni mi się podejście do specjalistów którzy udzielili w tej książce wywiadów.

Książka napisana jest w formie wywiadów z osobami pracującymi w polskiej służbie zdrowia na różnych stanowiskach, na przykład pielęgniarki, rehabilitantki, lekarza rezydenta. Osoby te tłumaczą, dlaczego nasz system opieki zdrowotnej jest niewydolny i jak wygląda ich ciężka praca z perspektywy osoby, która nie ma możliwości zmiany tego systemu. Pytania zadawane są w taki sposób, że czytałam z wielkim zainteresowaniem. Polecam wszystkim, ponieważ każdy z nas spotyka się z problemem długich kolejek w NFZ, a nie każdy rozumie, że to nie pracownicy są ich winni.

bardzo dobra książka, najbardziej przejął mnie rozdział z udziałem rehabilitantki z Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Myślę, że bez dwóch zdań to jest najtrudniejsze miejsce pracy na Ziemii. Bardzo mocny jest również rozdział z pracownikiem karetki. Polecam tą książkę najbardziej ze wszystkich reportaży mdycznych, które czytałam dotąd.

Bardzo smutna ta książką . Opisuje to o czym wszyscy wiemy, mianowicie, że trzeba mieć końskie zdrowie, żeby chorować w Polsce

Przerażająca wizja tego, że za 20-30 lat, nie będzie miał kto nas leczyć, nie będzie miał kto opiekować się chorymi w szpitalach

Niby nic mnie nie zaskoczyło w tej książce, a jednak bardzo przykro się ją czytało

ocena bardziej dla hecy niż dla jakiegokolwiek powodu.
chyba niczego z tej książki nie zapamiętałam :).

zmieniłabym tytuł pod rygorem np. dyscyplinarnego zwolnienia ;)).

wydałam na to kiedyś jakieś pieniądze, ale wyląduje w koszu.

czy tutaj też nie było rozróżniane pojęcie służby zdrowia i ochrony zdrowia? chyba bez większej różnicy, nie, w środowiskach medycznych to też bardziej zależy, no nie wiem, od nastroju, czy od pogody?

*wszyscy jesteśmy beznadziejni, niemal bez wyjątku - może taki np., hmm? grafikę też może, daleko od noszy może by miało jakieś fajniuchne kadry. ^xx^.

ocena bardziej dla hecy niż dla jakiegokolwiek powodu.
chyba niczego z tej książki nie zapamiętałam :).

zmieniłabym tytuł pod rygorem np. dyscyplinarnego zwolnienia ;)).

wydałam na to kiedyś jakieś pieniądze, ale wyląduje w koszu.

Na początek garść statystyk: kilka lat temu (2017 r.) Polska zajęła niechlubne 29. miejsce wśród badanych państw pod względem zaufania do medyków (https://nil.org.pl/uploaded_images/1575629945_raport-lekarze-w-badaniach-opinii-spolecznej-w-2017-roku.pdf).

Z najnowszych badań wynika, iż połowa rodaków odbyła jedną, telefoniczną konsultację, natomiast co czwarty obywatel był zmuszony zrezygnować z wizyty z przyczyn finansowych. Aż 18 procent z nas zrezygnowało z zakupu leku na receptę (https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow,narodowy-test-zdrowia-polakow-2022---10-rzeczy--ktorych-dowiedzielismy-sie-o-zdrowiu-polakow,artykul,48473166.html).

Rzeczpospolitadotarła do raportu, wynika z niego, że: 46 proc. respondentów leczy się prywatnie i państwowo, 39% korzysta z państwowej służby zdrowia. Zdecydowanie bardziej pytani ufają placówkom prywatnym, aż 61 % wskazało taką odpowiedź. Tylko 24 procent Polaków ocenia dobrze jakość państwowej służby zdrowia (https://www.rp.pl/biznes/art19033641-polacy-lecza-sie-prywatnie-kto-jeszcze-ufa-panstwowej-sluzbie-zdrowia).

Przechodząc już do meritum: narzekamy na jakość usług medycznych, barki kadrowe, przewlekłość leczenia, nieustanne kolejki. Zdarza się też, że oczekujemy rzeczy niemożliwych, przyjmując postawę roszczeniową, zapominając, że lekarz jest też człowiekiem. Albo tylko człowiekiem, ze swoimi problemami, kłopotami. O tym mówią rozmówcy Katarzyny Skrzydłowskiej- Kalukin: lekarze i pracownicy służby zdrowia. Nadmieniają o trudnych, skomplikowanych, często dramatycznych przypadkach, interwencjach.

Doświadczeni specjaliści wskazują na typowe bolączki systemu: przeciążenie dyżurami (bo przecież od pogotowia nie ma urlopu),pośpiech, rutynowe podejście. Niektórzy z interlokutorów dziennikarki byli świadkami historii mrożącymi krew w żyłach: zaatakowana kobieta młotkiem, znajdująca się na granicy życia i śmierci. Albo dzieci, które utonęły i na pomoc było już za późno, rozpacz matki po poronieniu... To wszystko wyczerpuje emocjonalnie.

Poznamy słodko-gorzką opowieść pielęgniarki pracującej wiele lat w zawodzie, zirytowanej postępowaniem rodziców. Wypowiada się też pediatra, sygnalizujący o naczelnych słabościach systemu opieki zdrowotnej: formalności, procedury...

Świetnie, że publicystka nie przybiera postawy oceniającej, uważanie słucha gości, nie przerywając im.
Podsumowaniem dyskusji jest wywiad z wybitnymi profesorami: psychiatrą i onkologiem, którzy wzmiankują o jeszcze jednej rzeczy: leczenie przestarzałymi metodami, lekami.

Dość przygnębiający, ale i tak wspaniale raczej niepotrzebny reportaż o polskiej służbie zdrowia. Nihil novi sub sole, może 10% zawartości było interesujące.

• Literatura faktu
  • Medycyna
  • Medyczne

Dodaj cytat z książki Twoje życie w moich rękach