Twoje życie w moich rękach

Okładka książki Twoje życie w moich rękach Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin Patronat LC
Okładka książki Twoje życie w moich rękach
Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin Wydawnictwo: Burda Publishing Polska reportaż
reportaż
Burda Publishing Polska
2018-11-28
2018-11-28
literatura polska reportaż zdrowie polska służba zdrowia SOR izba przyjęć lekarze medycyna rozmowa

Okładka książki Rodziny himalaistów Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska
Ocena 6,3
Rodziny himala... Katarzyna Skrzydłow...
Okładka książki Dziewięć rozmów o aborcji Krystyna Romanowska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Ocena 7,3
Dziewięć rozmó... Krystyna Romanowska...
Okładka książki Ciało [bóg czy wróg]. Minibook Bartłomiej Dobroczyński, Olga Drenda, Dominika Kozłowska, Krzysztof Michalski, Katarzyna Pilorz, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Józef Tischner
Ocena 5,0
Ciało [bóg czy... Bartłomiej Dobroczy...

Oficjalne recenzje i

Nie współczujcie lekarzom czy fizjoterapeutom, współczujcie sobie – pacjentom

Link do recenzji

1131 286 53

Dość przygnębiający, ale i tak wspaniale raczej niepotrzebny reportaż o polskiej służbie zdrowia. Nihil novi sub sole, może 10% zawartości było interesujące.

W podtytule użyte są słowa „służba zdrowia”. Autorka posługuje się zamiennie pojęciem „ochrona zdrowia”. Mniejszą uwagę należy poświęcić samej definicji tych słów, ważniejsze jest bowiem praktyczne przesłanie jakie za sobą niosą. Jest to trudna, często niewdzięczna praca, wymagająca wiedzy i poświęcenia.

Większość Polaków ma złe zdanie o opiece zdrowotnej w naszym kraju, więc wydaje mi się, że wydanie tego zbioru wywiadów w jakimkolwiek innym czasie, nie zmieniłoby ich odbioru. Rozpoczęliśmy życie w realiach pandemii COVID 19, więc systemem ochrony zdrowia z konieczności interesują się wszyscy.

Wymowne jest motto książki: "Umęczonym pacjentom polskiego systemu ochrony zdrowia, żeby przekonali się, że nie są sami". Bardzo dużym walorem książki jest fakt, iż autorka przeprowadziła wywiady z osobami, które bezpośrednio zajmują się leczeniem chorych. O trudnej pracy w systemie ochrony zdrowia wypowiadają się osoby o różnych specjalnościach: pielęgniarka, pracownicy pogotowia ratunkowego, lekarz rezydent, profesor medycyny. Ich wypowiedzi realnie pokazują szarą codzienność w szpitalach i innych placówkach leczniczych. Mówią zarówno o niedoskonałościach systemu opieki zdrowotnej, jak też o możliwościach jego poprawy. Nie gloryfikują wszystkich lekarzy, mówią, że niektórzy z nich obniżają prestiż zawodu, wykazując brak kultury osobistej i niskie kwalifikacje. Udzielający wywiadów pokazują też różne zachowania pacjentów.

Obecnie jesteśmy zasypywani sprzecznymi informacjami na temat opieki zdrowotnej w naszym kraju i postępach w zwalczaniu pandemii. Warto zatem przeczytać książkę i wyrobić sobie własną opinię na temat ludzi, którzy nasze zdrowie mają w swoich rękach oraz systemu, w którym pracują.

Edward Dziaduła (DKK Cieszanów)

Większość Polaków ma złe zdanie o opiece zdrowotnej w naszym kraju,...

Wydanie z 2018 roku, a to znaczy, że po 3 latach powinna być nieaktualna, w końcu medycyna jakby jej nie traktować prze do przodu. Ewoluuje. A tym czasem „polska medycyna” tkwi w starych błędach, ma te same problemy… chociaż nie. Problemy ewoluują.
Reportaż nie odkrywa niczego nowego. Jeśli czytaliście inne reportaże o lekarzach, ratownikach medycznych, pielęgniarkach, diagnostach i innych pracownikach medycznych to dostajecie nic nowego. Jest inne nazwisko odpytywanego ale treść identyczna. Ciężka praca, złe warunki, mało pieniędzy, decydenci się nie starają, wielkie kolejki, wypalenie, nfz. Co możemy zrobić?
Sam reportaż nie jest zły. Czyta się dobrze. Czyta się szybko. Wpisuje się w nową modę reportaży medycznych. I to jest chyba największy mój zarzut.

Temat bardzo na czasie, aczkolwiek książka wydana przed wybuchem pandemii koronawirusa. Może to i lepiej, bo daje punkt odniesienia i porównania sytuacji. Książka formą wywiadu z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami, opiekunkami, osobami pracującymi w szpitalach i przychodniach. Przedstawiają oni swoją perspektywę pracy, która od strony pacjenta wygląda zupełnie inaczej. Jak jest naprawdę? Odpowiadają pracownicy różnych zawodów i specjalizacji, zarówno w dużych jak i mniejszych miejscowościach. Wiadomo, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. To co nam wydaje się zaniedbaniem czy lekceważeniem ze strony lekarza, może być czymś zupełnie innym. Pracownicy służby zdrowia często są bezradni w walce z systemem. Poszczególne osoby wyjaśniają jak wyglądają procedury leczenia, tłumaczą dlaczego kolejki do specjalisty są tak długie. Dzięki temu czytelnik może zrozumie i stanie się bardziej wyrozumiały? A może trzeba dużej zmiany, by zarówno jedna, jak i druga strona czuła satysfakcję i zadowolenie?

Dwa fragmenty tej książki sprawiły że zatrzymałam się przy nich na dłużej.

Pierwszy to zakłady opiekuńczo-lecznicze, gdzie trafiają pacjenci po udarach itp i o ile mają kochającą, dbającą rodzinę, to świetnie. Ale jeśli rodzina rzadko zagląda do takiej osoby, to doświadcza ona ogromnej samotności. Nawet, gdy przebywa wśród pracowników i rehabilitantów, którzy raczej wykonują konkretne czynności niż dysponują czasem na rozmowę.

Drugi to kondycja onkologii w Polsce. W Europie Zachodniej wyleczalność raka jest na poziomie 50% natomiast w Polsce to tylko 20-30%. I jako wąskie gardło została tu wskazana diagnostyka oraz nikła dostępność niektórych leków nowej generacji.

To już któraś z kolei ksiażka o takiej tematyce, którą czytam, więc sporo elementów przeplata się pomiędzy tymi książkami. Ale zawsze pojawia się jakiś fragment, który powoduje chwilę zadumy nad własnym życiem i życiem swoich bliskich.

Dwa fragmenty tej książki sprawiły że zatrzymałam się przy nich na dłużej.

Ciekawa, napisana w formie wywiadu z lekarzami różnych specjalizacji książka. Jeżeli ktoś lubi czytać kilka książek jednocześnie, to ta może spokojnie być traktowana jako ta dodatkowa. Można pochłonąć ją na raz lub doczytywać po kilka pytań z danego wywiadu nie tracąc wątku. Polecam.

Na majóweczkę wpadła kolejna książka o tematyce medycznej - tym razem kilka wywiadów z lekarzami specjalistami. Tym ciekawszy punkt widzenia, że okiem nieco rzadziej spotykanych specjalizacji w porównaniu do innych tego typu publikacji. Niemniej jednak nasuwa mi się tylko jedna myśl - robić wszystko, by nie chorować. Smutne, no ale za szybko tej rzeczywistości nie zmienimy.

Książka warta przeczytania, choć nie porywa. Myślę, że każdy człowiek ze względnie rozwiniętą empatią jest w stanie sobie wyobrazić, że prac pielęgniarek, opiekunek czy terapeutek nie wygląda tak jak nam się wydaje :)
dobrze czasem przypomnieć sobie, że " punkt widzenia zależy od punktu siedzenia " :)

Rozczarowała mnie ta książka. Może to przesyt podobną tematyką, ale nic odkrywczego w niej nie znalazłam. Do tego mocno mnie momentami nudziła.

Sensowne pytania i ciekawe odpowiedzi. Przeczytałam w jeden wieczór.

Sensowne pytania i ciekawe odpowiedzi. Przeczytałam w jeden wieczór.

Dodaj cytat z książki Twoje życie w moich rękach