rozwiń zwiń

Popielate laleczki

Okładka książki Popielate laleczki
Hanna Greń Wydawnictwo: Replika Cykl: W Trójkącie Beskidzkim (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
W Trójkącie Beskidzkim (tom 5)
Replika
2018-09-18
2018-09-18
kryminał

jak zawsze bardzo ciekawa, kolejny tom serii i się nie zawiodłam

jak zawsze bardzo ciekawa, kolejny tom serii i się nie zawiodłam

Miałam w domu całą serię, lubię czytać w komplecie, żeby nie gubić wątków, nie mylić bohaterów itd. W przypadku tej serii, niestety działa to inaczej - zwyczajnie nudzi. Bohaterowie przewidywalni do bólu, zmieniają się tylko imiona, są coraz bardziej wydumane. Akcja praktycznie taka sama, bez napięcia, bez zaskoczenia. Kawa leje się strumieniami na każdej stronie, w zasadzie odnosi się wrażenie, że połowa każdej książki to informacje o potrzebie wypicia kawy lub jej przygotowywaniu. Jeżeli miałabym komuś polecić, to raczej nastoletniemu odbiorcy.

Beata Szymanowska, nazywana Tulą, to dwudziestoletnia kobieta, która pracuje razem ze swoją mamą, Astridą, w salonie fryzjerskim. Pewnego dnia Tula otwiera zaadresowaną do matki wiadomość, w której ta jest szantażowana. Dziewczyna nie wie jaki może być powód szantażu, jednak postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i umówić się z nadawcą wiadomości w imieniu Astridy. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Śledztwo nad tą sprawą przejmuje aspirant Mirosław Ostaniec razem z Konradem Procnerem.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Hanny Greń i muszę przyznać, że bardzo udane. Seria „W trójkącie bermudzkim” ma 5 części, a ja zaczęłam od ostatniej (często mi się to zdarza). Mimo wszystko połapałam się i co więcej- bardzo chętnie sięgnę po poprzednie części. Wręcz nie mogę się tego doczekać.

„Popielate laleczki” to bardzo dobrze skonstruowany kryminał, zawierający również wątki obyczajowe. Autorka bardzo umiejętnie prowadzi akcję, wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nie ma żadnych zgrzytów czy niejasności. Jest zagadka, jest napięcie, są emocje. Książkę wręcz połknęłam, nie mogłam się oderwać. Język jest bardzo przyjemny, pani Hanna Greń zdecydowanie wie jak przyciągnąć czytelnika. Bardzo polubiłam bohaterów, są naprawdę sympatyczni i tacy... ludzcy. Oczywiście oprócz zabójcy, ale to oczywiste. Co do niego- no nie spodziewałam się! Pod koniec myślałam, że już zagadka jest rozwiązana, a tu bum! Nagła zmiana akcji i szczęka do podłogi. Uwielbiam takie zagrania.

Podsumowując- jeśli szukacie dobrego kryminału, nie przeszkadzają Wam wstawki obyczajowe (które tylko dopełniają całości), chcecie całkowicie oderwać się od rzeczywiści i wniknąć w świat przedstawiony w książce- „Popielate laleczki” sprawdzą się idealnie!

Jak to u pani Greń - trochę romansu, trochę kryminału. Trochę komedia pomyłek. Prawie udało mi się odgadnąć kto zabił, ale jednak nie do końca. Czyta się dobrze, sympatyczna lektura na wieczór.

Astrida jest fryzjerką, z własnym salonem, długo pracowała na swój sukces. Nie miała łatwego startu, bo pochodziła z patologicznej rodziny. Teraz ma męża i córkę oraz własny biznes. Ale ma też pewien sekret z przeszłości. Pewnego dnia jej córka Tuła dowiaduje się, że jej matka jest szantażowana przez sprawę sprzed 20 lat. Wciela w życie swój plan.
Ma miejsce pierwsze zabójstwo. Potem kolejne. A z każdym łączy się osoba Tuli. Ale też inne bohaterki przez błędną decyzję z fatalnym finałem przegrały całą swoją przyszłość. Ktoś popełnia zbrodnie z emocjonalnych przesłanek.
„Popielate laleczki” to kryminał rozgrywający się na przestrzeni lat (co ma swoje plusy i minusy), o błędnych decyzjach, traumatycznych wydarzeniach, sekretach, by chronić bliskich. Intrygująca lektura. Polecam.
OCENA 5+/6

Ma miejsce pierwsze...

Idealne zakończenie cyklu. Polecam!

Osobiście jestem zauroczona tym niezwykle lekkim stylem, humorem, który trafia do mnie w stu procentach i momentami wywołuje salwy śmiechu... Fabułą, która zaskakuje i wprawia w osłupienie. Barwnymi postaciami z oryginalnymi imionami, co sprawia, że z pewnością będziemy ich kojarzyć z daną serią, nie z żadną inną. Świetnie rozwiniętym tłem obyczajowym, dzięki czemu główni bohaterowie stają się nam niemal że bliscy. Autentycznością - widać, że autorka konsultowała tę powieść z policjantem z krwi i kości, nic tu nie jest przerysowane, a bohaterowie nie są nieśmiertelni 😉.
Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po tę serię to z czystym sumieniem Wam ją polecam!

Idealne zakończenie cyklu. Polecam!

Całą trylogie beskidzką czyta się całkiem przyjemnie. Jeżeli jestes zmęczony po całym dniu pracy, zamknięty przez pandemię w domu, a na zewnątrz ponura jesień książki te są idealne. Nie wymagają zaangażowania zbyt dużej ilości intelektu, sympatyczni bohaterowie, miłe miejsca i wciągająca intryga. Czego chcieć więcej!

Bardzo dobrze czyta mi się książki Hanny Greń. Ta część bardziej przypomina mi obyczajówkę z elementami kryminału ale w niczym to nie przeszkadza. Lubię styl autorki zabarwiony odrobiną sarkazmu i ironii, ciekawe dialogi i wyrazistych bohaterów. Pomysł na fabułę jak zwykle ciekawie rozwinięty chociaż znany od lat i zupełnie nieprzewidywalne zakończenie. Żałuję, że to ostatnia część cyklu. Zatem pozostaje mi sięgnięcie po inne pozycje Pani Greń.

To moje drugie spotkanie Z Hanną Greń. Również bardzo udane. Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę, lekki kryminalik z ciekawym zapleczem obyczajowym. Nic mnie w tej książce nie irytowało, więc z przyjemnością i pozytywnym nastawieniem będę sięgać po inne książki tej pisarki.

Nie będę, jak inni porównywać tej książki do poprzednich z tej serii. Nie mogę, bo byłabym niesprawiedliwa. Różni się ona zdecydowanie od reszty, jednak to nie ujmuje jej. Jest dobry kryminał, lekko zabawny, trzyma w napięciu. Nie mogłam się oderwać, a to dla mnie najważniejsze. Do ostatniego rozdziału miałam tylko podejrzenia, kto to może być, więc chciałam jak najszybciej rozwiać wszystkie moje wątpliwości. Ja daję 10/10 i żywię cichą nadzieję, że powstanie jeszcze ciąg dalszych przygód, bo tyle jeszcze mogą zrobić bohaterowie - stać ich na jeszcze więcej.

Hanna Greń Popielate laleczki Zobacz więcej