rozwińzwiń

W dni komety

Okładka książki W dni komety Herbert George Wells
Okładka książki W dni komety
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
258 str. 4 godz. 18 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Klasyka literatury angielskiej
Tytuł oryginału:
In the Days of the Comet
Wydawnictwo:
Wydawnictwo CM
Data wydania:
2018-10-19
Data 1. wyd. pol.:
1911-01-01
Data 1. wydania:
1967-08-01
Liczba stron:
258
Czas czytania
4 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366022331
Tagi:
Wells Kometa
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,3
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Ocena 7,4
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
806
795

Na półkach: , , , , ,

W roku 1906 Wells był już uznanym autorem, którego jedyny znaczący konkurent, Jules Verne, zmarł właśnie przed rokiem. Pozornie pałeczka została więc symbolicznie przekazana w ręce Anglika i literacki świat Wielkiej Brytanii z napięciem oczekiwał następnych futurystycznych powieści pióra „ojca science fiction”.

Ale Wells rozwinął się w międzyczasie nie tylko jako autor fantastyki naukowej, lecz przede wszystkim jako myśliciel-socjalista. W nowych tekstach porzuca on getto SF i eksploruje odwieczny temat, który nurtował już starożytnych filozofów: jak stworzyć utopię? Powieść „W dni komety” wpisuje się, podobnie jak jego poprzednie dzieło, „A Modern Utopia”, całkowicie w ten okres twórczości Wellsa.

Niestety, nie jest to dobry tekst. Przede wszystkim poraża on naiwnością i brakiem rozeznania na temat ludzkich zachowań. Wells pisze bez zdecydowania, lawiruje między powieścią obyczajową rodem z końca XIX-go wieku a traktatem socjologicznym oraz tekstem czysto futurologicznym. Nie wychodzi to „W dni komety” na dobrze. Właściwie można by zrezygnować z lektury pierwszej części książki (rzewny wątek nieszczęśliwej miłości biedaka, który przegrywa w konkurencji o kobietę z bogaczem i postanawia zabić swój obiekt adoracji) i przejść do wydarzeń bezpośrednio po opadnięciu oparów przelatującej w pobliżu komety na Ziemię. Gazy te zmieniąją skład ziemskiej atmosfery i wywołują u ludzi niezwykłe efekty: już w kilka godzin po tym wydarzeniu Wielka Brytania i Niemcy zawierają rozejm (akcja toczy się w czasie wojny, którą Wells trafnie przepowiedział). Wielkie marzenie każdego socjalisty spełnia się praktycznie „z marszu”: ludzie stają się altruistycznymi braćmi i siostrami, którzy porzucają natychmiast złe nawyki przeszłości i ruszają ku świetlanej przyszłości światowej utopii. Strasznie to wszystko naiwne, jak większość takich tekstów.

W sumie Wells zaszkodził swojej karierze publikując „W dni komety”, ponieważ zawarł w tej powieści nawet tak daleko idące tezy (przynajmniej dla ówczesnego społeczeństwa) jak pochwałę wolnej miłości i otwartych zwiazków. Wielu zapiętych na ostatni guzik sztywniaków nie mogło mu tego wybaczyć. Czas zrelatywował i ten aspekt powieści, sprawiając, że dzisiejszy czytelnik nie może inaczej, jak pochylić się z politowaniem nad tym tekstem i odłożyć go pośpiesznie do lamusa.

Jak się okazało, prawdziwe laury w brytyjskiej social fiction zbiorą dopiero przedstawiciele następnej generacji autorów - czarnowidzący dystopiści w rodzaju George'a Orwella czy Aldousa Huxleya.

W roku 1906 Wells był już uznanym autorem, którego jedyny znaczący konkurent, Jules Verne, zmarł właśnie przed rokiem. Pozornie pałeczka została więc symbolicznie przekazana w ręce Anglika i literacki świat Wielkiej Brytanii z napięciem oczekiwał następnych futurystycznych powieści pióra „ojca science fiction”.

Ale Wells rozwinął się w międzyczasie nie tylko jako autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Fantastyka
    2
  • Utopia
    1
  • Science fiction
    1
  • Kiedyś dołączą do księgozbioru
    1
  • 2023
    1
  • U Herbert George Wells
    1
  • Classics of british literature
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W dni komety


Podobne książki

Przeczytaj także