Spełnione życzenia

Czwarta Strona
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska Boże Narodzenie magia święta życzenia

Dzisiaj mam dla Was recenzję książki, która zawiera kilka bardzo pouczających i chwytających za serce historii.
Czytelnik pozna tutaj wielu bohaterów, a każdy z nich ma swoją opowieść.
Na początku czytelnik ma styczność z bardzo miłą i pracowitą staruszką Krystyną, która dorabia sobie do swojej skromnej emerytury, odkładając każde nawet najmniejsze oszczędności, aby zapewnić swoim wnukom choćby odrobinę normalności oraz kupić im na święta drobne prezenty. Kobieta z miłości do wnucząt zaniedbuje własne zdrowie i nie wykupuje leków.
W powieści spotykamy również kobietę, u której dorabia sobie Krystyna. Mowa o Elwirze, młodej Pani domu, szczęśliwej żonie Damiana. Oboje są bardzo dobrym i bogatym małżeństwem. Bohaterka skrycie marzy o dziecku, jednak nie jest ono in dane.
Następnym bohaterem jest Tadeusz, mężczyzna, który zdradza swoją żonę na każdym kroku. Oczywiście jest szczery ze swoimi kochankami, dzięki czemu i one nie oczekują od niego więcej, niż dobrego, przelotnego romansu. Czyny mężczyzny oraz częsta zmiana partnerek seksualnych podbudowują w pewnym stopniu jego morale. Bohater robi to, ponieważ w pewnym stopniu czuje się niedowartościowany przez swoją małżonkę. Jednak ze względu na bardzo dobrą pracę i wysokie stanowisko, które otrzymał w firmie teścia Tadeusz nie myśli o rozwodzie. Udaje cały czas przykładnego męża i ojca.
Mamy tutaj także styczność z Olką, kobietą, żoną oraz matką na pełny etat. Jej mąż jest strasznie zajęty pracą i dążeniem do osiągnięcia awansu zawodowego w firmie teścia Tadeusza. Dodatkowo Zbyszek nie docenia całej pracy swojej zony oraz twierdzi, że kobieta będą cały czas w domu, sprzątając, gotując, opiekując się dzieckiem ma mnóstwo czasu na odpoczynek.
Kolejną bohaterką na jaką natknie się czytelnik jest Natalia. Dziewczyna spotyka się z Bartkiem, chłopakiem, który jest chory na serce. Nie wiadomo ile zostało mu życia. Rodzice dziewczyny nie potrafią zrozumieć, dlaczego ona wybrała sobie właśnie takiego partnera. Jednak da niej liczy się tylko on.
Każdy z przedstawionych powyżej bohaterów spotyka przy galerii handlowej małą, żebrzącą, niewidomą dziewczynkę. Przechodząc obok niej wypowiadają w myślach swoje marzenia i pragnienia.
Mimo, iż w powieści znajduje się kilka historii czytelnik bardzo łatwo się w nich odnajduje. Każda z opowieści jest wyjątkowa i niesie czytającemu jakieś przesłanie.
Mnie osobiście najbardziej chwyciły za serce dwa opowiadania. Pierwsze dotyczące Pani Krystyny, jej córki alkoholiczki oraz małych wnucząt. Kolejne mówiące o Natalii i jej chłopaku. Nie umiałam się doczekać kontynuacji ich losów, a zarazem bałam się, czy coś strasznego się u nich nie wydarzy.
Akcja powieści toczy się 24 grudnia. Każdy rozdział został oznaczony godzinami, które odmierzają czas do wieczerzy. W związku z tym, czytelnik obserwuje przygotowania i planowanie wieczerzy przez bohaterów. Dla niektórych z nich jest to zwykły dzień pracy, a uroczysta kolacja jest nic nieznaczącym dodatkiem.
Autorka przedstawia tutaj bardzo wzruszające historie. Mówią one o tym, jak rzadko doceniamy naszych najbliższych w tej całej otaczającej nas, zabieganej codzienności. Karolina Wilczyńska ma nadzieje, że czytelnik po przeczytaniu lektury zrozumie, co jest dla niego oraz jego najbliższych najważniejsze. Przedstawia tutaj bardzo dobrze znany fakt, że przekorny los często "podkładając nam kłody pod nogi" oraz zsyłając nieszczęścia pozwala nam dostrzec to co jest tak naprawdę ważne oraz żąda od nas, abyśmy zwolnili w życiu, a także oprzytomnieli. Dzięki temu odkryje jak jak wiele znaczy zrozumienie, wzajemna akceptacja, tolerancja, bliskość oraz wsparcie w stosunku do drugiego człowieka. Dodatkowo dowie się jak bardzo każdy z nas potrzebuje czuć się kochanym i kochać innego. Jak się okazuje, te wszystkie rzeczy potrafią zdziałać cuda.
W powieści pod galerią handlową przedstawiana jest co jakiś czas niewidoma dziewczynka. Wątek ten może nam przedstawiać reakcje społeczeństwa na przykre sytuacje. Bohaterowie porównują do niej swoje życie. Nie jest to zbyt dobre. Natomiast ludzie postawieni w określonych sytuacjach, swój brak reakcji oraz dokonywania jakichkolwiek działań, są w stanie usprawiedliwiać swoje postępowania na wszelkie sposoby.
Dla mnie najbardziej rzucającym się w oczy motywem powieści jest macierzyństwo. Tutaj każda z bohaterek jest lub pragnie być matką, a miłość matczyna ma tutaj różne oblicza, nie tylko te dobre, ale również te złe. Jest to bardzo wstrząsające i bolesne dla czytelników.
"Spełnione życzenia" jest przewrotną powieścią świąteczną. Historie w niej przedstawione nie są w pełni cukierkowe. Są takie jak prawdziwe życie, raz dobre, szczęśliwe, a następnym razem złe, przykre, smutne. Opowiada o ludziach z różnych sfer społecznych, przedstawia ich różnorodne wyznawane wartości oraz charaktery.
Zakończenie powieści jest w pewnym sensie szczęśliwe, jednak bardzo się załamałam zakończeniem historii Pani Karoliny. Książka niesie wiele wartościowych przesłań, dlatego koniecznie musicie ją przeczytać. Mówię Wam naprawdę warto po nią sięgnąć.

Czytelnik pozna tutaj wielu bohaterów, a każdy z nich ma swoją opowieść.

Książka na święta i o świętach pomimo słodkiej okładki nie znajdziemy tu historii ociekającej lukrem, autorka świetnie stworzyła charaktery bohaterów i ich zachowanie dzięki temu książka pozwoli nam się na chwile zatrzymać i skłonić do pewnego rodzaju przemyśleń. Wszystko to sprawia że ta pozycja pozostanie w naszej głowie na trochę dłużej niż typowa świąteczna książka

Przez przypadek wzięłam ją z półki, książki o tematyce świątecznej mają największą moc o grudniu, ale nie żałuję. Nie jest to do końca taka wesoła książeczka na święta, dużo w niej smutku i łez, choć część historii kończy się optymistycznie.

Nigdy nie przepadałam za świątecznymi książkami, z góry zakładając, że mi się nie spodobają. Jakoś tak wychodziło, że gdy słyszałam "świąteczna książka" miałam przed oczami cukierkową opowieść ze zbyt naciąganym zakończeniem. Obecnie nadrabiam kilka pozycji i muszę się przyznać do błędu. Szczególnie przy tej książce odczułam swoje krzywdzące podejście.

"Spełnione życzenia" to dosyć realne historie kilku rodzin, które w pewnym momencie łączy wspólny mianownik, chociaż może i więcej niż jeden, bo przecież łączy ich też wigilia. To przeplatanie słodko-gorzkich chwil, pokazujących, że życie nie zawsze jest idealne. I czasem nawet świąteczna magia nie jest w stanie naprostować tego co przygotował dla nas los.
Śmiało mogę powiedzieć, że ta książka jest piękna, wzruszająca i że od średnio połowy, łzy niekontrolowanie ściekały mi po policzkach. Odkryłam w niej zarówno świąteczną magię, jak i kruchość życia, ale także tę "niesprawiedliwość" w której ten sam dzień dla jednych jest najpiękniejszym w ich życiu a dla innych tym najgorszym. Poszczególne historię pokazują nam jak łatwo możemy zapomnieć o priorytetach lub nieudolnie umieścić je q hierarchii. To nie jest niezwykła opowieść, to prawdziwe życie, które płata nam figle. I spełnione życzenia, które ktoś trochę przeinaczył.

"Spełnione...

Niech nie zwiedzie Was, ta niepozorna okładka. "Spełnione życzenia", to wzruszająca opowieść, składająca się z historii kilku bohaterów.
Z początku poznajemy urywki z ich życia - całkiem różne od siebie problemy oraz troski, etapy życiowe, na którym właśnie są, a także ich marzenia i pragnienia.
Starsza Pani, która pragnie dobrego życia dla swoich wnuków. Mężczyzna, który marzy o awansie w pracy. Dziewczyna, która musi wybierać między rodziną a chorym chłopakiem, czy Pan, który zdradza swoją żonę.

Z początku czytelnik może czuć się trochę przytłoczony ilością postaci oraz lekko pogubiony przez natłok informacji wyrwanych z kontekstu, jednak z każdą kolejną stroną wszystko nabiera sensu, drogi bohaterów krzyżują się, a wydarzenia układają się w logiczną całość.
Autorce udało się sprawić, że czytelnik zżywa się z postaciami, zaczynamy niektórych lubić, a niektórych wręcz przeciwnie, niektórym dopingujemy i trzymamy za nich kciuki, innym życzymy życiowej nauczki.
W dodatku książka wciąga tak, że ciężko ją odłożyć.

Mimo że nie jest to ciepła, radosna historia, a wręcz przeciwnie, dużo tu bólu i codziennych problemów z którymi musimy się zmagać i my, to uważam, że ten tytuł jest idealny na czas świąt, bo sprawia byśmy na chwilę zatrzymali się i pomyśleli co tak naprawdę jest ważne w życiu.
Nieprzeczytałam zbyt wielu świątecznych książek w swoim życiu, ale zdecydowanie ta była jedną z lepszych.
Jeśli jednak nie masz ochoty na dość sporą dawkę smutku i nie chcesz ronić łez, to ten tytuł nie jest dla Ciebie.

Wigilia to jedyny taki dzień w roku, gdy otaczający nas świat przybiera magiczne oblicze. A gdyby tak w ten dzień można było spełnić kilka życzeń? Przecież każdy z nas ma marzenia.

W tej książce znajdziecie wiele osobowości, wiele problemów i rozterek. Pani Krystyna mimo swojego wielu ciężko pracuje. W jej stanie zdrowia nie powinna się przemęczać, a jednak każdego dnia przychodzi do pewnego małżeństwa i sprząta ich dom, tak aby lśnił. Dzięki tej pensji stara się zapewnić swoim wnukom namiastkę prawdziwego domu i rodziny. Elwira i Damian kochają się, są zgodnym małżeństwem i wspólnie prowadzą firmę, wiodą spokojne życie czasami aż za spokojne...
Tadeusz kocha swoją żonę i córkę, nigdy nie opuści ich, jednak w domu nie dostaje wszystkiego czego pragnie. Bardzo często się z niego wymyka do innych kobiecych dłoni i ust. Zbyszek za to zauważa niewiele dookoła siebie, no chyba że dotyczy to pracy. To ona jest na pierwszym miejscu. Nie żona, czy mała córeczka.
Jest też Natalia którego każdego dnia drży niespokojnie wyczekując aż jej ukochany odbierze telefon. Jeśli tego nie zrobi, jeśli nie usłyszy jego głosu to będzie oznaczało tylko jedno... Jego serce przestanie bić.

Marzenia się spełniają, nie zawsze zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

To niepozorna która książka utrzymana w duchu świat Bożego Narodzenia zmusi was do przemyślenia niektórych spraw! Tutaj nie ma zbyt wielu kolorowych lampek, szukania świątecznych prezentów czy dekorowanie drzewka, a może i są. Tylko nie tak istotne, ważniejsi są ludzie. To oni przeżywają swoje rozterki i radości, nie raz będą musieli podjąć trudna decyzję.

Spełnione życzenia nie są typową książka świąteczną do których jesteśmy przyzwyczajeni, a urocza okładka i mała objętość to tylko mylę pozory. Ta książka zawiera w sobie wiele smutku i cierpienia, mimo szczęśliwego zakończenia.

Ciekawa, nietuzinkowa, inna, to słowa które nasuwają mi się gdy o niej myślę. ❤

Wigilia - dzień wyjątkowy, magiczny, jedyny taki w roku. Poznajemy wielu bohaterów i każdy rozdział opisuje po kolej ich losy:
🌠Daniel - początkujący prawnik, skrywający pewien sekret o którym boi się powiedzieć rodzicom.
🌠Pani Krystyna - schorowana babcia dwójki wnucząt, która zastępuje im matkę.
🌠Tadeusz - mąż Gosi i ojciec Julii, który kocha swoją żonę i córkę, ale...
🌠Natalia - dziewczyna Bartka, która codziennie boi się najgorszego.
🌠Elwira i Damian - idealna para, która ma wszystko, no prawie, do pełni szczęścia brakuje im tylko jednej rzeczy.
🌠Zbyszek - pochłonięty pracą mąż Oli i ojciec Jadzi.
🌠Mała dziewczynka pod galerią - pojawiająca się w historii każdego z bohaterów.
Jak bohaterowie spędza Wigilię? Czy będzie to dla nich taki magiczny i wyjątkowy dzień? Czy raczej przeciwnie?

Książka, którą spokojnie można przeczytać w jeden dzień. Wciągająca, oryginalna, dająca do myślenia. Wigilia to tylko tło do wysuwających się na pierwszy plan ludzkich problemów. Nie jest to lekka, świąteczna książka, która otuli nas i rozgrzeje w zimowy wieczór. Świąteczne życzenia nie zawsze spełniają się w taki sposób w jaki oczekujemy.
Większa ilość stron wpłynęłaby bardziej pozytywnie na historie bohaterów, które mogłyby zostać bardziej rozwinięte. Mimo to, podobała mi się i cieszę się, że mogłam ją przeczytać.
Polecam po nią sięgnąć i przekonać się o magii wigilijnej nocy 🎄

🌠Pani Krystyna - schorowana babcia dwójki wnucząt, która zastępuje im matkę.
🌠Tadeusz - mąż Gosi i ojciec Julii, który kocha swoją żonę i córkę, ale......

Dość przewidywalna akcja, ale bardzo piękna opowieść. Poznacie tu losy kilku osób, każdego z nich życie doświadczylo. Nie jest to szczęśliwa opowieść, a podczas czytanie parę razy pojawiła się łza.

Niby nic nowego w formule - ot, po prostu zestawienie historii kilku osób, dziejących się w wigilijny dzień - ale miały one wszystkie w sobie coś takiego, że chwyciły mnie za serce. Zwłaszcza opowieść o babci i jej dwójce wnuków, która sprawiła, że się popłakałam. Być może nagromadzenie tragicznych wydarzeń w drugiej części książki była trochę zbyt duże, dołowała i dalekie od świątecznej atmosfery, ale rozumiem, o co chodziło autorce. Powieść polecam - nie tylko w okołoświątecznych dniach.

Dawno nie czytałam tak fajnej świątecznej książki.

Dawno nie czytałam tak fajnej świątecznej książki.

Dodaj cytat z książki Spełnione życzenia