Siedem cudów

Okładka książki Siedem cudów
Agata Przybyłek Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Czwarta Strona
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska Boże Narodzenie miłość święta cuda

Nie pamiętam kiedy czytałam książkę obyczajową, a już w szczególności o tematyce świątecznej. Biorąc jednak pod uwagę aktualne wydarzenia na świecie, potrzebowałam trochę odetchnąć o znaleźć ukojenie w książkach.

Dzieki @agataprzybylek udało mi się to pierwszorzędnie.
"Siedem cudów" to opowieść lekka, przyjemna i wciągająca.
No dobra, muszę przyznać, że początkowo miałam ciężko przestawić się z kryminałów i horrorów na powieść ogólnie rzecz biorąc o miłości. Jednak im dalej tym mój apetyt rósł i byłam ciekawa jak potoczą się dalsze losy Moniki, Ksawerego, Maćka, Ani, Marka, Joli i Małgosi.

Byłam zaskoczona tym, że w książce znalazłam mało dialogów. Autorka skupiła się bardziej na opisach postaci czy okoliczności, a dialogi pomiędzy postaciami stanowiły tak naprawdę niewielki dodatek do treści książki. Ogólnie jednak nie przeszkadzało mi to zbyt mocno.

Sama opowieść i zamysł osadzenia jej w realiach świątecznych to dla mnie duży plus, gdyż sama uwielbiam święta.

Pewien niedosyt poczułam w relacji Moniki I Ksawergo, gdzie pomiędzy nimi nie wszystko zostało dopowiedziane.
Zmartwiło mnie też to, że zdecydowana większość książki dotyczyła przygotowań do świąt, a już same świąteczne dni stanowiły namiastkę książki i brakowało mi rozwinięcia tego zagadnienia.

Pomijając powyższe mogę jednak śmiało stwierdzić, że dla osób szukających odskoczni od szarej rzeczywistości, książka będzie idealną odskocznią.

Dzieki @agataprzybylek udało mi się to pierwszorzędnie.
"Siedem cudów" to opowieść lekka, przyjemna i wciągająca.
No dobra, muszę przyznać, że początkowo...

Przeczytane, ale jakim kosztem... ile ja razy zasnęłam na tej książce... ile razy pukałam się w głowę z naiwności bohaterów... ile razy zakrywałam oczy z żenady...
Tematyka rzeczywiście iście świąteczna. Mamy do czynienia z kilkoma bohatetami, a każdy z nich jest bardziej infantylny niż poprzedni. Dwóch dorosłych mężczyzn, studentów, którzy przy wszystkim potrzebują mamusi. Dwie kobiety, też studentki, które niby coś tam wnoszą, ale w sumie nic. Jest i małżeństwo, w domyśle około pięćdziesiątki, oboje bez wyrazu.
Przez całą książkę totalnie nic się nie dzieje. Gdzieś tam ktoś wdepnął w kupę, tyle z akcji. Zaciekawił mnie jeden wątek, tylko dlatego męczyłam tę powieść - gdzieś pod koniec okazało się, że nie było na co czekać, bo rozwiązanie tej trzymające w napięciu zagadki zerwanych zaręczyn kryje się w mamisyństwie bohatera.
Ogólnie uważam, że to strata czasu. Sztuczne dialogi, akcja żadna, napięcie jeszcze mniejsze.

2007
1999

Czy dorosły facet może być zauroczony banalną świąteczną młodzieżówką ?
Taką nastolatkową książką ?
Tak, może.

Choć Święta już minęły a ja sam czas studiów mam dawno za sobą, to nie ukrywam, że powieść Agaty Przybyłek przeczytałem z ogromną przyjemnością.
Oczywiście wyłapywałem naiwności fabuły i zachowań bohaterów, ale w niczym nie umniejszało to frajdy z lektury.

Książka Pani Agaty nie miała byś bestsellerem ani arcydziełem.
To prosto opowiedziana historia o grupie młodych ludzi połączonych takimi czy innymi więzami.
Ale powieść napisana jest w niesamowicie ciepły sposób, w stylu, który urzeka bezpośredniością.
Nie ma tutaj ani jednej postaci, której nie można by polubić. Wszyscy są sympatyczni.
Tak bajkowo, wręcz cukierkowo przedstawiony przedświąteczny okres jest tym, co naprawdę może poruszyć każde serce.

To bardzo serdeczna opowieść nie tylko dla nastolatków.

7/10.

Czy dorosły facet może być zauroczony banalną świąteczną młodzieżówką ?
Taką nastolatkową książką ?
Tak, może.

Piękna książka, w której można odczuć atmosferę świąt. Pokazująca nam, że ważna jest rodzina, a cuda na święta nie zawsze muszą być wyraźnie widoczne i spektakularne.
Czasem jest to po prostu pozostawienie smutnych wspomnień za sobą.
Mamy tu historię Moniki, jej brata Maćka oraz jej rodziców - Joli i Marka. Ani, która wychowała się w domu dziecka, Małgosi - dziewczyny Marka oraz Ksawerego - byłego chłopaka Moniki.
Dla każdego z nich te święta będą na swój sposób wyjątkowe.
Przeczytajcie sami, jakie cuda wydarzą się w ich życiu w ten świąteczny czas.

Czasem jest to po prostu pozostawienie smutnych wspomnień za sobą.

Wreszcie skończyłam czytać #siedemcudów Czytało się to szybko, ale momentami ta historia jakoś nie była dla mnie wciągająca na tyle, bym nie mogła się od niej oderwać. Czytałam ją z dużymi przerwami. Dopiero pod koniec byłam ciekawa co będzie dalej. Chyba po ostatnich moich książkowych zachwytach nie mogę znaleźć równie wciągającej lektury.

Ale mimo wszystko, Siedem Cudów to pozycja lekka i idealna na okres świąteczno-zimowy. Doskonale oddaje magię świąt, która osobiście towarzyszy mi co roku w danym okresie. I najważniejsze co niesie za sobą ta książka to to, że nie mnogość i różnorodność potraw na stole, a rodzina i bliskie osoby są najważniejsze. I tak, cuda w święta się zdarzają. Mniejsze lub większe, ale zawsze 🎄👨‍👩‍👧‍👦❄️

Ale mimo wszystko, Siedem Cudów...

Czy okres Bożego Narodzenia to czas cudów?Autorka pokazuje,że tak .Historia kilku osób ,które czekają...albo i nie na ten magiczny czas w roku.Każdy z nich ma swoje problemy i sekrety ,o których nie chce mówić.Bohaterowie to zwykli ludzie tacy jak my.Lekka fajna opowieść z atmosferą świąt w tle .

Uważam, że nie ma wyznaczonego czasu na czytanie tekstów o tematyce świątecznej. Poza otoczką iście grudniową, prezentami, choinką czy kolędami poruszane są też tematy niezbyt wesołe. Nie tylko w zwykłe dni, ale też szczególnie właśnie w święta, ludzie smucą się, przezywają swoje mniejsze i większe dramaty, a także nie mają z kim spędzić wieczerzy wigilijnej. Marzą wówczas o cudzie, który to diametralnie odmieni ich kulawy los. Taki sam zamysł miała na pewno autorka "Siedmiu cudów", gdyż stworzyła powieść idealnie wpasowującą się w grudniowy czas.
W powieści zapoznamy się między innymi z historią Marka, który straci pracę i będzie zastanawiać się, czy powiedzieć o tym żonie w tak magicznym czasie. Za to jego syn, Maciek, będzie w pocie czoła obmyślać zaręczyny z Małgosią, miłością jego życia. Czy mężczyzna usłyszy sakramentalne tak? Sami się o tym przekonajcie. Jeszcze inna część książki dotyczy Ani- młodej kobiety w ciąży, która skazana jest na samotne macierzyństwo i samotny czas świąteczny. Dziewczyna nie ma rodziców i tak naprawdę nie zna magii szczęścia, euforii, wzajemnej przyjaźni. Czy w końcu zazna chwili radości? Zapraszam do lektury.
Celowo nie przytaczam wszystkich historii, gdyż nie chcę odbierać czytelnikom przyjemności lektury. Mnie samej książkę czytało się dobrze, bez przymusu i nudy. Owszem, tematy w niej zawarte są dość banalne, ale i tak dość dobrze opracowane. Zresztą, po Agacie Przybyłek naprawdę można spodziewać się czegoś przyjemnego, z nutką nostalgii i wzruszenia. Czy polecam książkę? Tak, w dodatku nie tylko w klimatycznym grudniu.

Brakuje mi słów by opisać jak bardzo zła jest ta książka

Bohaterowie maksymalnie irytujący, dialogi tak sztuczne, że zęby mnie bolały, "zabawne"sceny opisane rodem z historyjek z "Chwili dla Ciebie". Dodatkowo ilość powtórzeń.... sformułowanie "wpatrzony jak w obrazek" pada tak często, że w szkole z wypracowania byłaby pała i to na szynach

Wszyscy bohaterowie zapalają swiatełka, wszyscy chodzą do drogerii, wszyscy kupują perfumy.....

Mówię stanowcze nie takim książkom. Literatura świąteczna ma być lekka i przyjemna, ale nie durna

2/10 tylko dlatego, ze szybko się czyta

Brakuje mi słów by opisać jak bardzo zła jest ta książka

Wszyscy bohaterowie zapalają...

Boże Narodzenie jest cudem.Nie tylko chodzi o prezenty. Podobała mi się ,ta otoczka i magia Świąt.Poztywni bohaterowie.

Agata Przybyłek Siedem cudów Zobacz więcej
Agata Przybyłek Siedem cudów Zobacz więcej