God Save The 303 Squadron! Historia Dywizjonu 303 z trochę innej perspektywy

Okładka książki God Save The 303 Squadron! Historia Dywizjonu 303 z trochę innej perspektywy Grzegorz Śliżewski, Grzegorz Sojda
Grzegorz ŚliżewskiGrzegorz Sojda Wydawnictwo: Vesper historia
historia
Vesper
2018-08-22
2018-08-22
303 Dywizjon Myśliwski Eskadra Kościuszkowska lotnictwo Tadeusz Kościuszko Witold Urbanowicz Kazimierz Pułaski wojna polsko - bolszewicka II Wojna Światowa

Wydawnictwo Vesper: mam książki z Lovecrafta. Dużo zdjęć.

Ponieważ mam to samo nazwisko to dla mnie czytanie o tym, że Czerniawski był związany z Dywizjonem 303 i został odznaczony przez Królową Brytyjską Elżbietę II, a także że przyznano mu tytuł szlachecki — jest niezmiernie ciekawe.
Zastanawia mnie czy mogę być z nim bliżej spokrewniony niż dalej. Nie wiem.

Znam wiele osób o tym nazwisku, którzy mają sukcesy ale mnogość sukcesów jego osoby wydaje się być czymś dla mnie nieosiągalnym z perspektywy zasług. Odznaczony srebnym Virtuti Militari.
Jego raport o Normandii: przeważył szalę zwycięstwa. Czytał go Adolf Hitler.
Jego raporty czytał też Churchill, a także generał Sikorski.

Ile szpiegów działających dla RP pozostaje przemilczanych, skoro jego wyjątkowo akta odtajniła Wielka Brytania? Multum ludzi, a właściwie herosów dzięki którym zdołaliśmy pokonać zło.

Wydawnictwo Vesper: mam książki z Lovecrafta. Dużo zdjęć.

Zastanawia mnie czy mogę być z nim bliżej spokrewniony niż dalej. Nie wiem.

Znam...

Książka fajnie przybliża losy chłopaków. Dużo świetnych zdjęć. Historia powstania Eskadry Kościuszkowskiej też jest bardzo interesująca.

Szkoda, że nie mogę dać więcej gwiazdek, ale nie zgadzam się z analizą niektórych osób i wydarzeń. Co gorsza, autorzy próbowali zaniżyć osiągnięcia Dywizjonu 303.

Książka bardzo słaba. Zacząłbym od dziwnej maniery z "Eskadryllą" La Fayette. Chyba Eskadrą, jak już? Potem coraz śmieszniej - szeroko o różnych sprawach nie związanych z zasadniczym tematem książki, czyli Dywizjonem 303, np. nieślubnym dziecku jednego z amerykańskich lotników - gdyby książka dotyczyła wojny 1920 r. to spoko, ale co to ma wspólnego z Dywizjonem 303? Jest to tym bardziej zastanawiające, że jeden z autorów (p. Śliżewski) zwykł czepiać się autorów innych książek o odbieganie od tematu, a tu takie coś... Pierwsza część tak mniej więcej pierwszych sto stron do wyrzucenia, choćby z tego względu, że Marszałek Piłsudski urasta w oczach obu Grzegorzów (Sojdy i Śliżewskiego) do rangi wielkiego specjalisty od lotnictwa. Dobry żart. Słynny rozkaz o skierowaniu lotnictwa do zadań rozpoznawczych został przez obu autorów potraktowany jako wstęp do "ustalenia jakie zadania ma wykonywać lotnictwo, co powinni zrobić inspektorzy armii". Ok, a czy zrobili? Nie? No, więc kto nie dopilnował realizacji własnego rozkazu? Czyżby Marszałek, otoczony tłumem niekompetentnych potakiwaczy ze szlifami generalskimi? O tym jednak autorzy nie wspomną, bo i po co. Potem niby lepiej, ale nadal sporo... dziwactw, które mnie od lektury odrzucały. Zastanawiające w jakim stopniu książka powstała na fali KOMERCYJNEGO (!!!) zainteresowania Dywizjonem 303 i dlaczego mam wrażenie, że chodziło o nabicie kieszeni autorom i wydawcy (Vesper),a nie sensowne opracowanie na temat historii najlepszego (a może najbardziej znanego) polskiego dywizjonu myśliwskiego?

Recenzja książki Wojciecha Łuczaka zamieszczona w "Skrzydlatej Polsce", 09/2018

"Wybaczcie Panowie Grzegorzowie, sądziłem zrazu, że idąc za falą premier aż dwóch filmów fabularnych o legendarnym 303. w 1940, zechcecie jedynie skorzystać na zainteresowaniu zaciekawionej publiczności. Jakże się myliłem. Potraficie wciągnąć czytelnika, za pomocą nie dającej się zapomnieć narracji, stylu i języka prezentacji historycznej, w swego rodzaju przygodę odkrywania przeszłości na nowo. I nie boicie się przeciwstawić utartym schematom. Ba, potraficie swoje racje błyskotliwie i szczerze wyłożyć. Na przykład to, że na bohatera myśliwców walczących pod emblematem z gwiaździstym sztandarem Ameryki bardziej pasował i pasuje nadal zawadiacki i pełen werwy Kazimierz Pułaski, niżli do pewnego stopnia... zachowawczy i stoicki Kościuszko. No, ale stało się, przyjęliśmy w naszych głowach, co innego, bardziej wypracowany mit niż rzeczywistość tamtych przedrozbiorowych czasów. Dla mnie jest to książka fantastyczna, traktująca o genezie tworzenia mitu, także na gruncie lotniczym i o jego objaśnianiu za pomocą rzetelnej argumentacji i wyśmienicie wybranych tekstów źródłowych. No cóż, na kolejnych kartach Panowie Grzegorzowie ze swadą i polotem rozprawiają się nie tylko ze stereotypami naszych bohaterów amerykańskiej rewolucji, ale także z utrwalonymi niestety i nadal utrwalanymi, apoteozowanymi legendami o przedwrześniowej Polsce i jej lotnictwie. Wyborna lektura i uczta intelektualna! "

Recenzja książki Wojciecha Łuczaka zamieszczona w "Skrzydlatej Polsce", 09/2018

Chyba pierwszy raz zasnąłem przy książce o lotnictwie. Za dużo o Pułaskim.

Chyba pierwszy raz zasnąłem przy książce o lotnictwie. Za dużo o Pułaskim.

• Niesamowite książki

Video