Hania

klasyka
Fundacja Festina Lente
2013-01-01
1938-01-01
klasyka literatura piękna literatura zagraniczna

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Opowiadanie "Hania" opisuje perypetie miłosne Hani, Henryka i Selima.
Młodzieńcza miłość nie ma zbyt szczęśliwego zakończenia.
Hania to dziewczyna, która nie jest bogata, ale znajduje schronienie we dworze. Młody panicz Henryk bierze ja pod swoją opiekę i zakochuje się w niej. Jednak Hania swoje czucia kieruje w stronę przyjaciela Henryka -Selima Mirzy.
Sienkiewicz ukazuje jak wygląda życie na polskim dworze, rozterki i wybory młodych ludzi, a także niepewny los tych, którzy nie są majętni, nie mają rodziny. Pojawia się również wątek przyjaźni polsko-tatarskiej.
Opowiadania wysłuchałam w formie audiobooka.

Opowiadanie "Hania" opisuje perypetie miłosne Hani, Henryka i Selima.
Młodzieńcza miłość nie ma zbyt szczęśliwego zakończenia.
Sienkiewicz...

Chyba takiej miłości nie rozumiem, a szlacheckie "wartości" tu budzą zdziwienie.

Świetna. Chyba najlepszy motyw młodzieńczego zauroczenia, jaki znalazłam w książkach. Jeśli chodzi o postawę bohaterów, to dzisiaj otwiera pole do dyskusji i budzi na pewno o wiele gwałtowniejsze emocje niż w czasach wydania. Ale jeśli chodzi o realne ujęcie zachowań niedojrzałych nastolatków, to jest to mistrzostwo świata. Dodatkowo język i opisy to miód na serce.

Przyszła już ta pora roku, w której chętnie powracam do Sienkiewicza. Jakże ogromnie żałuję, że nie zorientowałem się, iż "Stary sługa" był pierwszą częścią tej małej trylogii i że nie przeczytałem wszystkiego od razu w kolejności. "Hania" ujęła mnie za serce, ale tak jest ze mną zawsze w przypadku historii o miłości. Ale nie ckliwej miłości, tylko takiej raniącej, sprawiającej ból, niszczącej ludzi i prowadzącej do nieszczęścia. Główny bohater, Henryk, to niemalże Heathcliff. Cechuje go uczucie młodzieńcze, niedojrzałe, a jednocześnie destrukcyjne,które nieujarzmione potrafi ranić osoby bliskie sercu młodego panicza. Paradoksalnie, ten nie potrafi go wyjawić ukochanej osobie czym podobny jest do każdego zakochanego nastolatka. Ale któż z nas nie przeżywał tego co Henryk? Cała historia ma bardzo przewidywalne zakończenie, ale uwielbiam tę burzę uczuć i katharsis, które ono ze sobą niesie.

Dyskusja ze stereotypem romansu. „Inna” dla młodego Litwosa, ponieważ nie wpychająca elementów literatury pozytywistycznej. Przeciętna dla czytelnika. Ani bohaterowie fatalnego trójkąta - poza być może Tatarem Selimem - nie mają w sobie potrzebnej magii, ani wielki dramat pomiędzy nimi nie porywa. Do zapamiętania zapewne finalny twist z ospą (ależ ludzki!). Znalazłem jeden artykuł krytyczny Młodopolan wspominający o „romansującym” za młodu Sienkiewiczem - aż zdziwienie łapie, że dekadenci nie wbili za „Hanię” kilkunastu szpilek więcej.

• Klasyka
  • Wyzwanie LC 2019