Pan raczy żartować, panie Feynman!

- Tytuł oryginału:
- Surely You're Joking, Mr Feynman! Adventures of a Curious Character
- Data wydania:
- 2018-10-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 1996-01-01
- Data 1. wydania:
- 1988-06-01
- Liczba stron:
- 448
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048663
- Tłumacz:
- Tomasz Bieroń
- Wydawnictwo:
- Znak
- Tagi:
- Tomasz Bieroń biografia fizyka
- Tytuł oryginału:
- Surely You're Joking, Mr Feynman! Adventures of a Curious Character
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2018-10-29
- Liczba stron:
- 448
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048663
- Tłumacz:
- Tomasz Bieroń
- Tagi:
- Tomasz Bieroń biografia fizyka
Nowe wydanie kultowej autobiografii z okazji stulecia urodzin Richarda P. Feynmana.
„Wymaga trochę magii, żeby nauki ścisłe wydawały się takie rozrywkowe, wciągające i proste jak u Feynmana. Niezależnie od tego, czy czytacie „Pan raczy żartować, panie Feynman!” po raz pierwszy czy piąty, mam nadzieję, że sprawi wam to nie mniejszą przyjemność niż mnie”.
Bill Gates
Richard P. Feynman - laureat Nagrody Nobla i jeden z najgenialniejszych fizyków w dziejach w brawurowy sposób opowiada o swoim niezwykłym życiu. Nie tylko przedstawia kulisy prac nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale też ujawnia się jako spec od otwierania zamków szyfrowych i mistrz gry na bongosach. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, codzienne życie fizyków w ośrodku badawczym w Los Alamos i ich flirty z tancerkami w Las Vegas.
„Pan raczy żartować, panie Feynman!” to rzecz kultowa - jedna z najsłynniejszych naukowych książek naszych czasów i jedna z najzabawniejszych autobiografii, jakie kiedykolwiek powstały.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Bo to jest tak, że ja muszę rozumieć świat
Kiedy polecam jakąś książkę, zawsze towarzyszy mi dylemat, do kogo dana pozycja może zostać skierowana. Żadne dzieło nie zadowoli wszystkich odbiorców, to powszechnie znany truizm. Całe szczęście autobiografia jednego z najgenialniejszych fizyków naszych czasów nie jest opasłym tomiszczem, jakiemu stawią czoło jedynie najwytrwalsi. To portret wyjątkowo ciekawego człowieka, którego niejeden chciałby spotkać.
Feynmana poznałem lepiej podczas sześciomiesięcznego pobytu w Caltech w 1974 roku – pisze autor przedmowy do wydania Marek Demiański. – Pamiętam, jak kilka dni po przyjeździe Feynman oprowadzał mnie po całej uczelni. Zaprowadził mnie do atrium w budynku samorządu studenckiego. Na ścianach wokół atrium rozmieszczone były płaskorzeźby przedstawiające różnych znakomitych myślicieli i naukowców – były tam podobizny Arystotelesa, Platona, Euklidesa, Kopernika, Galileusza, Darwina, a wśród nich byli również Feynman i Gell-Man. Feynman uśmiechnął się i powiedział: „Popatrz, oprowadza cię chodząca mumia”.
Nie ulega jednak wątpliwości, że Richard Feynman żadną mumią nie był. Wręcz przeciwnie, z kart jego autobiografii dowiadujemy się, że trudno o równie barwną, intrygującą i żywą osobowość. Czy słyszeliście kiedyś o fizyku, który włamuje się do sejfów, gra na bębnach, z powodzeniem rysuje oraz robi tysiąc innych równie mało standardowych czynności? Jeśli nie, poznajcie, proszę, pana Feynmana.
Książkę „Pan raczy żartować, panie Feynman” można traktować jako zbiór anegdot z różnych momentów życia autora. Dzięki temu zabiegowi brak w niej dłużyzn, przestojów. Czytelnik otrzymuje samą esencję najciekawszych wydarzeń i przypadków, jakie spotkały popularnego noblistę. Znany fizyk okazuje się również niezwykle inteligentnym szydercą, lecz jego szyderstwo nie jest puste i powierzchowne, kryje się za nim zawsze głębsza prawda.
Autobiografia Richarda Feynmana zaraża optymizmem i radością życia. Uczy też, jak odnaleźć w sobie dziecięcą ciekawość, będącą motorem napędowym wszystkich odkryć i wynalazków. Feynman okazuje się przy tym zażartym wrogiem wszelkich przesądów i głupoty. Piętnuje je z niezwykłą zaciętością, a jego refleksje pozostają nad wyraz trafne i aktualne. Popularny fizyk krytykuje np. system szkolnictwa, w którym od uczniów wymaga się wkuwania na pamięć niepotrzebnych informacji, a nie uczy się ich myślenia.
Muszę przyznać, iż obawiałam się nieco części poświęconej skonstruowaniu bomby atomowej. Byłam przekonana, że wzbudzi ona we mnie wewnętrzny opór i przez moment faktycznie czułam lekki niepokój. Spojrzałam jednak na autora dużo bardziej przychylnym okiem, kiedy trafiłam na jeden z najsmutniejszych i najbardziej refleksyjnych fragmentów jego autobiografii, w którym opisuje on swe uczucia zaraz po zrzuceniu bomby na Hiroszimę i Nagasaki: Z początku czułem się bardzo dziwnie. Siedziałem, na przykład, w restauracji w Nowym Jorku, wyglądałem przez okno i zastanawiałem się, ile wynosił promień zniszczeń bomby hiroszimskiej... ile jest stąd do 23. Ulicy, ile budynków ległoby w gruzach – i tak dalej. Szedłem po mieście, widziałem, że budują most, i myślałem sobie, co za wariactwo, oni nic nie rozumieją, oni nic nie rozumieją. Po co oni budują te wszystkie nowe mosty? To bezcelowe. Na szczęście budowanie mostów jest bezcelowe już od czterdziestu lat. Pomyliłem się więc co do bezcelowości budowania mostów i cieszę się, że ludzie byli na tyle rozsądni, żeby żyć dalej.
Książce „Pan raczy żartować, Panie Feynman” daleko oczywiście do lektury smutnej i przygnębiającej. Wręcz przeciwnie, autor propaguje swoistą życiową filozofię „tumiwisizmu” i zaraża nią czytelnika. Trudno chyba o równie inteligentną pozycję, prowokującą z jednej strony do nagłych napadów śmiechu, a równocześnie skłaniającą do głębszej refleksji.
Ewa Szymczak
Popieram [ 11 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 4 314
- 4 055
- 893
- 233
- 185
- 59
- 54
- 49
- 36
- 27
Cytaty
Na konferencji było mnóstwo durniów, do tego zadufanych w sobie, a zadufani w sobie durnie doprowadzają mnie do szalu. Do zwykłych durniów n...
Rozwiń
Jest coś niedobrego z ludźmi: nie uczą się przez zrozumienie, tylko jakoś inaczej, pewnie na
pamięć. Ich wiedza jest taka krucha!
Ofiarowanie komuś własnego cierpienia jest dowodem zaufania.
Opinie [340]
Ciekawy świata człowiek, więc dobrze się czyta, bywa zabawnie, a i nauczyć się czegoś można :) są w tej książce inspirujące momenty, ale jakoś nie powaliła mnie nimi, a tego trochę oczekiwałam po "hypie" wokół niej, jakkolwiek naprawdę warto sobie przeczytać. Wykład na temat nauczania teorii i wkuwania jej na pamięć bez zrozumienia - przygnębiająco aktualny i w punkt.
Pokaż mimo toInspiruje i daje do myślenia. Nie tylko przedstawia inne, pełne pasji i ciekawości podejście do nauk ścisłych, ale również do życia. Richard P. Feynman przedstawiony w tej autobiografii nie przestaje zaskakiwać i inspirować do odkrywania piękna tego świata, do bycia prawdziwym i wiernym sobie bez względu na opinie innych.
Pokaż mimo toCzytając "Pan raczy żartować, panie Feynman"...
Pokaż mimo toOdnoszę nieodparte wrażenie, że gdyby ludzie pióra potrafili posługiwać się fizyką, choć w połowie tak dobrze, jak Richard Feynman władał słowem pisanym.
Ludzkość już dawno sięgnęłaby gwiazd...
Serdecznie polecam.
Na wstępie powiem że w czasach szkolnych nigdy nie przepadałem za fizyką. Po książkę sięgnąłem dzięki opiniom innych użytkowników "lubimy czytać" . Nie wdając się w szczegóły powiem że książka jest rewelacyjna i na pewno przeczytam kolejną część
Pokaż mimo toKto by pomyślał, że tak szanowny noblista może być takim niezłym ziółkiem. Przeważnie autobiografię są przelukrowane, ale na szczęście Feynman mówi o sobie wprost i bez bajkopisarstwa. Czyta się lekko, choć czasami autor zapędza się w naukowe tłumaczenia, przez które gubi się wątek. Mimo to jest to książka dla każdego, co jest jej dużym atutem.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa pozycja, pan Feynman był człowiekiem szerokich horyzontów o dociekliwym umyśle i dużej inteligencji. Autobiografia zawiera dużo interesujacych faktów z jego życia, bije z niej też dystans do siebie, który sprawia, że z dużym zaciekawieniem towarzyszyłam panu Feynmanowi w jego odkryciach, przemyśleniach czy podróżach. To człowiek korzystający z wszystkich...
więcejNie jest to książka którą planowałabym przeczytać, ale miałam do niej dostęp dzięki uprzejmości znajomych. O postaci Feynmana wiedziałam niewiele, fizyka czy matematyka nigdy nie były dziedzinami moich zainteresowań, niemniej jednak wspomnienia w tej formie był niezwykle ciekawe i przystępne do poznania. Autor nie tylko dał nam wycinek swojego życia, które było szalenie...
więcejFeynman to ciekawa osobowość. Czytając go można nabrać apetytu na naukę - na poznawanie świata. Dla samego siebie a nie dlatego, że w szkole jest potrzebne, albo ktoś wymaga do czegoś.
więcejPodoba mi się też komentarz odnośnie systemu edukacji i podejścia do weryfikowania teorii. Jakby to powiedział Łona - bądź uprzejmy mieć wątpliwość.
Z drugiej strony można odnieść wrażenie,...
Książka o bardzo interesującej osobie, a w dodatku z humorem, bardzo przyjemnie się czyta
Pokaż mimo toAutobiografia Feynmanna jest przyjemna i nawet momentami pouczająca i motywująca, da się znaleźć parę prawd życiowych, które kogoś mogą oświecić. W gruncie rzeczy jest był to człowiek o niepowtarzalnej historii i charakterze, polecam cieplutko
Pokaż mimo to