Okładka książki Najmądrzejszy w pokoju. Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej Thomas Gilovich
Thomas Gilovich Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Wisest One in the Room: How You Can Benefit from Social Psychology's Most Powerful Insights
Smak Słowa
2017-05-10
2017-05-10
2016-12-01

Okładka książki Dlaczego mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe? Gary Belsky, Thomas Gilovich
Dlaczego mądrz... Gary Belsky, Thomas...

Niezła, dobrze napisana, dobrze dobrane przykłady obrazujące doświadczenia. Fakt, trochę zapożycza od "Pułapek myślenia" Kahenmana, ale jednak jest napisana w sposób bardziej popularny, dostępny dla niefachowców. W sumie - warto!

Niech nie zwiedzie Was tytuł, najmądrzejszy w pokoju to nie zawsze ten z najwyższym IQ. Zdolnościami społecznymi można wiele nadrobić i wieść pełniejsze życie niż Ci którzy nie posiadają umiejętności interpersonalnych.

Wiele jest książek na ten temat, powołujących się na te same badania. Ta należy do najlepszych. Moim zdaniem warto przeczytać.
Tylko niestety rozdział o ochronie klimatu jest zgrzytem. Autorzy nie są tu kompetentni, a należą do "wierzących" i rozdział ten jest po prostu słaby i naiwny.
Ale pozostałe rozdziały b.ciekawe.

Ale pozostałe rozdziały b.ciekawe.

Jestem troszkę rozdwojony w opinii. Do pewnego momentu (mniej więcej połowa ksiązki jest naprawdę dobrze. Książka pokazuje to, jak oszukujemy samych siebie, jak bardzo rzeczywistość wokół nas, szczególnie w sferze psychologicznej różni się od tego, co postrzegamy (a raczej chcemy postrzegać). Szczerze polecam, myślę do pierwszej części książki warto wrócić. Sporo dowiadujemy się odnośnie tego co zrobić, aby stać się tytułowym "najmądrzejszym w pokoju".

Później niego gorzej, tym bardziej, że autor zaczyna uderzać w politykę czy inne tego typu zagadnienia, stosując (bardzo mądre) zagadnienia z pierwszej części książki jedynie jako bazę wypadową do swoich rozważań.

Nie zmienia to jednak faktu, że z książką powinien zapoznać się każdy, kto chce kształtować siebie jako rozważną jednostkę, chcącą spostrzegać świat szerzej niż to, co się widzi przez własne klapki na oczy.

Przykłady badań bardzo ciekawe, nawet jej mają ponad 50 lat. Jak to w USA bywa, a tam przeprowadzono większość opisywanych eksperymentów, KOLOR skóry ma znaczenie.

Średnia. Książka wtórna, powtarza tezy i badania prezentowane już w wielu innych pozycjach nt. psychologii społecznej, zwłaszcza Daniela Kahnemana „Pułapki myślenia”. W dodatku napisana w mało zajmujący sposób.

To jest bardzo przystępnie napisana książka, którą czyta się płynnie i z zaciekawieniem. Nie jest to - jak niektórzy mogą błędnie sądzić po tytule - kolejna pozycja z zakresu literatury "poradnikowej", chociaż wynika z tej książki mnóstwo porad uzasadnionych każdorazowo badaniami. Autorzy to wybitni prof psychologii. Wiedza jaką przekazują w niej Autorzy jest niezwykle przydatna w życiu. Jak dla mnie, jest to książka na tyle wartościowa, że chyba zrobię z niej notatki, aby łatwiej przyswoić sobie zawartą w niej wiedzę i w praktyce stosować.

Książka w ciekawy sposób opisuje wiele schematów z jakimi ścieramy się we własnym życiu. Dla wielu może być zaskakująca, ponieważ często sami łapiemy się na tym, że zostaliśmy 'przeczytani' przez autorów. Polecam wszystkim, którzy potrzebują znaleźć początek drogi w psychologii społecznej.

Bardzo obserwująca książka. Napisana prostym i przystępnym językiem. Polecam!

Bardzo obserwująca książka. Napisana prostym i przystępnym językiem. Polecam!

Wydawałam w trakcie czytania okrzyki z grupy "Niemożliwe, żeby ludzie tak myśleli i odpowiadali, przecież to bez sensu!", a potem wyłapywałam całkiem podobne schematy we własnej głowie :)
Dobrze mi się czytało i doceniam pracę, którą autorzy włożyli w ułożenie tematyczne tak wielu badań i w staranne podawanie źródeł.
Druga część była mniej porywająca, ale do pierwszej, poświęconej schematom, które mamy wdrukowane chyba wszyscy, i przez które trudniej nam wyleźć z grajdołów własnych głów, jeszcze wrócę.

Druga część była mniej porywająca, ale do pierwszej,...

• Psychologia
  • Popularnonaukowe