Ostatnie instrukcje

Okładka książki Ostatnie instrukcje Nir Hezroni
Okładka książki Ostatnie instrukcje
Nir Hezroni Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Agent 10483 (tom 2) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Agent 10483 (tom 2)
Gorzka Czekolada
Last Instructions
Media Rodzina
2018-11-07
2018-11-07
Leszek Kwiatkowski
Leszek Kwiatkowski

Mosad ,panie Mosad .I wszystko jasne.

Mosad ,panie Mosad .I wszystko jasne.

Bardzo dobra powieść , o ile ktoś lubi thrillery szpiegowsko-sensacyjne . Schemat fabuły oparty jest na wzorze zdradzonego szpiega do zadań specjalnych , który bierze odwet na agencji , która postanowiła się go pozbyć . I tyle , jeżeli chodzi o jakieś schematy , bo reszta co chwila zaskakuje czytelnika , a akcja pędzi do przodu i trzyma nas w napięciu . Co ciekawe autor sam pracował dla wywiadu . Zna techniki szpiegowskie i czytając tę powieść często zadawałem sobie pytanie : czy te postaci miały jakiś pierwowzór w rzeczywistości , czy są tylko wytworem wyobraźni .

Mam nadzieję , że zainteresowałem tych zainteresowanych i skutecznie zniechęciłem tych , którzy nie gustują w tym gatunku . Mnie się podobało .

1903

Kontynuacja 'Trzech kopert', opowieści o agencie 10483, człowieku o wielkiej inteligencji i całkowicie amoralnym, który walczy ze służbami wywiadowczymi Izraela i chce zdetonować bombę atomową; dostajemy powtórkę z 'Trzech kopert': dokładny opis akcji agenta 10483 oraz przeciwdziałanie służb, w sumie nic nowego, tylko brutalność, techniczne szczegóły i dziwaczne wątki futurystyczne, nudne to niestety, wystarczyły mi 'Trzy koperty'.

Świetna dylogia, a chociaż tak naprawdę to jedna książka, bo druga część mocno zazębia się czasowo z pierwszą. Całość jest przemyślana, brutalna, bezkompromisowa i świeża. Coś nowego w świecie thrillerów. Czekam na kolejne książki Hezroniego, spodobał mi się jego precyzyjny, inżynierski styl.

To drugi tom izraelskiej powieści o agencie 10483. Warto sięgnąć po tą książkę, jeśli podobała nam się pierwsza część. Poznajemy dalsze losy głównego bohatera, izraelskiego agenta wywiadu, buntownika. Bunt agenta 10483 zwiększa swoje rozmiary, agent w dość oryginalny sposób realizuje plan zemsty na swoim byłym pracodawcy, na całym świecie.
Jeśli ktoś pamięta starą serie "MacGaywer' i to właśnie w tym tomie jest sporo akcji macgaywerowkich. Agent 10483 z dość kreatywny sposó wykorzystuje przedmioty dziennego użytku do realizacji swoich niecnych planów. Nadało to sporo kolorytu i oryginalności tej książce.
Nie będę zdradzał zbyt wiele z fabuły, nie chcę spojlować. Książkę bardzo dobrze mi się słuchało w formie audiobooka, przesłuchałem jej w ciągu trzech ciemnych, ponurych, zimnych, jesiennych wieczorów.

Jeśli ktoś pamięta starą serie...

Dla tych, którzy śledzą mój blog, nie będzie zaskoczeniem jak powiem, że debiutancka książka Nira Hezroniego pod tytułem "Trzy koperty" była jedną z najlepszych, najbardziej wciągających i trzymających w napięciu powieści 2018. Tym razem jest za wcześnie by móc to samo powiedzieć o "Ostatnich instrukcjach", jednak wszystko jest na dobrej drodze by tak się stało. Hezroni dokończył to co zaczął w pierwszym tomie i zrobił to w jeszcze lepszym, bardziej dramatycznym wykonaniu. Poniższa książka to doskonała literatura akcji z elementami thrillera szpiegowskiego. To również ciekawe studium nad umysłem psychopaty i krytyczna analiza działalności organizacji rządowych i militarnych. Kolejny raz jestem na tak i cieszę się, że autor pozostawił lekko uchyloną furtkę, która daje nam nadzieję na kolejne tomy.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2019/01/ostatnie-instrukcje-nir-hezroni.html

Zemsta agenta.

Świetnie przyjęte "Trzy koperty" doczekały się godnej kontynuacji. Nie zawsze ciąg dalszy pewnej opowieści wychodzi na papierze dobrze, zwłaszcza jeśli autor - jak Nir Hezroni - nie ma zbyt bogatego dorobku pisarskiego, jednak w tym przypadku... udało się! :)

Agent 10483 wyskakuje niczym diabeł z pudełka i pojawia się ponownie na scenie wydarzeń. Nie unieszkodliwił go ani wypadek, ani zapadnięcie w śpiączkę... "Nadczłowiek", czy po prostu diabelnie uparty typ chcący doprowadzić do końca dzieło zemsty? Kwestia interpretacji. Sprytu, woli przetrwania i determinacji Agentowi 10483 nie sposób w każdym razie odmówić. Czego będziemy tym razem świadkami jeśli chodzi o jego kolejne posunięcia?

Cel główny od czasu "Trzech kopert" nie ulega zmianie - jest nim zemsta. Akcja książki rozgrywa się dwutorowo, poznajemy bowiem bezpośredni, bieżący przebieg wydarzeń, a z drugiej perspektywy patrząc dostajemy na tacy całą genezę łańcucha zdarzeń, który doprowadził do aktualnej sytuacji. Agent 10483 to diabelnie inteligenta bestia ;) Kwestią dyskusyjną zaś jest to, czy fakt jego zaburzeń psychicznych jest tutaj - w dziele zemsty na dotychczasowych mocodawcach - pomocny, czy wręcz przeciwnie... Z całą pewnością jest to godny przeciwnik dla Organizacji z którą walczy. I to nawet w pojedynkę.

Książka jak najbardziej do polecenia :) Hezroni serwuje czytelnikowi coś pomiędzy sensacją, a powieścią szpiegowską, do tego bardzo umiejętnie snuje kolejne wątki, nie gubi się w nich, całość prezentuje się więc na papierze naprawdę bardzo dobrze. Autorowi udaje się ponadto uniknąć powielania standardowych schematów powieści sensacyjnych, co książce wychodzi na wielki plus. A na koniec... chce się po prostu więcej :) Żal więc dopada człowieka, że to już ostatnia strona... ;)

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Zemsta agenta.

„Ostatnie instrukcje” to drugi tom i kontynuacja „Trzech Kopert”, o której pisałam tutaj, książkę, Ostatnie instrukcje” można przeczytać bez znajomości pierwszego tomu, bo wszystko się mocno zazębia i jest mnóstwo odniesień do całej historii, ale lepiej przeczytać obie w logicznej kolejności, bo to po prostu daje bardziej do myślenia i lepiej ukazuje całą sytuację.

Można powiedzieć, że oba historia zawarta w obu tomach to tylko dwadzieścia dwa dni z życia świata i niektórych ludzi, jednak autor opisuje nie tylko ten okres, ale także i to co stało się wiele lat wcześniej i doprowadziło do tego koszmaru w wymiarze w pewnym sensie i globalnym i jednostkowym.

Agent 10483 nieżyjący od dziesięciu lat ( jak wszyscy sądzą) członek Organizacji zaczyna wprowadzać w życie plan zemsty. W jego mniemaniu jest to usprawiedliwione.

Ta zemsta będzie straszna, tak jak straszne było to co dotąd robił, a może nawet bardziej.

Jest psychopatą, który zabija setki, tysiące ludzi bez najmniejszego drgnienia sumienia, może zresztą dlatego, że w ogóle go nie posiada, może dlatego, że wierzy w swoje posłannictwo, a może lubuje się w zadawaniu bólu i uśmiercaniu ludzi?

Nigdy nie powinien był zostać zwerbowany do tego typu organizacji, jednak ktoś do tego dopuścił, ktoś pomógł mu obejść procedury, ktoś chciał go takiego jakim był…

Bo taki właśnie był potrzebny, bezwzględny, bezduszny i bezdusznie skuteczny.

Autor przedstawia potwornie machiaweliczny obraz świata ( nie łudźmy się, ten obraz jest prawdziwy). Z jednej strony obrona, z drugiej zabijanie, utajnione projekty, partykularne korzyści, a w tle zagrożenie atomowe.

Z drugiej strony ludzki mózg podatny na pewne działania, jak choćby na hipnozę, a jeżeli to jest coś mocniejszego niż hipnoza?
reszta tu: https://iwonabanach.blogspot.com/2019/01/ostatnie-instrukcje-genialna-potwornosc.html

Można...

wrotkaczyta.blogspot.com

W chwili gdy skończyłam czytać "Trzy koperty", poprzednią książkę Nira Hezroniego, wiedziałam, że muszę od razu sięgnąć po jej kontynuację i sprawdzić, czy i ta część okaże się tak dobra jak jej poprzedniczka. Akcja "Ostatnich instrukcji" dzieje się w 2016 roku, czyli 9 lat od zakończenia wydarzeń opisanych w części pierwszej. Agent 10483 powraca, chciałoby się powiedzieć z martwych, bo za takiego przez te wszystkie lata był przez Organizację uważany. Powraca i przygotowuje zemstę na ludziach, którzy go zdradzili. Zemstę o tyle straszną, że nie liczącą się ani z kosztami, ani z niewinnymi jej ofiarami. Cel namierzony - czas przystąpić do jego realizacji.
Akcja powieści tym razem przebiega dwutorowo, jednak ogranicza się tylko do jednego roku. Śledzimy bieżące wydarzenia i te, które do nich doprowadziły, czyli czas od wybudzenia się Agenta 10483 ze śpiączki, narodziny planu zemsty i stopniową jego realizację. "Trzy koperty" pozostawiły czytelnika z wieloma pytaniami bez odpowiedzi, "Ostatnie instrukcje" częściowo na te pytania odpowiadają. Poznajemy szczegóły pracy osoby, która przeprowadzała na Agencie neurologiczne transformacje i ich późniejsze konsekwencje. Mimo iż nasz bohater nadal zachowuje się jak psychopatyczny szaleniec, to jego działania nie są bynajmniej chaotyczne, lecz doskonale precyzyjne. Jak genialny szachista analizuje, przewiduje i łączy porozrzucane elementy w całość. Wszystko ma dopracowane do perfekcji, jest przygotowany na każdą ewentualność. Uczy się błyskawicznie, nadrabiając straconą dekadę życia.
Więcej jest też w tej części nowinek technologicznych i technicznych szczegółów. Agent 10483 po przebudzeniu ma do dyspozycji cały Internet z jego nieograniczonymi możliwościami. Tak jak w czasach służby w Organizacji był pod jej wyłączną opieką, zarówno technologiczną jak i finansową, tak w 2016 roku musi i radzi sobie sam. Korzysta zatem z tego co oferuje mu współczesna technologia. Doskonale się w tym świecie odnajduje i z łatwością wykorzystuje go do swoich potrzeb. Perfekcyjny plan przygotowany, czas rozpocząć przedstawienie ...

"Ostatnie instrukcje" okazały się naprawdę świetną kontynuacją "Trzech kopert". Wartka akcja i ciekawe pomysły autora na fabułę sprawiały, że czytałam książkę z wypiekami na twarzy. Oczywiście zdarzały się momenty spowolnienia i nużące mnie przydługie opisy techniczne broni, ale odbierałam je jako chwilę oddechu przed kolejną szaleńczą akcją i zbieranie siły przed wielkim finałem. A było na co czekać. Autor zaserwował nam prawdziwy, długi finałowy majstersztyk. Wszystkie wątki precyzyjnie wskoczyły na swoje miejsce w tej skomplikowanej, nasyconej adrenaliną układance. A na deser otrzymałam to co w takich powieściach lubię najbardziej, epilog z nadzieją na kontynuację.

wrotkaczyta.blogspot.com

Równie creepy jak pierwsza. Polecam gorąco zwolennikom thrillerów!

Równie creepy jak pierwsza. Polecam gorąco zwolennikom thrillerów!

• Nowe serie kontynuacja
  • Dobre książki